6 maja klasy IV a i IV b wraz z wychowawczyniami oraz panią Psycholog i panią Beatą, nauczycielką języka polskiego, wyruszyły na dwudniową wycieczkę klasową. Towarzyszyła nam także pani Arletta, przewodnik sudecki.Pierwszą odwiedzoną przez nas atrakcją był wodospad Kamieńczyka, którego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Odwiedziliśmy również położone tuż przy wodospadzie Schronisko Kamieńczyk.Następną atrakcją była wizyta w Żelaznym Tyglu Walońskim. Nie jest to zwykły skansen, jakich w Polsce i na świecie jest wiele. W Osadzie, opierając się na zapiskach dawnych kronikarzy, odtworzono urządzenia oraz narzędzia jakimi przed wiekami posługiwali się tajemniczy prawdziwi władcy gór - Walonowie. Pod opieką przewodnika, zobaczyliśmy pieczołowicie zrekonstruowane urządzenia górnicze, używane przez naszych przodków ponad czterysta lat temu. Wykorzystywano je przy wydobyciu rud metali oraz drogocennych kamieni. Podczas oprowadzenia, mieliśmy możliwość uruchomienia maszyn i mogliśmy wcielić się w rolę Walończyków.Wzięliśmy także udział w grze terenowej. Na terenie skansenu została ukryta tajemnicza skrzynia ze skarbami. Otrzymaliśmy zaszyfrowaną wskazówkę, która prowadziła nas do kolejnych zagadek. Aby dotrzeć do skarbu, musieliśmy używać nie tylko siły mięśni, ale przede wszystkim wykazać się myśleniem kreatywnym i abstrakcyjnym! Ostatnią atrakcją w Żelaznym Tyglu Walońskim były warsztaty garncarskie oraz warsztaty tworzenia makramowej bransoletki.
Drugiego dnia udaliśmy się do Dobkowa, gdzie znajduje się Sudecka Zagroda Edukacyjna. Otaczające Dobków wzgórza to pozostałości dawnych wulkanów i najlepsze miejsce, aby dowiedzieć się, w jaki sposób siły wnętrza Ziemi ukształtowały region Gór i Pogórza Kaczawskiego. Jest to jeden z najciekawszych pod względem geoturystycznym regionów w Polsce. Widoczne w terenie ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej, zalewów morskich, pustyń i zlodowaceń doskonale opowiadają dzieje Ziemi.
Najpierw pojechaliśmy do nieczynnego, malowniczego kamieniołomu w Lubiechowej (10 minut drogi autokarem od Dobkowa), gdzie poszukiwaliśmy minerałów, w tym najbardziej charakterystycznych dla regionu agatów. Dzięki instrukcjom profesjonalnego geologa sami odnaleźliśmy różne rodzaje minerałów i dowiedzieliśmy się więcej o wulkanicznej przeszłości regionu.Każdy z nas otrzymał młotek oraz okulary ochronne, a odnalezione okazy mogliśmy po przecięciu samodzielnie wyszlifować i wypolerować w pracowni kamieniarskiej znajdującej się w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.Zwiedziliśmy również ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem. Najbardziej podobały nam się Sala Wulkanów oraz Sala Trzęsienia Ziemi.W Sali Wulkanów mogliśmy zajrzeć do wnętrza różnych typów wulkanów i zrozumieliśmy, jak powstają i jak przebiegają ich erupcje. W sali wulkanów czekał też na nas model gejzeru, który, zupełnie jak prawdziwy gejzer, wystrzeliwuje wodę w regularnych odstępach czasu.W Sali Trzęsienia Ziemi przekonaliśmy się jak to jest, gdy trzęsie się ziemia. Doświadczyliśmy tego na największej w Polsce platformie symulującej trzęsienie ziemi. Ale to nie wszystko! Zobaczyliśmy też film 3D o powstaniu Sudetów oraz erupcję wulkanu!Ostatnią przygotowaną dla nas atrakcją było ognisko z kiełbaskami.
Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy i dużo się dowiedzieliśmy na temat Karkonoszy oraz Krainy Wygasłych Wulkanów.