I. Postanowienia ogólne:
1. Celem wprowadzenia niniejszych procedur jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księcia Henryka Brodatego w Trzebnicy.
2. Procedury obowiązują wszystkich pracowników szkoły, uczniów, a także ich rodziców/opiekunów prawnych i osoby trzecie.
II. Organizacja zajęć w szkole:
A. Przychodzenie/przyprowadzanie i odbiór dzieci ze szkoły/ oddziałów przedszkolnych.
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy jego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
2. Rodzice są zobowiązani do zaopatrzenia dziecka w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
4. Uczniowie dojeżdżający autobusem szkolnym zobowiązani są do zakładania w pojeździe maseczek lub przyłbic.
5. Do budynku szkoły wpuszczani są tylko uczniowie.
6. Uczniowie po przybyciu do szkoły ( wejścia są ustalone dla poszczególnych klas) kierują się od razu do ustalonej dla danego oddziału klas, sali.
7. Wszyscy wchodzący do budynku uczniowie szkoły mają obowiązek skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk lub umycia rąk. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
8. Opiekunowie odprowadzający dzieci do oddziałów przedszkolnych przekazują dzieci pracownikom dyżurującym, nie wchodzą do budynku szkoły.
9. Opiekunowie odbierający dzieci ze szkoły wyłącznie o ustalonych godzinach – po lekcjach lub po zajęciach świetlicowych ( wg podanych informacji wychowawcom lub w kartach zapisu dzieci do świetlicy szkolnej) oczekują na dziecko przed wyznaczonym wejściem do szkoły. Dzieci są przyprowadzane i przekazywane rodzicom/osobom upoważnionym przez wyznaczonych pracowników szkoły.
10. Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka ze szkoły, ze względu na stosowane procedury.
11. W wyjątkowych sytuacjach rodzice/opiekunowie prawni mogą wejść do przestrzeni wspólnej szkoły (tj. hol przy wejściu głównym od ul. Św. Jadwigi, korytarz przy łączniku – wejście od boiska), bezwzględnie przestrzegając zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
12. Osoby trzecie mogą wejść do szkoły wyłącznie za zgodą dyrektora. Obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, i przebywanie w wyznaczonych obszarach.
13. Do szkoły przed godziną 7:30 do szkoły mogą przychodzić uczniowie korzystający ze świetlicy i z oddziałów przedszkolnych.
14. Do godz. 7:30 uczniowie korzystają wyłącznie z drzwi wejściowych na łącznik.
15. Wejście do szkoły od godz. 7:30 i wyjście uczniów po zakończonych zajęciach odbywa się wg następującego porządku:
1) Oddziały przedszkolne 0a, 0b, 0c, klasy 1b – wejście przez łącznik; od boiska;
2) Klasy 1a, 1c, 2a, 2d – wejście główne od boiska szkolnego;
3) Klasy 2b, 2c, 3a, 3b, 3c - wejście główne od strony ul. Świętej Jadwigi;
16. Dzieci odbierane ze świetlicy od godz. 1300 wychodzą ze szkoły od strony łącznika.
17. Wszyscy uczniowie oraz opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci są zobowiązani do przestrzegania ustalonego porządku.
18. Rodziców zobowiązuje się do przekazania powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
B. Organizacja zajęć szkolnych
1. Każda klasa/ grupa realizuje zajęcia w ustalonej sali.
2. Od 18 stycznia br. do odwołania zmienia się przydział stałych sal klasom: 2a, 2c, 2b,3c. Klasa 2a realizować będzie zajęcia edukacyjne w sali 26, klasa 2b - 37 , klasa 2c - 21, , klasa 3c - 32. Klasy te będą korzystać z węzłów sanitarnych w częściach szkoły, w których znajdują się ww. sale.
3. Zmiany sal dotyczą takich zajęć jak wychowanie fizyczne, indywidualne lub grupowe zajęcia z uczniami, zajęcia świetlicowe.
4. W sali, w której przebywa klasa/grupa, nie mogą znajdować się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
5. Uczniowie i nauczyciele w klasach nie muszą nosić maseczek/przyłbic. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje uczniów i nauczycieli podczas:
1) wchodzenia do szkoły,
2) przerw między lekcjami,
3) przebywania na świetlicy,
4) wyjść do toalety,
5) wychodzenia ze szkoły.
6. Wszystkie osoby przebywające na terenie szkoły są zobowiązane do zachowania wobec siebie nawzajem dystansu społecznego (1,5 m.)
7. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
8. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy jedynie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach zwraca się uwagę, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
9. W sali gimnastycznej mogą przebywać 2 grupy uczniów. Po zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
10. W miarę możliwości, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, zajęcia wychowania fizycznego będą organizowane na powietrzu.
11. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
12. Należy wietrzyć sale, korytarze szkolne co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
13. W klasach I-III nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy zgodnie z harmonogramem opracowanym przez wicedyrektora szkoły, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
14. Podczas przerw zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu dystansu.
15. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany. Jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
16. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
III. Korzystanie z biblioteki szkolnej.
1. Poza wyjątkami opisanymi w pkt 8 i 10, uczniowie nie wchodzą do pomieszczenia biblioteki szkolnej.
2. Wypożyczenia odbywają się bez wolnego dostępu do półek dla czytelników. Zbiory wybiera i podaje czytelnikom wyłącznie bibliotekarz. Bibliotekarz wypożycza książki w specjalnie wydzielonej części korytarza znajdującego się przy bibliotece szkolnej.
3. Nauczyciel biblioteki wyznacza miejsce składowania oddawanych książek oznaczonych datą, w której zostały przyjęte.
4. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania.
5. Okres kwarantanny książek w bibliotece wynosi minimum 2 dni.
6. Egzemplarzy książek zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi.
7. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
8. W bibliotece szkolnej mogą przebywać wyłącznie uczniowie, którzy nie uczęszczają na zajęcia z religii.
9. Zajęcia czytelnicze dla uczniów klas trzecich systematycznie prowadzi bibliotekarz szkolny zgodnie z harmonogramem ustalonym przez wicedyrektora szkoły w stałych salach uczniów.
10. Zajęcia prowadzone przez bibliotekę - wspomagające naukę języka polskiego dla uczniów cudzoziemskich mogą być prowadzone w bibliotece szkolnej pod warunkiem zapewnienia uczniom odpowiedniego dystansu.
11. Godziny pracy biblioteki dla uczniów poniedziałek – piątek godz.: 800-1400.
IV. Świetlice szkolne
1. Szkoła organizuje grupy świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
2. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej (sala 41) oraz w innych salach dydaktycznych, w których nie są realizowane zajęcia edukacyjne.tj.
1) świetlica 1 z sali 4 przeniesiona do sali 16
2) świetlica 2 z sali 8 przeniesiona do sali 47
3) świetlica 3 z sali 17 przeniesiona do sali 46
3. Na zajęcia świetlicowe uczęszczają dzieci wg przyjętej organizacji.
4. Świetlice należy regularnie wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków.
5. Rodzice są zobowiązani do ścisłego przestrzegania podanych w kartach zgłoszeń godzin przyprowadzania i odbioru dzieci ze świetlicy szkolnej. W przypadku zmian, rodzice będą proszeni każdorazowo o wyjaśnienie i podanie przyczyny lub wprowadzenie zmian w karcie zgłoszenia.
6. Zasady organizacji zajęć świetlicy szkolnej znajdują się w regulaminie świetlicy.
IV. Praca personelu.
1. Szkoła wyposaża pracowników w środki ochrony osobistej (maseczki/przyłbice, rękawiczki, płyny dezynfekujące).
2. Pracownik, jeśli nie zaobserwował u siebie objawów chorobowych, może rozpocząć pracę. Po wejściu na teren placówki dezynfekuje ręce i udaje się na swoje stanowisko pracy.
3. Pracownik szkoły w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
4.Pracownik, w razie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów i konieczności pozostania w domu, ma obowiązek pilnie powiadomić o tym sekretariat szkoły lub wicedyrektora szkoły odpowiedzialnego za organizację zastępstw doraźnych.
5. W czasie kontaktu z dziećmi należy zachować odpowiedni dystans społeczny (1,5m).
6. Maseczki lub przyłbice winny być używane w kontaktach z rodzicami, z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
7. Podczas wykonywania czynności służbowych, wykonywanych bez kontaktu z osobami z zewnątrz, maseczkę/przyłbicę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
8. Zadaniem nauczyciela jest regularne wietrzenie pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia – co najmniej raz w ciągu godziny.
9. Nauczyciele są zobowiązani zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
10. Podczas zajęć obowiązuje zakaz korzystania z telefonów.
11. Zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej należy wyrzucać do zamykanego kosza opatrzonego napisem „ ODPADY MEDYCZNE”.
12. Pracownicy zachowują między sobą dystans społeczny (1,5 m).
13. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-
14. W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów u uczestnika zajęć nauczyciel jest zobowiązany natychmiast powiadomić dyrekcję szkoły i postępować wg zaleceń.
15. Przed rozpoczęciem zajęć w danej sali lekcyjnej każdy nauczyciel dezynfekuje blat biurka środkiem dezynfekującym, który znajduje się w każdej sali lekcyjnej.
16. Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń będzie wypełniać kartę monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych.
V. Posiłki
1. Obiady są spożywane na terenie szkoły w miejscu do tego wyznaczonym (stołówka szkolna).
2. Blaty stołów dezynfekuje się przed każdym posiłkiem.
3. Obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Szkoła zapewnienia pracownikom kuchni szkolnej środki ochrony osobistej.
4. Pracownicy kuchni szkolnej szczególną uwagę mają obowiązek zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
5. Posiłki będą wydawane zmianowo, w miarę możliwości – uczniowie spożywać je będą przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy, oddziału przedszkolnego lub grupy świetlicowej.
6. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m.
7. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
8. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
9. Cukier, serwetki będą usunięte z obszaru sali jadalnej i wydawane bezpośrednio przez obsługę.
10. Na stołach nie mogą znajdować się żadne przedmioty – wazoniki, serwetki, itp.
11. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty wydaje osoba do tego wyznaczona.
12. Za organizację pracy stołówki szkolnej, monitorowanie prac porządkowych, zapewnienie osobistych środków ochrony, odpowiada kierownik gospodarczy.
VI. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.
1. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk –instrukcje.
2. Toalety są dezynfekowane na bieżąco.
3. Prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
4. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
5. Przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
6. Za organizację pracy personelu obsługi, monitorowanie prac porządkowych, zapewnienie osobistych środków ochrony, odpowiada kierownik gospodarczy.
VII. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników lub ucznia
1. W przypadku, gdy pracownik/ uczeń szkoły lub jego rodzic zaobserwuje wystąpienie u siebie, dziecka niepokojący objawy, powinni zostać w domu i skonsultować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym lub ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, ewentualnie z oddziałem zakaźnym, a w przypadku pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że może się być zarażonym koronawirusem.
2. W przypadku wystąpienia u pracownika lub dziecka objawów sugerujących zarażenie COVID-19 na terenie szkoły, niezwłocznie odsuwa się pracownika od pracy, a dziecko izoluje od grupy. Automatycznie wstrzymuje się przyjmowanie dzieci i dopuszczanie pracowników do pracy, powiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się do wydanych przez nią instrukcji i poleceń.
3. W szkole wydzielono gabinet pielęgniarki na tymczasową izolatkę, który jest odpowiednio wyposażony, m.in. w termometry bezdotykowe. W powyższym pomieszczeniu będzie można odizolować osobę w przypadku widocznych objawów chorobowych.
4. Wychowawcy klas uzyskują od rodziców zgodę na pomiar temperatury ciała.
5. Osoba izolowana (pracownik lub dziecko) przebywa w pomieszczeniu w maseczce ochronnej i pozostaje pod stałą opieką osoby wyznaczonej do nadzoru lub dyrektora szkoły.
6. Osoba nadzorująca, znajdująca się w pomieszczeniu izolacyjnym, wykorzystuje wszystkie dostępne środki ochrony indywidualnej. Nadzór sprawuje do momentu przybycia zespołu ratowniczego (karetki pogotowia) lub w przypadku braku wskazań do hospitalizacji (po decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub zespołu ratownictwa medycznego) do momentu opuszczenia przez daną osobę placówki. Nadzór nad dzieckiem umieszczonym w izolacji, w zależności od decyzji podjętej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, sprawuje się do momentu przybycia rodzica (opiekuna) lub do momentu przyjazdu wezwanej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej karetki pogotowia (Jeżeli stan dziecka pogarsza się i występują objawy, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu dziecka, a kontakt z rodzicem nie jest możliwy, pracownik szkoły ( w porozumieniu z dyrektorem) podejmuje decyzję o wezwaniu zespołu ratunkowego. )
7. W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostanie skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność koronawirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora szkoły, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne. W przypadku, gdy pracownik szkoły lub dziecko zostali skierowani do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor szkoły w porozumieniu z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.
8. Rodzic każdorazowo jest zobowiązany poinformować dyrektora szkoły o wyniku konsultacji lekarskiej, w szczególności w przypadku stwierdzenia u dziecka podejrzenia zarażenia koronawirusem.
9. Obszar, w którym poruszał się i przebywał zarażony pracownik lub dziecko należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe.
10. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły, szkoła stosować się będzie do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
11. W przypadku wątpliwości szkoła będzie się zwracać do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby w celu konsultacji i uzyskania porady do trybu postepowania.
VIII. Postanowienia końcowe.
1. Procedury obowiązują w szkole od dnia 18 stycznia 2021 r. do czasu ich odwołania.
2. Wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice i opiekunowie, osoby trzecie zobowiązani są do bezwzględnego ich stosowania i przestrzegania.
3. Rodzice mają obowiązek podać wychowawcy klasy, świetlicy szkolnej, przynajmniej 1 numer telefonu, a najlepiej 2, które umożliwią szybką, skuteczną komunikację w przypadku złego samopoczucia dziecka, podejrzenia zakażenia, podwyższanej temperatury.
4. W sprawach bieżących rekomenduje się kontakt wychowawców z rodzicami z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość. W tym poprzez e- dziennik.
5. Powyższe procedury udostępnia się na stronie internetowej szkoły. Wychowawcy klas mają obowiązek zapoznać z nimi oddziały przedszkolne oraz klasowe ( w przystępnej dla każdego poziomu formie) oraz rodziców poprzez e- dziennik lub na zebraniach klasowych.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy
Elżbieta Nowak