• Kalendarium

        •  

          27 września 1945

          By zrozumieć ogrom zadania, jakie ma do wykonania szkoła na terenach przyłączonych do Macierzy, wystarczy uświadomić sobie fakt, że ziemie te, rdzennie polskie niegdyś, przez szeregi wieków pozostawały pod jarzmem systematycznej germanizacji. Otwarcie pierwszej po wojnie w Trzebnicy Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1, w której naukę rozpoczyna 300 uczniów. W dwutygodniku literacko-informacyjnym Ziemi Trzebnickiej pt. „Brzask” napisano:

          10 października 1945

          W budynku Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1 w Trzebnicy swą działalność rozpoczyna Państwowe Ogólnokształcące Gimnazjum i Liceum, a także Prywatne Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych (jeszcze tego samego roku szkoła zostaje przeniesiona do budynku przedwojennej szkoły rolniczej przy ul. Gimnazjalnej 17.

          1 września 1948

          budynku „Jedynki” przenosi się Jedenastolatka Stopnia Podstawowego i Licealnego z ul. Gimnazjalnej. W budynku szkoły powstaje internat. Po dwóch latach, tj. 1 września 1950 roku szkoły powracają na swe dawne miejsce. , Publiczna Szkoła Powszechna nr 1 w Trzebnicy zostaje przekształcona w Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i przenosi się do budynku przy ul. Gimnazjalnej. Do jedenastolatkiW związku z reformą oświaty i powstaniem tzw.

          1 września 1966

          W roku szkolnym 1966/67 wchodzi w życie reforma oświaty, w myśl której wprowadzono szkoły podstawowe ośmioklasowe. 1 września 1966 roku – w związku z apogeum wyżu demograficznego – w szkole rozpoczęła naukę największa w historii liczba uczniów – 1103.

          1 września 1969

          znacznie poprawiają się warunki nauki i pracy – w szkole naukę rozpoczyna 625 uczniów.JedynceW związku z przejściem znacznej liczby uczniów do nowo oddanej do użytku Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy, w

          7 października 1975

          ramach obchodów trzydziestolecia Szkoła otrzymuje sztandar ufundowany przez Radę Rodziców, zakłady pracy i osoby prywatne.

          1 września 1980 

          Inaugurację roku szkolnego 1980/1981 szkoła rozpoczyna w nowo oddanej  Hali Sportowej, jedynym ogólnodostępnym miejskim obiekcie sportowym.

          1 września 1981

          Do użytku oddany zostaje budynek łączący Halę Sportową z budynkiem szkoły. W łączniku naukę pobierają klasy I, II i III.

          27 września 1990

          Ciesząc się z udziału w tak podniosłej uroczystości, życzę młodzieży, by brała wzór ze swego Patrona, była gospodarna i dbająca o swoją Ojcowiznę.Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy nadane zostaje imię księcia Henryka Brodatego. W holu szkoły wmurowana zostaje pamiątkowa tablica. W 45. roku działalności szkoły naukę pobiera 1020 uczniów. W kronice szkoły czytamy:

          1 września 1999

          W roku szkolnym 1999/2000 – w związku z reformą systemu oświaty – w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy powołana  do życia Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy, zaś Szkoła Podstawowa stopniowo jest wygaszana. Funkcję dyrektora placówki powierzono Jolancie Kikut.

           3 września 2001

          Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy przyjęło imię Księcia Henryka Brodatego.

          19 września 2015

          obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. JedynkaTrzebnicka

          1 września 2017

          wraca do swojej historycznej nazwy – Szkoła Podstawowa nr 1 i przyjmuje imię patrona – ks. Henryka Brodatego.Jedynka 1 września wchodzi w życie reforma oświaty przywracająca ośmioklasowe szkoły podstawowe. Trzebnicka

          13 października 2017

          Święto Szkoły Podstawowej nr 1, uroczyste otwarcie szkoły po gruntownej modernizacji. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii szkoły, któremu towarzyszy hasło: Świat jest podtrzymywany oddechem dzieci śpieszących do szkoły.