• Filmoteka

        •  

          To przedsięwzięcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Centrum Edukacji Obywatelskiej, które przygotowuje młodzież do obcowania z dziełem filmowym, uczy krytycznego odbioru sztuki filmowej, rozwija aktywność młodych ludzi, pomaga odkryć własne pasje i talenty.

          W bieżącym roku uczniowie naszej szkoły z klasy 2a i 3c obejrzeli film Krzysztofa Kieślowskiego pt. „ Z punktu widzenia nocnego portiera”. W ramach lekcji dyskutowano na temat światopoglądu Mariana Osucha – głównego bohatera dokumentu.

          14 stycznia 2011r K. Pol, A. Żuk i M. Chlebowska biorą udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej, a chętni uczniowie w II Karnawałowej Nocy Filmowej.                                                                                                            

           Dziewczęta w akcji, czyli udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej!

             

           

           

           

          Wirtualny Festiwal Filmowy za nami!

               Monika, Kasia oraz Aneta miały okazję pogłębić  swoją wiedzę filmową . Wykazały się znajomością filmów z pakietu „Filmoteka szkolna”. Dziewczęta dopasowywały bohaterów do tytułów filmów, w których występowali, rozpoznawały różne typy montażu, utrwalały wiedzę na temat pojęć filmowych. Wzięły również udział w zadaniu dodatkowym, zrobiły zdjęcie inspirowane kadrem z filmu. Do zrealizowania zadania zaprosiły Pawła i Maćka. Zdjęcie zostało umieszczone na stronie filmoteki. Konkurs zakończył się sukcesem. Drużyna z naszej szkoły zajęła 22 miejsce na 77 szkół z całej Polski.

           Już po raz drugi zorganizowaliśy KARNAWŁOWĄ NOC FILMOWĄ!

           

                W nocy  14/15 lutego młodzi kinomani, pasjonaci sztuki filmowej z naszego gimnazjum nie zmrużyli oczu. Aula szkolna

          zamieniła się w niezwykłą salę kinową  z leżącymi miejscami, na podlodze rozłożono materace i śpiwory.

          Uczniowie wzięli udział w projekcji filmów z  "Filmoteki szkolnej". Motywem przewodnim spotkania był autotematyzm, czyli

          film o filmie. Widzowie obejrzeli m. in. film Ksztofa Kieślowskiego pt.: "Amator" ( w roli Filipa Mosza wystąpił rewelacyjny

          Jerzy Stuhr) oraz "Ćwiczenia warsztatowe" Marcela Łozińskiego.  Zastanawiali się nad odpowiedzialnością twórcy za swoje

          dzieło, dostrzegali dylematy moralne Filipa Mosza ( fascynacja sztuką wpłynęła na jego życie codzienne). 

           

               Oto przykładowe  pytania, na które młodzież starała się odpowiedzieć:

          *Jak zmienia się postawa Filipa Mosza wobec kamery?

          *Co sądzisz o odpowiedzialności dokumentalisty wobec prezentowanych przez niego bohaterów?

          *Czy każdy artysta jest moralnie odpowiedzialny za swoją sztukę?

          *Na czym polega manipulacja materiałem filmowym?

                Po raz kolejny okazało się, że świetna zabawa może służyć również pogłębianiu wiedzy filmowej.

               Nad techniczną i merytoryczną oprawą spotkania czuwali- jak zwykle -Beata Milner- Firkowska i Józef Wojciechowski. Gościnnie zawitała do kinomanów p. Agata Kubaszewska.

           

                     Między fikcją ,a rzeczywistością

           

               W ramach FILMOTEKI uczniowie obejrzeli film Wojciecha Marczewskiego pt.:"Ucieczka z kina Wolność".Po projekcji młodzież realizowała temat lekcji: Historia zagubionego cenzora. 

               Głównym bohaterem filmu jest Cenzor( świetna kreacja aktorska Janusza Gajosa), który był kiedyś krytykiem filmowym, poetą, dziennikarzem. Widz poznaje go, gdy wykonuje zawód cenzora. Nie lubi on swojej pracy, ciągle się z czegoś tłumaczy, jest zmęczony i schorowany. Gdy dochodzi do buntu aktorów, przyjmuje bierną postawę. Pracuje dla znienawidzonego systemu, dlatego też wszyscy nim gardzą. Nie układa mu się również w życiu osobistym- była żona ma młodego adoratora, a córka nie chce z nim rozmawiać. Reżyser pokazuje człowieka, który pozornie ma władzę, ale tak naprawdę czuje się samotny i zagubiony. Rozumie, że był tchórzem, żałuje i chce przebaczenia.

                Film zmusza do refleksji na temat takich wartości jak WOLNOŚĆ i PRZEBACZENIE.

           

          Sprawozdanie z realizacji działań w ramach projektu: „Filmoteka Szkolna. Akcja!” w roku szkolnym 2010/2011.

          Opiekunowie projektu: Beata Milner- Firkowska( nauczycielka j. polskiego), Józef Wojciechowski( nauczyciel wychowania-fizycznego)

          II. Informacje o działaniach filmowych

          1.Już drugi rok szkolny pracowaliśmy na lekcjach języka polskiego z pakietem Filmoteki. Obejrzeliśmy kilkanaście filmów. Każdą projekcję wzbogacał komentarz oraz dyskusja na temat wyborów życiowych bohaterów.  

           Uczniowie  z klasy 2a i 3c wzięli udział w projekcji filmu Krzysztofa Kieślowskiego pt.: „ Z punktu widzenia nocnego portiera”. W ramach lekcji dyskutowano na temat światopoglądu Mariana Osucha – głównego bohatera filmu.

            Klasa 3c obejrzała dnia 16 marca 2011r film Wojciecha Marczewskiego pt.: "Ucieczka z kina Wolność". Po projekcji młodzież wymieniała poglądy na temat historii zagubionego cenzora. Okazało się, że takie pojęcia jak „cenzura” czy „cenzor” stały się ciekawym tematem do dyskusji na temat komunizmu w Polsce.

          Kolejne filmy to : „Hydrozagadka” Kondriatuka i „ Polska kronika non camerowa nr1” J. Antonisza. Projekcje tych obrazów były nie tylko źródłem śmiechu, ale  wywołały również wiele emocji.

          W przyszłym tygodniu trzecioklasiści będą głosowali na najciekawszy film obejrzany w ramach Filmoteki.                                                                                                     

          2.Wirtualny Festiwal Filmowy za nami!

               Monika, Kasia oraz Aneta miały okazję pogłębić  swoją wiedzę filmową . Wykazały się znajomością filmów z pakietu „Filmoteka szkolna”. Dziewczęta dopasowywały bohaterów do tytułów filmów, w których występowali, rozpoznawały różne typy montażu, utrwalały wiedzę na temat pojęć filmowych. Wzięły również udział w zadaniu dodatkowym, zrobiły zdjęcie inspirowane kadrem z filmu. Do zrealizowania zadania zaprosiły Pawła i Maćka. Zdjęcie zostało umieszczone na stronie filmoteki. Konkurs zakończył się sukcesem. Drużyna z naszej szkoły zajęła 22 miejsce na 77 szkół z całej Polski.                                                          

                Poza tym próbujemy stworzyć nową tradycję naszej szkoły, organizując  „Karnawałowe Noce Filmowe”, które cieszą się ogromnym powodzeniem wśród uczniów . W tym roku szkolnym ta impreza odbyła się 14/15 lutego 2010r.Wzięło w niej udział trzydzieścioro uczniów. Młodzi kinomani, pasjonaci sztuki filmowej z naszego gimnazjum nie zmrużyli oczu. Aula szkolna zamieniła się w niezwykłą salę kinową  z leżącymi miejscami, na podłodze rozłożono materace i śpiwory. Uczniowie wzięli udział w projekcji filmów z  "Filmoteki szkolnej". Motywem przewodnim spotkania był autotematyzm, czyli film o filmie. Widzowie obejrzeli m. in. film Krzysztofa Kieślowskiego pt.: "Amator"  oraz "Ćwiczenia warsztatowe" Marcela Łozińskiego.  Zastanawiali się nad odpowiedzialnością twórcy za swoje dzieło, dostrzegali dylematy moralne Filipa Mosza. Rozmawiali o tym , jak fascynacja sztuką wpłynęła na jego życie codzienne.

            Po raz kolejny okazało się, że świetna zabawa może służyć również pogłębianiu wiedzy filmowej.

               Nad techniczną i merytoryczną oprawą spotkania czuwali- jak zwykle -Beata Milner- Firkowska i Józef Wojciechowski. Gościnnie zawitała do kinomanów p. Agata Kubaszewska (nauczycielka j.polskiego z naszego gimnazjum).   

               Warto dodać, że na I Karnawałową Noc Filmową zaprosiliśmy młodzież ze szkolnego Wolontariatu. Prezentowaliśmy wówczas m.in. film „Nienormalni” J. Bławuta.

              Sprzymierzeńcem działań filmowych okazali się rodzice oraz Dyrekcja szkoły. Bez kłopotu budynek zostaje nam udostępniany w nocy , mamy do dyspozycji aulę szkolną, materace, sprzęt, a Pani Dyrektor lubi odwiedzić nas na zakończenie imprezy.

                                                                                                                                                                    B.M.F