W ramach Tygodnia Kultury Zdrowotnej klasa 2b przygotowała samodzielnie zdrowe śniadanie. Wszystkim uczniom sprawiło wiele radości samodzielne komponowanie zdrowych i pysznych kanapek. Wiemy już jak przygotować posiłek, by zawierał wiele witamin i składników odżywczych niezbędnych człowiekowi do życia. Oprócz tego uczniowie zaprojektowali plakaty, promujące zdrowy styl życia! Zatem nie pozostało nam nic innego jak zdrowo żyć!!!!
TYDZIEŃ KULTURY ZDROWOTNEJ
- 8
Wycieczka klasy 2b i 2d
11 października klasa 2b oraz 2d wybrała się do gospodartstwa agroturystycznego Państwa Sznajderów. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Dzieci uczestniczyły w warsztatach kiszenia kapusty, poznały proces fermentacji, samodzielnie kisiły kapustę w słoikach, oraz przygotowały surówkę, którą zabrały ze sobą do domu. Nie zabrakło także spaceru na pobliskie pola uprawne, gdzie dzieci miały okazję wykopać dojrzałe marchewki, buraki i ziemniaki. Po obfitym w dary spacerze udaliśmy się na piknik, a po nim bawiliśmy się na świeżym wiejskim powietrzu. Na koniec degustowaliśmy wszystkie kiszone warzywa, przygotowane przez rodzinna firmę Sznajderów. W nagrodę każdy z nas otrzymał certyfikat MasterChefa oraz odwiedził pole dyniowe, z którego można było zabrać dynię. Wszyscy wróciliśmy bogaci Noe tylko w dary jesieni, ale także świadomi jak zdrowe są kiszonki. Każdy z nas na koniec warsztatów otrzymał sok z kiszonych buraków, selera lub kapusty. Wszystkim polecamy to miejsce! Wróciliśmy szcześliwi i zdrowsi!!!!
7
ZNICZ DLA ZAPOMNIANYCH ZMARŁYCH
Wycieczka klas 6b i 6e
Uczniowie klas VI b i VI e uczestniczyli w dwudniowej wycieczce w ramach ministerialnego przedsięwzięcia "Podróże z klasą". Poznając miejsca i zabytki związane z początkiem państwa polskiego, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat historii Ojczyzny. Dodatkową atrakcję stanowiło zwiedzanie posiadłości znanego polskiego podróżnika oraz obejrzenie starych lokomotyw i wagonów.
Na samym początku zwiedziliśmy Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Wnuk pisarza , podróżnika pokazał nam eksponaty z wypraw z Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Afryki.Zobaczyliśmy najpiękniejsze motyle tropikalne, ogromne pająki i ptaszniki , skorpiony, krokodyle i kajmany .Obejrzeliśmy wystawę ,, Dywizjon 303”.Mogliśmy chwilę posiedzieć w piramidzie i posłuchać ciekawych opowieści . Największą atrakcją okazała się replika statku Krzysztofa Kolumba -Santa Maria.
Następnie udaliśmy się do Gniezna- pierwszej stolicy Polski . Spacerowaliśmy po rynku. Zwiedziliśmy Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pani przewodnik ciekawie opowiedziała nam o wydarzeniach związanych z początkiem chrześcijaństwa w Polsce. Potem podziwialiśmy Drzwi Gnieźnieńskie, na których znajdują się płaskorzeźby ilustrujące życie świętego Wojciecha.
W Chomiąży Szlacheckiej spędziliśmy wieczór i noc. Nasz pilot – animator przygotował dla nas wiele zabaw, gier i quizów. Puszczaiśmy ogromne bańki , walczyliśmy gumowymi mieczami , strzelaliśmy z łuku, graliśmy w pikę. Zjedliśmy obiad, a potem mieliśmy ognisko.
Drugiego dnia pojechalśmy najpierw do Biskupina.Główną atrakcją był pobyt w skansenie archeologicznym. Zobaczyliśmy , jak wygląda osada i wyposażenie wnętrza domów. Poznaliśmy zwyczaje żyjących tu ludzi, ich pracę, rzemiosło.
Na koniec zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Podziwialiśmy różne modele lokomotyw. Mogliśmy wejść i posiedzieć w starych wagonach. Wszystko można było tam dotknąć. Później pojechaliśmy uroczą kolejką wąskotorową i podziwialiśmy piękne krajobrazy.
Następnie zjedliśmy obiad i autokarem wróciliśmy do Trzebnicy. Bogatsi o nową wiedzę, ciekawe doświadczenia i mnóstwo wrażeń powróciliśmy do współczesnej codzienności.
5
Wycieczka klasy 5c
Klasa 5c wzięła udział w wycieczce integracyjnej do nadleśnictwa, która okazała się świetną zabawą. Uczniowie zwiedzili szkółkę leśną, gdzie dowiedzieli się, jak hodowane są drzewa. Następnie wyruszyli na spacer po lesie, zbierając grzyby. Kulminacyjnym punktem wyjazdu było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz emocjonująca gra w kalambury, która dostarczyła mnóstwo śmiechu i zacieśniła klasowe więzi.Klasa 5c wzięła udział w wycieczce integracyjnej do nadleśnictwa, która okazała się świetną zabawą. Uczniowie zwiedzili szkółkę leśną, gdzie dowiedzieli się, jak hodowane są drzewa. Następnie wyruszyli na spacer po lesie, zbierając grzyby. Kulminacyjnym punktem wyjazdu było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz emocjonująca gra w kalambury, która dostarczyła mnóstwo śmiechu i zacieśniła klasowe więzi.
Pamiętamy
16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża. W tym roku mija 46 lat od chwili wyboru Polaka na Stolicę Piotrową.
Zabawki PRL - powrót do dzieciństwa
11 października klasa 2 c wybrała się na wernisaż wystawy Zabawki PRL powrót do dzieciństwa. Dawne zabawki swym wyglądem odzwierciedlały życie codzienne. Samochodziki były miniaturowymi kopiami pojazdów. Również meble i akcesoria do domków dla lalek oddają charakter dawnych wnętrz. Dużą radość dzieciom sprawił plakat na którym była lektura " Wścibscy" Doroty Gelnner,którą aktualnie uczniowie przerabiają. Wizyta w Galerii to wspaniała i niezapomniana podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa. W tym magicznym miejscu najmłodsi goście poznają zabawki,którymi bawili się ich rodzice, dziadkowie ,a nawet pradziadkowie. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za zaproszenie .10 października klasa 2 c wybrała się na wernisaż wystawy Zabawki PRL powrót do dzieciństwa. Dawne zabawki swym wyglądem odzwierciedlały życie codzienne. Samochodziki były miniaturowymi kopiami pojazdów. Również meble i akcesoria do domków dla lalek oddają charakter dawnych wnętrz. Dużą radość dzieciom sprawił plakat na którym była lektura " Wścibscy Doroty Gelnner,którą aktualnie uczniowie przerabiają. Wizyta w Galerii to wspaniała i niezapomniana podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa. W tym magicznym miejscu najmłodsi goście poznają zabawki,którymi bawili się ich rodzice, dziadkowie ,a nawet pradziadkowie. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za zaproszenie .
6
📚📖 "Słówko tygodnia" na lekcjach języka polskiego! 📖📚
W ramach projektu "Słówko tygodnia" uczniowie co tydzień poznają nowe słowo, które pojawia się na
gazetkach w sali oraz na drzwiach gabinetu nr 23. 📝🗣 Celem jest zapamiętanie jego znaczenia i częste
wykorzystywanie w codziennej komunikacji. To świetny sposób na wzbogacenie słownictwa i rozwijanie
umiejętności językowych! 💬✨
Inspiracją do projektu jest Irmina Żarska – Rysunkowy język polski. 🎨📒 Zastanawiamy się, jakie
ciekawe słowa przyniesie ten tydzień! 👀🔍W ramach projektu "Słówko tygodnia" uczniowie co tydzień poznają nowe słowo, które pojawia się nagazetkach w sali oraz na drzwiach gabinetu nr 23. 📝🗣 Celem jest zapamiętanie jego znaczenia i częstewykorzystywanie w codziennej komunikacji. To świetny sposób na wzbogacenie słownictwa i rozwijanieumiejętności językowych! 💬✨Inspiracją do projektu jest Irmina Żarska – Rysunkowy język polski. 🎨📒 Zastanawiamy się, jakieciekawe słowa przyniesie ten tydzień! 👀🔍
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC
BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJI
Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji #BohaterONwTwojejSzkole! To wyjątkowa inicjatywa, która pozwala uczniom wyrazić wdzięczność i pamięć o bohaterach powstania warszawskiego, ucząc jednocześnie historii i szacunku dla przeszłości. Razem oddajmy hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność! .
KONKURS CZYTELNICZY
VI Szkolny Konkurs na Najpiękniejszy Różaniec
REGULAMIN
VI SZKOLNEGO KONKURSU
NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W TRZEBNICY- Cele konkursu
Celem konkursu jest rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej
i wspólnotowej oraz rozwój talentów u dzieci, jak również budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości oraz wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielnie się nimi z innymi.- Uczestnicy konkursu
Konkurs jest skierowany do uczniów klas 0 SP nr 1 w Trzebnicy.
- Temat konkursu
Tematem konkursu jest różaniec wykonany dowolna techniką, przy wykorzystaniu najróżniejszych materiałów (np.: kasztany, fasolki, koraliki oraz wiele innych) i pomysłów
na wykonanie różańca. Liczymy na pomysłowość i oryginalność.- Termin konkursu
Wykonane różańce należy składać u katechetek do 18 października 2024 roku. Każdy różaniec powinien być odpowiednio podpisany z podaniem imienia i nazwiska ucznia oraz klasy.
- Rozstrzygnięcie konkursu
Z dostarczonych przez dzieci różańców, specjalnie powołane jury konkursowe wyłoni zwycięzców, którym zostaną przyznane nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi
23 października.- Postanowienia końcowe
Udział w konkursie oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych i upowszechnianie wizerunku ucznia na potrzeby promocji konkursu i szkoły. Wszystkie prace zostaną wystawione w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy a fotorelacja zamieszczona na stronie internetowej szkoły oraz prasie lokalnej.
Prosimy o załączenie informacji, jeżeli praca może być przekazana na Konkurs parafialny
na najpiękniejszy różaniec w Bazylice w Trzebnicy.KATECHETKI:
P. Monika Wojewódka
P Monika Budziak – Mielnik
KONKURS FIZYCZNY
Konkurs „Papierowe obiekty daleko latające”
dla 7 i 8 klas
Cele konkursu:
1) Promowanie kreatywnego i twórczego myślenia.
2) Rozwój wyobraźni oraz umiejętności technicznych.
3) Mobilizowanie do rozwiązywania problemów napotkanych podczas tworzenia modelu i
modyfikowania papierowych samolotów w celu uzyskania optymalnej wydajności lotu.
4) Poznanie podstawowych zasady aerodynamiki, inżynierii lotniczej i fizyki (siła nośna, opór
powietrza).
5) Aktywna zabawa.
Zasady konkursu:
1) Konkurs skierowany jest do uczniów klas VII – VIII.
2) Uczestnik konkursu składa model samolotu z wykorzystaniem kartki papieru A4, nożyczek i kleju.
3) Kartkę papieru można modyfikować przez zaginanie, przedzieranie, przecinanie i sklejanie.
4) Uczestnik zawodów może wystawić tylko jeden model samolotu.
5) Modele konkursowe oceniane będą pod względem:
- wyglądu (kreatywność, estetyka wykonania),
- długości lotu.
6) Każdy z uczestników ma dwie szanse na wypuszczenie swojego samolotu. Liczyć będzie się lepszy
lot.
7) Wszystkie starty odbędą się w tych samych warunkach tj. w zamkniętym pomieszczeniu bez wiatru.
8) Samolot musi wypuścić w powietrze jedna osoba, bez rozbiegu, wyłącznie siłą ręki, zza linii startu,
stojąc w wyznaczonym punkcie.
9) Odległość będzie mierzona przy użyciu miarki w linii prostej od linii startu do punktu, w którym
papierowy samolot po raz pierwszy dotknie ziemi.
10) Termin zgłoszenia udziału w konkursie: 11 października 2024 r.
11) Loty konkursowe odbędą się 15 października 2024r. na korytarzu szkolnym.
12) Wynik konkursu zostaną ogłoszone 18 października 2024r.
13) Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody, min. Fiz-Bony.Zgłoszenia prosimy kierować do p. Anny Wróbel
Edukacja teatralna
30 września 2024 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w spektaklu teatralnym w Kinie Polonia w Trzebnicy, zorganizowanym w ramach edukacji teatralnej. Mieli okazję obejrzeć adaptację powieści Henryka Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy", która dostarczyła wielu emocji i wzbogaciła ich wiedzę zarówno o literaturze, jak i sztuce teatralnej. 🎭
Wycieczka integracyjna klas 7b i 7c
📅 23 września 2024 r. uczniowie klas 7b i 7c wzięli udział w wycieczce do Gospodarstwa „Kiszonki
Sznajder” pod Żmigrodem.24Podczas warsztatów uczniowie poznali: 📝 sposoby kiszenia, 📖 historię kiszonek, 💚 prozdrowotne
właściwości fermentowanych produktów.
🎯 Mieli okazję spróbować różnych kiszonych warzyw i soków. Każdy uczestnik wrócił do domu z
własnoręcznie przygotowanym słoikiem kiszonej kapusty oraz surówki!
🌱 Uczniowie zbierali również ziemniaki, marchew i kapustę prosto z pola. 🍂
🔥 Na zakończenie wspólnie grillowaliśmy, próbując swojskiej kiełbasy i chleba.
Była to niezapomniana wycieczka pełna smaków, wiedzy i świetnej zabawy! 😄
Wizyta w Gospodarstwie Sadowniczym Państwa Celmerów
W ubiegłym tygodniu wszystkie oddziały przedszkolne uczestniczyły w wycieczce integracyjnej u Państwa Celmerów w Rodzinnym Gospodarstwie Sadowniczym ze wzgórz Trzebnickich. Sad ten słynie z soków jabłkowych wytłoczonych z najszlachetniejszych owoców z naszego regionu. Dzieci zostały poczęstowane pysznymi jabłkami i świeżymi sokami. Zostały również zapoznane z procedurą produkcji soku oraz poznały różne odmiany jabłek. Gospodarze oprowadzili nas po swoim sadzie. Następnie mogliśmy zjeść śniadanie przy ognisku. Odbyły się również ciekawe gry i zabawy sportowe, malowanie buziek i sesja fotograficzna z fotoramką. Na koniec każde dziecko otrzymało słoiczek soku oraz owoce tj. jabłko i gruszka.
Dzień Kropki
Dzień Kropki jest to święto odwagi i zabawy. Tego dnia w każdej klasie nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Było kolorowo i "kropkowo".
6
ZBIÓRKA
Narodowe Czytanie 2024
Po raz kolejny mieliśmy zaszczyt wziąć udział w akcji Narodowego Czytaniu.
Tegoroczną edycję wydarzenia promowały słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.”
Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Z., uczennica klasy 7a oraz Aleksander K., uczeń klasy 8c, wspólnie z panią wicedyrektor Joanną Wojciechowską. Spotkanie było niezwykle inspirujące – mieliśmy okazję wysłuchać kilku wspaniałych fragmentów dzieła Juliusza Słowackiego w niemal aktorskich interpretacjach.
2 września 2024 - Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 🎒
2 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w naszej hali sportowej. Klasy 0-3 spotkały się o godzinie 8:30, a klasy 4-8 o 10:00. Po apelu uczniowie udali się do swoich klas na spotkania z wychowawcami.
Życzymy wszystkim udanego i pełnego sukcesów roku szkolnego! 🏫📚✨
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie