• Filmy DVD o tematyce profilaktycznej

I. Lekcje przestrogi 3 – pakiet składający się z 5 filmów DVD oraz scenariuszy lekcji na podstawie filmów:

1. Rodzice mnie nie rozumieją - czyli o konflikcie pokoleń i problemie relacji nastolatków

z rodzicami;

2. Dowód miłości – o uleganiu presji w miłosnych relacjach młodych oraz o konsekwencji wyborów, odpowiedzialności i problemie przedwczesnej inicjacji seksualnej;

3. Dziecko kontynuacja opowieści o Alicji, która w wieku szesnastu lat spodziewa się dziecka. Film o mocnym wydźwięku pro life;

4. Nóż – czyli o problemie agresji wśród nastolatków;

5.Manipulacja – czyli o konsekwencji ulegania młodych lansowanym wzorcom zachowań;

Lekcje przestrogi 3 to kolejny, ze znakomicie przyjętej przez nauczycieli, katechetów, ale także uczniów serii, pakiet filmowy o współczesnych problemach młodych ludzi. Składa się z pięciu fabularnych opowieści opatrzonych komentarzem specjalisty. Przeznaczony jest dla młodzieży szkolnej (starsze klasy gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne) i zalecany do wykorzystywania w celach edukacyjnych oraz wychowawczych. Scenariusze powstały po wielu konsultacjach ze specjalistami zajmującymi się problematyką poruszaną w filmach. Opowieści mają się stać pretekstem do dyskusji, jaką nauczyciele i katecheci mogą przeprowadzić na podstawie przygotowanych i dołączonych do każdego filmu konspektów.

II. Narkotyki - program profilaktyczny oparty na formule programu Decyzja należy do Ciebie. Materiał dodatkowy to wywiad z kierownikiem Poradni Rodzinnej Monar w Warszawie, certyfikowanym specjalistą do spraw uzależnień – Adamem Nykiem, autorem medialnego programu „Moda na niebranie” Program skierowany do młodzieży szkolnej gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

Agresja

III. Szkoła ratowników (40 min.) – w załączeniu płyta CD – pierwsza pomoc przedmedyczna.

IV. Życie w sieci. Jestem tu, obok -  książka z filmem edukacyjnym pozwala na przeprowadzenie w interesujący sposób dyskusji z młodzieżą na temat roli technologii w codziennym życiu, a przede wszystkim w komunikacji z bliskimi.Książka zawiera wprowadzenie do tematu oraz szczegółowy scenariusz lekcji wraz z materiałami dydaktycznymi. Nowoczesna pomoc dla nauczycieli, wychowawców i rodziców. Do wykorzystania m. in. na lekcjach oraz spotkaniach z rodzicami. Seria: Uwaga życie! to materiały i filmy edukacyjne adresowane do nauczycieli i wychowawców dzieci i młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. To doskonała pomoc dydaktyczna dla nauczycieli, ale także interesujący materiał dla rodziców i wszystkich tych, którzy poszukują odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia.

V. Uwaga życie! - filmy edukacyjne z  tej serii adresowane są przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Pokazują problemy współczesnego świata, z którym spotykamy się na co dzień. Filmy są doskonałą pomocą dydaktyczną dla wychowawców w szkole, ale stanowią również interesujący materiał dla indywidualnych odbiorców, poszukujących odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia. Jest to pakiet zalecany do wykorzystywania w celach edukacyjnych i wychowawczych. Scenariusze powstały po wielu konsultacjach z psychologami, lekarzami, osobami zajmującymi się problemami poruszanymi w filmach. Do filmów dołączono książkę z konspektami. Każdy z filmów to w większości oparta na faktach fabularna opowieść o losach młodych ludzi i opiekunów, których dotyka problem:

• ADHD
               • uzależnienia od narkotyków
               • komputera i Internetu,

Każdy materiał został zakończony stosownym komentarzem specjalisty.

VI. Adrenalina na różne sposoby - Jednym wystarczy koszykówka, gra w piłkę z kolegami lub trzy lekcje wuefu w tygodniu. Są też i tacy, którzy potrzebują więcej. Potrzebują adrenaliny...

Agresja, choć kojarzy się często z przemocą fizyczną, ma wiele obliczy. Doświadczą jej w wieloraki sposób bohaterowie filmu fabularnego. Ich historia rozgrywa się podczas popularnego, telewizyjnego talk-show. Poznamy opinie psychologa, socjologa, policjanta oraz trenerów walk dotyczące agresji werbalnej i przemocy w sieci.

Alkohol - Płyta zawiera trzy filmy:

1. Cena przyjaźni

2. Medal olimpijski

3. Świadectwo dojrzałości

VII. Kolekcjonerzy mocnych wrażeń(18 min.) Film porusza nagłaśniany od dłuższego czasu w mediach problem sięgania przez młodych ludzi po środki określone potocznie mianem dopalaczy. Co tak naprawdę kryje się pod postacią niewinnie wyglądających pigułek i ziół? Czy fakt, że do niedawna można je było bez problemu kupić w wyspecjalizowanych sklepach, uśpił czujność rodziców i osób, które po nie sięgają? Czy dopalacze są równie groźne dla organizmu jak narkotyki? Na te i szereg innych ważnych pytań odpowiadają w filmie lekarze, psycholog, a także specjalista z zakresu medycyny sądowej. Dowiemy się, co tak naprawdę kryją w sobie magiczne pigułki, czy susz roślinny zawiera toksyczne środki o charakterze psychodelicznym, wreszcie, z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć osoby sięgające po dopalacze.

* Nie spal się na starcie! - materiały dydaktyczne dla nauczycieli i rodziców wraz z filmem edukacyjnym .(Fundacja Aflofarm) (25 min. + scenariusze zajęć))