Wolontariusze dla przedszkolaków - Mikołajki w Przedszkolu nr 2 w Trzebnicy
- Uczniowie klasy 7 b z okazji Mikołajek przygotowali dla dzieci z Przedszkola nr 2 w Trzebnicy spotkanie z samym świętym i jego pomocnikami. 6 grudnia od rana wesoła drużyna wędrowała od sali do sali, zabawiając dzieci i pomagając Mikołajowi w rozdawaniu prezentów. Przedszkolaki były oczywiście na to spotkanie wspaniale przygotowane. Mikołaj z przyjemnością wysłuchał piosenek i wierszy, ucieszył się z otrzymanych obrazków wykonanych przez dzieci. Renifery, elfy oraz aniołowie również zaprezentowali się przed małą publicznością, prezentując układ taneczny do "Kaczuch". Spotkania w grupach kończyły się wspólnym zdjęciem.Bardzo dziękujemy za zaproszenie do Przedszkola i wspólne spędzenie tego wyjątkowego dnia.
Mikołajkowy Turniej w Piłce Nożnej
Dużo zabawy i emocji dostarczył wszystkim zawodnikom i kibicom tegoroczny międzyklasowy Turniej Mikołajkowy. W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie klas 4-8 oraz 3 gimnazjum podzieleni na trzy grupy wiekowe. W każdej z grup rozgrywano mecze, po 10 minut systemem każdy z każdym. W grupie młodszej już od pierwszego gwizdka rywalizacja była bardzo zacięta, a wszyscy młodzi zawodnicy wkładali całe serce, grę zgodną z zasadami „fair-play” - brawo. Zarówno w grupie młodszej, jak i starszej o zwycięstwie musiały zadecydować rzuty karne - kibice mieli na co popatrzeć.
Klasyfikacja końcowa:
Grupa A
I miejsce klasa 4A
II miejsce klasa 4B
III miejsce klasa 4CGrupa B
I miejsce klasa 5C
II miejsce klasa 5B
III miejsce klasa 5AGrupa C
I miejsce Klasa IIIC gimnazjum
II miejsce klasa 8B
III miejsce klasa IIIB gimnazjumOrganizatorami turnieju byli Lidia i Piotr Rojewscy oraz Józef Wojciechowski
UWAGA
Szanowni Państwo, z powodu prac trwających przed budynkiem szkolnym,
wjazd na teren szkoły będzie zamknięty od jutra (7.12.2018r.)
do 12.12.2018r.
ZEBRANIA
W dniu 10.12.2018 (poniedziałek)
odbędą się zebrania z rodzicami i konsultacje przedmiotowe od godziny 17.00 – 18.00
KLASA
WYCHOWAWCA
NUMER KLASY
Godzina
0A
ŚRODKA ANNA
40
17.30
0B
WYSZYŃSKA MONIKA
44
17.30
0C
DŁUŻEŃ MAGDALENA
53
17.30
0D
KUBIAK MONIKA
49
17.30
1A
ZALESKA ANNA
46
17.30
1B
WAŁEJKO AGNIESZKA
45
17.30
1C
GŁUCHOWSKA IZABELA
47
17.30
2A
MAŁYS DANUTA
17
17.30
2B
PIŁAT ANNA
18
17.30
2C
MANDZIEJ BEATA
16
17.30
3A
BOCZAR JOLANTA
10
17.30
4A
ROJEWSKA LIDIA
36
16.30
4B
KURZYŃSKA ALEKSANDRA
aula
16.30
4C
MATWISZYN ANNA
32
16.30
5A
MILNER-FIRKOWSKA BEATA
23
16.30
5B
JĘDRZEJEWSKA ANETA
35
16.30
5C
MAZIJ AGNIESZKA
26
16.30
7A
KĘDZIORA JUSTYNA
37
16.30
7B
PROKSZA KATARZYNA
20
16.30
8A
TRELA-ŻELAZKO BEATA
8
16.30
8B
BAHRYN-KAMIŃSKA KATARZYNA
21
16.30
3AG
WOJCIECHOWSKI JÓZEF
38
16.30
3BG
BARANIECKA-LECH EDYTA
28
16.30
3CG
KUBASZEWSKA AGATA
27
16.30
Nauka poprzez zabawę - planszówki własnej roboty
Nauka historii może ciekawa W ramach powtórzenia materiału o starożytnym Rzymie uczniowie klas V grali w gry planszowe. Gry zostały samodzielnie przygotowane przez uczniów. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością.
Gry planszowe są jedną z wielu dostępnych form zabawy. Jeśli zatem zabawa ta zawiera edukacyjne i wartościowe treści, to i dziecko jednocześnie swobodnie uczy się poprzez zabawę, a co ważniejsze, nie jest do tego w żaden sposób zmuszane. Ta forma nauki jest najbardziej skuteczną i efektywną, właśnie dzięki temu, że sprawia dziecku jednocześnie przyjemność. Zachęcamy do wykorzysatania pomysłu kol. Joli Boczar.
Spotkanie z pisarką - Magdą Michalak
- 5 grudnia uczniowie klasy Ib pod opieką - Agnieszki Wałejko i Alicji Stręk-Tworek uczestniczyły w spotkaniu z pisarką - Magdą Michalak.Tematem spotkania była promocja jej debiutanckiej książki pt. "Szafa".Pozycja ta to spełnienie jej marzenia, jakim było napisanie książki dla dzieci i dorosłych pomagającej w wyciszeniu i wprowadzeniu rytuału zasypiania w poczuciu bliskości i bezpieczeństwa.Książka została opatrzona bogatym wstępem, w którym autorka dokładnie wyjaśnia, w jakim celu ta pozycja powstała i jak z niej korzystać. Dalej jest już treść opatrzona malowniczymi ilustracjami - a o czym ta treść? To takie słowa kierowane do dziecka, które możemy czytać od deski do deski, a możemy dodawać również coś od siebie lub skracać wedle uznania. Mają pomóc dziecku w wyciszeniu, uporządkowaniu emocji i poczuciu bezpieczeństwa przy rodzicu i w swoim własnym ciele i głowie. Organizatorem spotkania z pisarką był pan Sebastian Węgrzynowski - dyrektor Powiatowe Centrum Doradztwa Metodycznego w Trzebnicy.Zdjęcia: Julianna Michorczyk
5 GRUDNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
- Z okazji
Międzynarodowego Dnia Wolontariusza
wszystkim
byłym, obecnym i przyszłym wolontariuszom,zaangażowanym i pragnącym zrobić coś dobrego
DZIĘKUJEMYi życzymy wszystkiego najlepszego!!!opiekunowie
Szkolnego Klubu Wolontariusza
Powiatowy Konkurs "Ścieżkami życia św. Jadwigi Śląskiej"
- 29 listopada br. odbył się IX Powiatowy Konkurs "Ścieżkami życia św. Jadwigi Śląskiej" przygotowany przez Stowarzyszenie Oświatowe "SOWA". Wzięło w nim udział 13 uczniów z dziewięciu szkół reprezentujących cztery gminy. W ciągu 60 minut mięli oni rozwiązać test składający się z zamkniętych i otwartych pytań. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Szostak, która zajęła 4 miejsce.Serdecznie gratulujemy Natalii i wszystkim laureatom konkursu.M. Wojewódka
WYCIECZKA EDUKACYJNA DO CENTRUM HISTORII ZAJEZDNIA
Dnia 27 listopada uczniowie klas 8a, 8b, 3cG wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia.
Centrum Historii Zajezdnia to niezwykłe miejsce, niezwykły obiekt z końca XIX wieku, który był "świadkiem" skomplikowanej historii miasta. Zajezdnia, podobnie jak całe miasto, została zniszczona w czasie II wojny światowej. W tym właśnie miejscu powstało Centrum Historii, które przybliża nam historię ludzi, kulturę, przeszłość i przyszłość Wrocławia.
Serce Centrum stanowi scenograficzna wystawa "Wrocław 1945-2016", która ukazuje proces przybywania do Wrocławia ludności polskiej po II wojnie światowej, jak tworzyło się miasto, jak w roku 80. na nowo odzyskiwało swoją tożsamość.
Centrum Historii Zajezdnia warte jest obejrzenia!Katarzyna Bahryn-Kamińska
https://www.zajezdnia.org/
Koncert "Niepodległa" w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Trzebnicy
Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza wystąpili 26 listopada przed pensjonariuszami Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego dla Dorosłych w Trzebnicy z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości. Podczas koncertu "Niepodległa" zaprezentowali pieśni patriotyczne, m.in.: "Wojenka", O mój rozmarynie", "Pierwsza kadrowa", "Hej, hej ułani". Koncert bardzo podobał się publiczności, która chętnie włączała się do wspólnego śpiewu, a wolontariusze zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Monika Wojewódka
Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku
W ramach projektu: „Szkoła Tolerancji” organizowaliśmy po raz pierwszy Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku. 16 listopada 2018r.,przed wejściem do szkoły, na drzwiach sal lekcyjnych i na korytarzach, pojawiały się informacje o Dniu Patrioty i Patriotki XXI wieku oraz cytaty różnych wypowiedzi Ireny Sendlerowej. Niektórzy uczniowie zatrzymywali się i z uwagą je czytali. W tym dniu przez 5 godzin lekcyjnych odbywały się warsztaty prowadzone przez panią Beatę Milner- Firkowską (nauczycielkę j.polskiego) oraz panią Edytę Baraniecką- Lech (nauczycielkę j. niemieckiego). Zostały one przeprowadzone w różnych grupach wiekowych. Uczniowie klas:4a, 4c, 5a oraz 7a rozmawiali o tym, czym dla nich jest patriotyzm oraz państwo obywatelskie. Pracowali w grupach: dyskutowali i tworzyli mapy myśli. Zajęcia były cenną wskazówką do kształtowaniem postaw dzieci i młodzieży wobec drugiego człowieka. Efekty pracy uczniów zapełniły szkolne korytarze, tworząc bazę do dyskusji i refleksji dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
Z kolei uczniowie klas 3bG oraz 3aG obejrzeli prezentację (przygotowaną przez Katarzynę B.) na temat życia i działalności Ireny Sendlerowej, a następnie w grupach przygotowywali kolaże do wylosowanych przez siebie cytatów. Była to okazja do zastanowienia się nad słowami wybitnej Polki i próba ich zinterpretowania w formie plastycznej. Wystawa prac młodzieży została udostępniona całej społeczności szkolnej.
Do projektu przyłączyła się również pani Anna Matwiszyn( nauczycielka j.hiszpańskiego), która przeprowadziła warsztaty dla klas piątych: „Rozwijam siebie lokalnie i w Europie”. W formie gry przy pomocy aplikacji Kahoot dzieci odpowiadały na pytania dotyczące Trzebnicy i Europy. Były m.in. pytania o pochodzenie Fizi Pończoszanki czy liczbę rodzimych języków w Europie. Wnioski ze wspólnej zabawy dotyczyły m.in. stwierdzenia, że solidna wiedza chroni nas przed manipulacją.
W drugiej części zajęć uczniowie brali udział w quizach muzycznych, aby podkreślić, że okazywać patriotyzm można na różne sposoby-poważnie i radośnie. Szczególnie uczestnikom podobała się zabawa polegająca na pokazywaniu ciałem i głosem motywów związanych z Polską, np. bociana, żubra, Smoka Wawelskiego, Lajkonika, karpia czy Adama Małysza. Wniosek był jeden: ważne by nie znieważać symboli narodowych i uczuć innych ludzi.
Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku nie bez przyczyny został zorganizowany w Międzynarodowym Dniu Tolerancji. Świętowaliśmy go po raz pierwszy, ale już teraz w głowach naszych uczniów i nauczycieli rodzą się kolejne pomysły. Mamy nadzieję, że nasza młodzież zapamięta, że „ludzie nie dzielą się na podstawie rasy czy pochodzenia, ale dzielą się na dobrych i złych”.
Beata Milner-Firkowska
Andrzejki u najmłodszych
29 listopada w oddziałach przedszkolnych 0b i 0d odbyły się Andrzejki. Zabawa andrzejkowa miała na celu zintegrowanie dzieci oraz pozostawienie radosnych wspomnień, dostarczając wiele miłych wrażeń. Z radością można było obserwować, jak dzieci wspólnie się bawią. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku.
Wychowawcy klas: Monika Kubiak i Monika Wyszyńska
Mobilność kadry edukacji szkolnej
3 listopada pani Aleksandra Kurzyńska przeprowadziła, w ramach realizowanego w szkole projektu ERASMUS+ Mobilność kadry edukacji szkolnej, szkolenie dla chętnych nauczycieli z tematyki wykorzystania aplikacji KAHOOT podczas zajęć lekcyjnych. Mamy nadzieję, że uczniowie z radością przyjmą tę formę przemycania wiedzy.
KONKURS „ŚCIEŻKAMI ŻYCIA ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ”
Szkolny Konkurs „Ścieżkami życia Św. Jadwigi Śląskiej” dla klas IV i V SP odbył się w auli szkolnej 13.11.2018 r. W konkursie wzięło udział 15 uczniów. Konkurs miał na celu wyłonienie najlepszej osoby, która będzie reprezentowała naszą szkołę w IX Powiatowym Konkursie o św. Jadwidze. Uczniowie mięli do rozwiązania test składający się z pytań otwartych i zamkniętych. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a zdobywczyni I miejsca życzymy powodzenia na Konkursie Powiatowym, który odbędzie się 29.11.2018 r. w SP nr 2 w Trzebnicy.
LAUREATAMI KONKURSU ZOSTALI :
I miejsce Natalia Szostak V A
II miejsce Antonina Kruszona V A
III miejsce Karolina Karbownik V BOrganizatorki konkursu:
Monika Budziak-Mielnik
Monika Wojewódka
Apel "Dla Niepodległej"
9 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 100 lecie odzyskania Niepodległości, w którym brała udział cała społeczność szkolna. Podczas uroczystości uczniowie pod opieką Pani Justyny Kędziory przypomnieli zebranym dzieje i postacie związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz następstwa i wpływ tego doniosłego wydarzenia na losy wielu pokoleń Polaków. Narratorami uroczystości byli uczniowie klas 3 gimnazjum: Milena Żuk, Patrycja Koryciak, Natalia Rau i Marcel Grech. Okolicznościowe wiersze pięknie recytowały: Julia Krężlik, Maja Zamolska i Kamila Boczar. Nastrojową oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny i soliści : Hanna Pluta z kl 8 oraz Radek Domagała z klasy 4 pod kierunkiem Pani Joanny Nieradki. Dekoracje, akcentujące nasze symbole narodowe przygotowała Pani Monika Bona. Podczas apelu wyświetlony został film animowany „Niezwyciężeni”, który niezwykle dosadnie pokazuje ducha walki Polaków oraz budzi podziw i dumę dla narodu polskiego. Występ wprowadził nas w uroczysty nastrój, przybliżył nam historię naszego państwa i skłonił do refleksji.
Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej ,,Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"
- Są to bardzo popularne Mistrzostwa w Piłce Nożnej dla dziewcząt i chłopców w trzech grupach wiekowych U-8,U-10 i U -12. Organizatorem jest Polski Związek Piłki Nożnej, Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Duda w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Komitet Honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia, sponsorem głównym jest Tymbark.W tegorocznych rozgrywkach brały u dział trzy nasze drużyny U-8, U-10 i U-12. W kategorii U-12 najwięcej bramek, bo aż 3 strzelił Tobiasz Ćwikła, po jednej bramce zdobyli Maciej Sadło i Jan Kaniewski. Super spisali się nasi najmłodsi piłkarze występujący w kategorii U-8. Bez problemu wygrali oni swoją grupę wiekową w etapie Powiatowym Turnieju i tym samym uzyskali awans do Mistrzostw Województwa, które odbędą się na wiosnę w Świdnicy. Będziemy trzymać kciuki. Niekwestionowanym królem strzelców został Wiktor Waloch.Skład naszych zwycięzców: Wiktor Waloch, Bartosz Żurowicz, Tymon Proksza, Jakub Szumański, Igor Tomaszewski, Jan Diesner, Maciej Diesner, Adam Siekierko iHubert Kralka.Drużynę przygotowywał Piotr Rojewski
I’m proud to be Polish
W październiku nasza szkoła przystąpiła do akcji „I’m proud to be Polish” upamiętniającej setną rocznicę uzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie z klas 1-3 oraz 4-8 i gimnazjum mieli za zadanie przygotować 100 pocztówek, wraz z życzeniami w języku angielskim, zwiazanych z owym wydarzeniem. W akcji brało udział 100 szkół z całej Polski. Rezultat tej wymiany jest widoczny na załączonym zdjęciu oraz przy głównym wejściu do szkoły. Nauczycielki zaangażowane w przeprowadzenie całej akcji to J. Gozdowska i M. Wojewódka.
Joanna Gozdowska
Ogarnij chemię z Panem Belfrem - nauczycielem z internetu. Materiały dla uczniów klas VII- VIII i gimnazjum.
Drodzy Uczniowie,
zachęcam Was do obejrzenia filmów publikowanych w serwisie internetowym - YouTube oraz bloga Pana Belfra - nauczyciela z internetów.
Pan Belfer o sobie:
Jestem nauczycielem chemii z ponad 11 letnim stażem. Uczyłem głównie w gimnazjum, ale również w szkole podstawowej, zawodowej, technikum i liceum, normalnie wszędzie gdzie się da. W związku z tym mam spore doświadczenie i co najważniejsze – praktykę w tym jak zainteresować chemią i jeszcze na dodatek skutecznie jej nauczyć.
Ważne jest też to, że uwielbiam nowoczesną technologię i się jej nie boję. Dlatego moje umiejętności wykorzystałem projektując koncepcję Pana Belfra – nauczyciela z Internetów. Podstawowym impulsem do startu była chęć ułatwienia moim uczniom nauki tego, niestety niezbyt łatwego przedmiotu. W ciągu 3 miesięcy nagrałem cały cykl lekcji chemii do gimnazjum, który będzie również aktualny w szkole podstawowej.
Dzięki moim działaniom mam na koncie kilka ważnych dla mnie osiągnięć pedagogicznych. Przyjęto mnie do zacnego grona SuperBelfrów RP, zrzeszającego chyba największych EDUWARIATÓW w Polsce, no a dzięki otwartości na nowoczesną i nieszablonową szkołę otrzymałem, jako jeden ze 122 nauczycieli w Polsce, tytuł Microsoft Innovative Education Expert.
d startu mojego projektu w lutym 2017 wydarzyło się bardzo dużo w moim typowym, nauczycielskim życiu. Zostałem autorem dwóch artykułów w ogólnopolskim czasopiśmie dla nauczycieli „TiK w edukacji”. Występowałem w roli gościa na 7 ogólnopolskich konferencjachdla nauczycieli m. in. „Inspiracje” „Ogólnopolski Zlot Innowacyjnych Nauczycieli” „Kongres TiK w edukacji” „Majowe Mrozy w Warszawie”.
Najważniejszym jednak dla mnie wydarzeniem roku szkolnego 2017/2018 było zaproszenie mnie, jako jednego z 3 najbardziej innowacyjnych nauczycieli w Polsce, przez Microsoft na międzynarodową konferencję dla nauczycieli Education Exchange do Singapuru. Tam miałem niesamowitą okazję wymiany doświadczeń z ponad 300 nauczycielami z 84 krajów. Poznałem najnowsze trendy w światowej edukacji, technologie które dopiero za kilka lat będą być może dostępne w polskich szkołach.
Komunikuję się z wami głównie przez mój fanpage na Facebooku i kanał na Youtube, możesz też mnie bliżej poznać przez Instagrama.
żródło: http://panbelfer.pl/
http://panbelfer.pl/blog/tag/chemia/
https://www.youtube.com/watch?v=l_4vgnRY5Ac ( SUBSTANCJE I ICH PRZEMIANY)
https://www.youtube.com/watch?v=EVNNlq9oHsM (BUDOWA ATOMU i WIĄZANIA CHEMICZNE)
https://www.youtube.com/watch?v=k36mdgKGtAc (WZORY I RÓWNANIA REAKCJI)
https://www.youtube.com/watch?v=qfnCvNw5A50 (ROZPUSZCZALNOŚĆ I STĘŻENIA PROCENTOWE)
https://www.youtube.com/watch?v=mO6xJtp5Lz0 (KWASY I WODOROTLENKI)
https://www.youtube.com/watch?v=btTf9PVc-0o (SOLE)
https://www.youtube.com/watch?v=wzgpjGX9pus (WĘGLOWODORY)
https://www.youtube.com/watch?v=OlZsSCmWsKY (POCHODNE WĘGLOWODORÓW)
Aktywność Ruchowa na Co Dzień- spotkanie z fizjoterapeutką Dominiką Ociepką
W ramach Tygodnia Kultury Zdrowotnej, dnia 22.10., w auli szkolnej odbyło się spotkanie z Panią Fizjoterapeutką. Oprócz zajęć teoretycznych i oglądanej prezentacji, uczniowie na własnym przykładzie mogli dowiedzieć się co robią nieprawidłowo, przyczyniając się w dużym stopniu do wad postawy i skrzywień kręgosłupa- sami pracują na wady postawy godzinami siedząc przed telewizorem, grając na komputerze, czy też cały czas korzystając z komórki. Dowiedzieli się również, że zbyt mało czasu spędzają na dworze i unikają wszelkiego rodzaju sportów i aktywności fizycznych. Poznali również sposoby dbania o swój kręgosłup i zapobiegania wszelkim urazom i skrzywieniom.Robili również prosty test sprawdzający kondycję swojego kręgosłupa. Potem poszczególne klasy udały się na sensoryczną, naturalną ścieżkę pobudzającą cały organizm do prawidłowego działania. Ze ścieżki tej przez cały tydzień mogli skorzystać wszyscy uczniowie klas 0-8.
Tydzień Kultury zdrowotnej to również wspólne spacery po lesie klas z wychowawcami i zbiory darów natury-kasztanów, żołędzi i szyszek, które wykorzystane zostały do tworzenia ścieżki. Prezentacja, pokaz i konkurs prac plastycznych przygotowanych pod kierunkiem Pani Moniki Bony, nauka trzech układów Zumby i zestawu ćwiczeń śródlekcyjnych przygotowanych przez Panią Joannę Matwiszyn, zajęcia edukacyjne o zdrowiu prowadzone przez Panią Trelę-Żelazko i przygotowanie przez klasy 4A,4B i 3BG kawiarenek z koktajlami,sałatkami i naturalnymi sokami.
Dziękuję bardzo Państwu Ociepka oraz wszystkim rodzicom za współudział w organizacji Tygodnia Kultury Zdrowotnej.
Lidia Rojewska.
100. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI 1918-2018
Serdecznie zapraszamy Rodziców wraz z dziećmi na uroczyste odsłonięcie
Pomnika Wolności
upamiętniającego
100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI 1918-2018,
które odbędzie się dnia 11 listopada o godz. 10.30- skwer przy rondzie u zbiegu ulic Wrocławskiej i 1 Maja.Zapraszamy!!!
Archiwum Aktualności