DORADZTWO ZAWODOWE
DORADZTWO ZAWODOWE
CZYM JEST?
Pomoże Ci poznać, jakie zawody istnieją i jakie możesz wybrać ścieżki edukacyjne. Poznając różne zajęcia, możesz lepiej zrozumieć, co Ci się podoba i co mógłbyś robić w dorosłym życiu.
DLACZEGO JEST WAŻNE?
Daje Ci szansę na poznanie swoich mocnych stron, zainteresowań i talentów. Pomaga przygotować się do przyszłych wyborów związanych z edukacją i pracą.
Każdy z nas ma coś, co go interesuje. Rozpoznanie tych zainteresowań to pierwszy krok do wyboru przyszłej ścieżki kariery. Warto zastanowić się nad tym, co robisz chętnie i co Cię najbardziej cieszy.
Może nie wiesz jeszcze kim chcesz zostać w przyszłości, jaki chcesz wybrać zawód, ale warto odkrywać, co Ci się podoba i co Cię interesuje!
MYŚLENIE O PRZYSZŁOŚCI MOŻE BYĆ :
INSPIRUJACE!
MOŻE POMÓC Ci W ROZWIJANIU TWOICH PASJI I UMIEJĘTNOŚCI!
Warto planować swoją ścieżkę edukacyjną! Z odpowiednią wybraną szkołą ponadpodstawową lepiej przygotujesz się do zawodu i możesz wcześniej rozwijać swoje umiejętności.
Wybór szkoły średniej to ważny krok w stronę kariery. Kończąc szkołę podstawową masz do wyboru liceum ogólnokształcące, technikum i szkołę branżową I stopnia. Wybierając szkołę ponadpodstawową zwróć uwagę na swoje zainteresowania, możliwości rozwoju i ścieżki zawodowe po szkole.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (kształcenie ogólne, które przygotowuje do matury i umożliwia podjęcie studiów wyższych w dowolnym kierunku)
TECHNIKUM (połączenie kształcenia ogólnego z zawodowym, które umożliwia zdobycie zawodu i matury, co pozwala na dalsze studia lub pracę w specjalistycznym zawodzie np. technik informatyk czy ekonomista)
SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA (nauka konkretnego zawodu, która pozwala na szybkie zdobycie kwalifikacji i wejście na rynek pracy np. kucharz, mechanik, fryzjer)
W świadomym planowaniu kariery pomoże Ci lepsze poznanie siebie. Zrozumienie swoich mocnych stron, zainteresowań , umiejętności oraz preferencji jest kluczowe. Warto przeanalizować, co naprawdę Cię interesuje i jak lubisz pracować ( samodzielnie, w zespole, kreatywnie czy technicznie), jakie wartości są dla Ciebie ważne (np. stabilność finansowa, rozwój osobisty, praca z ludźmi). To wszystko pozwoli nakierować Cię na zawody zgodne z Twoimi preferencjami.
JAKIE SĄ TWOJE MOCNE STRONY? Mocne strony to rzeczy, które robimy najlepiej. Każdy z nas ma inne talenty, dlatego warto je odkrywać i rozwijać.
Jak je rozpoznać?
- Zapytaj przyjaciół czy rodzinę, co według nich jest Twoją największą zaletą.
- Pomyśl o swoich osiągnięciach, co udało Ci się dobrze zrobić.
- Przypomnij sobie kiedy ktoś poprosił Cię o pomoc, to może wskazać Twoje mocne strony, które warto rozwijać.
W samookreśleniu mogą pomóc Ci różne testy i kwestionariusze, które są dostępne online i możesz je wykonać samodzielnie w domu. Pomogą Ci one określić swoje zainteresowania oraz wartości zawodowe. Wyniki wskażą wyróżniające się predyspozycje, mocne strony, cechy osobowości. Mogą być podpowiedzią w jakim kierunku masz szansę rozwinąć swój potencjał w przyszłości.
Należy wziąć pod uwagę to, że wyniki testów i kwestionariuszy nie dadzą Ci gotowych rozwiązań. Rezultaty przedyskutuj z rodzicami, wychowawcą czy szkolnym doradcą zawodowym.
TEST INTELIGENCJI WIELORAKICH H. GARDNERA https://www.katarzynapluska.pl/test-inteligencji-wielorakich-teoria-gardnera/
TEST OSOBOWOŚCI https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci
TYPY OSOBOWOŚCI https://www.pracowniatestow.com/testy/fill-out,typy-hipokratesa-galena-21.html
KWESTIONARIUSZ ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH http://www.psychologia.net.pl/testy.php?test=zawod
TEST PREDYSPOZYCJI I KOMPETENCJI https://yep.academy/testy/
TESTY PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH https://wybierz-zawod.eu/, https://zawodowe.info/
TEST „KOTWICE KARIERY, CZYLI WARTOŚCI PRACY” https://www.pracowniatestow.com/testy/coaching-kariery-5.html
TEST ZAINTERESOWAŃ I PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH https://zawodometr.pl/
Jeśli szukasz informacji na temat zawód warto zajrzeć do:
https://mapakarier.org/sciezki-kariery/
https://doradztwo.ore.edu.pl/informator-o-zawodach-szkolnictwa-branzowego/
https://szkolnictwo.ibe.edu.pl/
ZINTEGROWANA PLATFORMA EDUKACYJNA,
Materiały dla oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej
Materiały dla uczniów klas VII-VIII
DLA RODZICÓW
DLA NAUCZYCIELI
Materiały dla nauczycieli -ORE
Nowoczesne doradztwo zawodowe w szkole podstawowej
REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
W drugim semestrze Waszym zadaniem będzie dopilnowanie wszystkich terminów i formalności w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Dokładne zasady rekrutacji różnią się w zależności od miasta czy województwie. Już niedługo kuratorowie oświaty wydadzą zarządzenia w sprawie terminów postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego, a także terminów składania dokumentów na rok szkolny 2025/2026 do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych.
Etapy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych są zawsze takie same, natomiast terminy co roku się zmieniają.
Pod tym adresem możesz śledzić wszystkie aktualności dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych: https://www.kuratorium.wroclaw.pl/terminy-postepowania-rekrutacyjnego-i-postepowania-uzupelniajacego-na-rok-szkolny-2024-2025-a-takze-terminy-skladania-dokumentow-dla-kandydatow-do-szkol-ponadpodstawowych/.
UWAGA!
Szkoły ponadpodstawowe w powiecie trzebnickim prowadzą nabór w formie tradycyjnej natomiast większość wrocławskich szkół ponadpodstawowych prowadzi nabór w wersji elektronicznej. Dokładne informacje na temat zasad rekrutacji szkoły podają na stronach internetowych danej jednostki.
Strony internetowe trzebnickich szkół ponadpodstawowych i zakładki rekrutacyjne:
· Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Trzebnicy:
http://www.pzs2-trzebnica.pl/index.php/dla-kandydata/rekrutacja/rekrutacja
· Liceum Ogólnokształcące im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy https://www.lotrzebnica.pl/rekrutacja/
Oraz
· Powiatowy Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich https://pzs-obornikislaskie.pl/pl/
· Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie http://pzszmigrod.ayz.pl/
JAKIE DOKUMENTY SĄ NIEZBĘDNE W PROCESIE REKRUTACJI?
1. Wniosek o przyjęcie do szkoły (jeśli szkoła prowadzi rekrutację online, wniosek jest wypełniony automatycznie, należy go tylko wydrukować, podpisać i zawieźć do szkoły pierwszego wyboru. Natomiast w szkołach, w których obowiązuje tradycyjny system rekrutacji, musisz pobrać wnioski ze stron internetowych szkół, do których aplikujesz, wypełnić je, podpisać i zawieźć do każdej szkoły osobno).
2. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
3. Zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
4. Jeśli aplikujesz do technikum lub szkoły branżowej zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu - skierowanie na takie badania dostaniesz w technikum lub szkole branżowej.
5. Zaświadczenia i dokumenty, potwierdzające spełnianie szczególnych kryteriów - są to: problemy zdrowotne ograniczające możliwość wyboru kierunku kształcenia przez kandydata ze względu na stan zdrowia; wielodzietność rodziny; niepełnosprawność kandydata, jego rodzeństwa lub rodziców; samotne wychowywanie kandydata w rodzinie; objęcie kandydata pieczą zastępczą. Te zaświadczenia sprawiają, że uczeń ma prawo pierwszeństwa do przyjęcia do szkoły, w przypadku gdy na jedno miejsce aplikują kandydaci z taką samą liczbą punktów.
O dostaniu się do wybranej szkoły ponadpodstawowej decyduje liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych.
PUNKTY REKRUTACYJNE:
Na sumę punktów składają się:
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty- max. 100 punktów
WYNIKI EGZAMINU PODAWANE SĄ W % (wynik z języka polskiego i z matematyki mnożymy przez 0,35 natomiast wynik z języka obcego mnożymy przez 0,3.)
- Oceny na świadectwie (z wybranych przedmiotów), dodatkowe osiągnięcia, świadectwo z wyróżnieniem, udział w wolontariacie)- max. 100 punktów
- Oceny na świadectwie (z wybranych przedmiotów):
Cel – 18pkt
Bdb- 17 pkt
Db -14 pkt
Dst -8pkt
Dop -2 pkt
- Świadectwo z wyróżnieniem - 7pkt
- Udział w wolontariacie szkolnym – 3pkt
- Dodatkowe osiągnięcia np. sportowe, olimpiady, konkursy itp. (2-10 pkt) max 18pkt.
- Wyniki sprawdzianów predyspozycji (uzdolnień kierunkowych, kompetencji i predyspozycji językowych lub prób sprawności fizycznej), tylko do niektórych klas. ( Które szkoły i jakie klasy wymagają dodatkowego sprawdzianu predyspozycji znajdziesz na stronach internetowych szkół ponadpodstawowych w zasadach rekrutacyjnych.
ÓSMOKLASISTO, SYSTEMATYCZNIE ZAGLĄDAJ NA STRONĘ INTERNETOWĄ TWOJEJ SZKOŁY I DO GABLOTY W HOLU SZKOŁY ABY NIE PRZEGAPIĆ TERMINÓW REKRUTACYJNYCH DO SZKÓŁ PONADPOSTAWOWYCH! WARTO RÓWNIEŻ ŚLEDZIĆ AKTUALNOŚCI NA STRONACH INTERNETOWYCH SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH, KTÓRE CIĘ INTERESUJĄ.
Nie przegap terminów rekrutacyjnych !!!
TWOJA PRZYSZŁOŚĆ, TWÓJ WYBÓR! ZACZNIJ PLANOWAĆ JUŻ DZIŚ!
TWOJE ZAINTERESOWANIA TO WSKAZÓWKI DO KARIERY
WIĘC WSŁUCHAJ SIĘ W SIEBIE!