• O filmotece szkolnej

        • Żródło: http://www.filmotekaszkolna.pl/ofilmotece

           

          Program edukacji filmowej dla szkół ponadpodstawowych

           

          Program FILMOTEKA SZKOLNA ruszył na początku 2009 roku wraz z nieodpłatnym przekazaniem wszystkim polskim szkołom ponadpodstawowym pakietów filmowych. Znalazło się w nich 55 wybranych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych oraz omówienia i scenariusze analizy filmowej. Doboru filmów dokonał zespół naukowców z zakresu filmoznawstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa, psychologii i pedagogiki. Zespół pracował pod kierunkiem prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, prof. Marka Hendrykowskiego, prof. Tadeusza Lubelskiego i prof. Tadeusza Szczepańskiego.
          Ze względu na nową treść podstawy programowej kształcenia ogólnego, która stwarza więcej miejsca na aktywnie praktykowaną edukację filmową, FILMOTEKA SZKOLNA jest niezwykle cennym materiałem edukacyjnym.

          Nagrody

          W 2009 roku FILMOTEKA SZKOLNA została uhonorowana prestiżową nagrodą „Inicjatywa Edukacyjna Roku" przyznawaną przez „Głos Nauczycielski" i Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz nagrodą honorową „Platynowe Koziołki" za wybitne wydarzenie w dziedzinie filmu i kultury audiowizualnej dla młodego widza w 2009 r., przyznawaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!" w Poznaniu.

          Nasze lekcje

          Na 26 płytach umieszczono razem 55 filmów - od „Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy, przez  „Rejs" Marka Piwowskiego, i „Ostry film zaangażowany" Juliana Antonisza, po „Naszą ulicę" Marcina Latałły i „Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego. Każdy zestaw filmów uzupełniony jest filmowymi komentarzami: filmoznawczym prof. Tadeusza Lubelskiego i subiektywnym studentów PWSFTviT. Wszystkie etiudy studenckie to indywidualne impresje ich twórców, osobiste komentarze do poprzedzanego filmu. Wystąpili w nich znani i cenieni przez młode pokolenie artyści, twórcy i postacie życia publicznego m.in.: Wilhelm Sasnal, Tomasz Lis, Muniek Staszczyk, kabaret Mumio, zespół Lao Che, ks. Wojciech Drozdowicz, Andrzej Chyra, muzyk Pono, Karolina Gruszka.

          FILMOTEKA SZKOLNA ma otwartą formułę, która umożliwia prowadzenie zajęć w zróżnicowany sposób, zarówno w systemie lekcyjnym, jak i pozalekcyjnym. Z FILMOTEKI SZKOLNEJ mogą  korzystać nauczyciele wielu przedmiotów - języka polskiego, wiedzy o kulturze, historii czy wiedzy o społeczeństwie. Przygotowany materiał dydaktyczny ma nauczyć młodzież świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową, a także rozpoznawania środków wyrazu i instrumentów formalnych, którymi posługuje się film. Pozwala zrozumieć rolę twórczości filmowej w życiu społecznym i artystycznym - jej udział w dyskursie o kondycji państwa, historii, człowieku, twórczości.

          Nowe tematy

          Obecnie w opracowaniu jest kolejnych 28 tematów lekcji, do których ponownie dobrane zostaną filmy polskie. Tym razem szkoły uzyskają dostęp do zestawów poprzez specjalnie przygotowaną platformę internetową. Wśród filmów pojawią się zarówno fabuły, m.in.: „Wesele" Andrzeja Wajdy, „Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna; dokumenty, m.in.: „Muzykanci" Kazimierza Karabasza i „Szkoła podstawowa" Tomasza Zygadło, jak również animacje, m.in.: „Sztandar" Mirosława Kijowicza i „Syzyf" Zdzisława Kudły.

          Strona internetowa

          Portal edukacyjny dla nauczycieli i uczniów www.filmotekaszkolna.pl stanowi źródło materiałów uzupełniających. Można na nim znaleźć m.in.: recenzje i artykuły dotyczące filmów z pakietu, polecane filmy, książki i artykuły stanowiące kontekst dla poszczególnych tematów, proponowane zagadnienia do dyskusji i sceny do analizy. Na portalu zamieszczane są również scenariusze lekcji opracowane przez nauczycieli dla poszczególnych poziomów nauczania. Strona służy ponadto jako forum wymiany kontaktów i doświadczeń.
          www.filmotekaszkolna.pl

          Projekty

          Od roku szkolnego 2008/2009 w ramach projektów: „Filmoteka Szkolna. Akcja!" i „Filmoteka Szkolna. Akademia" organizowane są dla nauczycieli i uczniów kursy internetowe i odbywające się w całej Polsce warsztaty stacjonarne. Od 2010 roku w ramach „Filmoteki Szkolnej. Kinoterapii" nauczyciele mogą skorzystać z pomysłów na realizowanie edukacji społeczno-emocjonalnej w oparciu o film. Z kolei w ramach „Filmoteki Szkolnej. Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej" zapraszamy na edukację filmową prowadzoną w kinach.

           

          Filmoteka Szkolna. Akcja!

          Projekt „Filmoteka Szkolna. Akcja!" ma na celu upowszechnienie FILMOTEKI SZKOLNEJ, wspieranie nauczycieli w wykorzystaniu materiału filmowego na zajęciach szkolnych, promocję dobrych praktyk z zakresu edukacji filmowej, a także stworzenie uczniom i nauczycielom możliwości nawiązania kontaktów ogólnopolskich i wymiany doświadczeń. Efektem tych działań są projekty filmowe realizowane obecnie w 400 szkołach. Wśród nich znaleźć można: szkolne kluby filmowe, festiwale, przeglądy, gazetki, portale informacyjne, kluby recenzentów filmowych, filmy.
          www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna

           

          Filmoteka Szkolna. Akademia

          Projekt „Filmoteka Szkolna. Akademia" to cykl wykładów i konwersatoriów online, który ma na celu przekazanie nauczycielom wiedzy o języku filmu, nauczenie posługiwania się środkami komunikacji pozawerbalnej: znakami, symbolami, barwami, gestami, dźwiękami, jako "drugim językiem" współczesnej epoki. Uczestnicy warsztatów poznają ponad stuletnią historię kinematografii, jej gatunki i estetykę. Dodatkowo  organizowane są stacjonarne zajęcia w Warszawskiej Szkole Filmowej poświęcone nauce tworzenia prezentacji multimedialnych, obsługi kamery cyfrowej, podstawom dramaturgii filmowej i podstawom montażu. Ekspertami prowadzącymi warsztaty są znawcy i praktycy kina.
          www.filmotekaszkolna.pl/akademia

           

          Filmoteka Szkolna. Kinoterapia

          Projekt „Filmoteka Szkolna. Kinoterapia" ma na celu wskazanie jak prowadzić zajęcia wychowawcze z wykorzystaniem filmu. Na stronie internetowej dostępne są materiały dydaktyczne - scenariusze lekcji i artykuły pomocnicze przygotowane przez ekspertów: psychologa, pedagoga, polonistę.
          www.filmotekaszkolna.pl/kinoterapia

           

          Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

          „Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" to edukacja filmowa w kinie dla wszystkich poziomów szkół. W ramach projektu pokazywane są filmy polskie i zagraniczne, klasyka i kino współczesne. Szkoły mogą brać udział w cyklach filmowych zawierających seanse, prelekcje, dyskusje i warsztaty plastyczne. Nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne.
          http://www.nhef.pl/

           

          Organizatorzy

          FILMOTEKA SZKOLNA powstała z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.
          Obecnie program prowadzony jest przez PISF we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawską Szkołą Filmową, Fundacją Generator i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.