Filmoteka szkolna. Akcja!
Filmoteka szkolna. Akcja!
W ramach projektu ,,Filmoteka szkolna. Akcja! ‘’ w naszej szkole powstała grupa filmowa ,,Maklar’’, która od 15 października 2012 roku do 20 stycznia 2013 roku bierze udział w filmowym kursie internetowym. Uczniowie poznają historię polskiej kinematografii, będą pisali scenariusze i recenzje filmowe oraz poznają podstawy pracy z kamerą. Kolejne moduły kursu zostaną wykonywane pod czujnym okiem mentora Adama Gąseckiego. Opiekunką grupy jest Beata Milner-Firkowska.
„Filmoteka szkolna. Akcja!” - reaktywacja
W czwartkowe popołudnie, 8 listopada, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego, w ramach programu „Filmoteka szkolna. Akcja!”. Uczestnicy obejrzeli krótkometrażowy film Krzysztofa Kieślowskiego z 1977 roku pt.: „Z punktu widzenia nocnego portiera”. Film ten przedstawia portret fabrycznego strażnika, fanatyka dyscypliny, którego pasją jest sprawowanie wszelkiego rodzaju kontroli: wędkarzy dokonujących połowu bez zezwolenia, młodzieży w parku itp. Bohater, Marian Osuch, opowiada przed kamerą o swoich zainteresowaniach, światopoglądzie i wyznawanym przez siebie kodeksie moralnym. Z jego opowieści wyłania się niezwykle negatywny obraz człowieka o skrajnych, niemalże faszystowskich poglądach. „Regulamin jest ważniejszy od człowieka – stwierdza – Jak się człowiek nie stosuje, to przepada.” Ze względu na dokumentalny charakter filmu, jego publikacja została przez Kieślowskiego przesunięta, aby nie urazić osoby Mariana Osucha, gdyż jest to postać rzeczywista. W filmie pojawiła się data 13 maja 1977r. Dla biografii bohatera nic to nie znaczy. Ta data celowo została przywołana w filmie i pełni ważną rolę.
Opiekunowie filmoteki szkolnej, pani Beata Milner – Firkowska oraz pan Józef Wojciechowski ogłosili konkurs dla uczestników, którego celem jest rozszyfrowanie znaczenia wymienionej daty.
Uczestnicy podczas dyskusji o filmie zapoznali się także z subiektywnym komentarzem, w formie krótkiej sceny, który jest nieodłącznym elementem każdego filmu.
Pierwszy w tym roku pokaz filmu w ramach filmoteki szkolnej cieszył się dużą popularnością, ponieważ przybyło na niego aż 26 osób. Opiekunowie zapowiadają, że w najbliższym czasie planowane jest ponownie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego, oraz Karnawałowa Noc Filmowa. Wszyscy chętni proszeni są o zapisy u opiekunów.
Bardzo podobało mi się to spotkanie, ponieważ jego tematem był trudny film, który wywołuje u widza zastanowienie, wręcz zmusza go do myślenia nad przedstawionymi wydarzeniami. Taki rodzaj kina w dzisiejszych czasach jest trudno dostępny. Po filmie omówiliśmy wątki, które w przypadku indywidualnego oglądania filmu nie zostałyby dostatecznie wyjaśnione. Myślę, że taka forma dotarcia do widza jest bardzo trafna i na pewno chętnie pojawię się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Przemek Świderski