• Trzebnicka Jedynka po raz trzydziesty w Biegu Sylwestrowym
          • Trzebnicka Jedynka po raz trzydziesty w Biegu Sylwestrowym

          • 30 grudnia jak co roku nasi uczniowie stanęli na starcie biegu sylwestrowego dla dzieci i młodzieży. Do rywalizacji przystąpiło około 300 uczniów z całej Polski. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy startowali w swoich kategoriach wiekowych. W tym roku dystans dla gimnazjalistów wynosił około 1200 metrów i odbywał się ulicami miasta. Każdy uczestnik po przekroczeniu mety otrzymał pamiątkowy piękny medal oraz dyplom. Po podsumowaniu wyników indywidualnych z niecierpliwością czekaliśmy na klasyfikację zespołową - wygraliśmy!!!  Zdobyliśmy I miejsce wśród szkół gimnazjalnych!

            Jako nagrodę otrzymaliśmy sprzęt sportowy oraz piękną mosiężną statuetkę.

            Wszystkim przybyłym uczestnikom gratulujemy.

             

            Oto skład naszej reprezentacji:

            chłopcy: Czternastek J., Śniegula P., Taźbirek T., Pieleszko A., Cisak M., Hajduk D., Domagała D., Stachowicz B.,  Konofacki P., Zabiegło D., Hajduk J., Stanisz  D., Świat J., Krzanecki A., Żelichowski B., Śliwiński B., Pastuszka J.,

            dziewczęta:  Sławińska N. , Jaros W ., Czternastek D ., Warszewska K.,  Zaraza P.,  Bielak P., Auguścik K ., Gawrońska M.

            Opiekunami  naszej  reprezentacji byli  Lidia i Piotr Rojewscy oraz Józef Wojciechowski.

        • Wrażenia z pobytu na Euro Week – w Szkole Liderów
          • Wrażenia z pobytu na Euro Week – w Szkole Liderów

          • Wraz z moimi koleżankami, kolegami i panią Dorotą Lutek wybraliśmy się do Długopola – Zdrój na spotkanie z wolontariuszami z całego świata w celu pogłębienia naszej wiedzy i rozwijania umiejętności, które pozwolą nam aktywnie włączyć się w życie społeczne Europy, co jest głównym celem szkoły liderów. Cała nasza piętnastka bardzo się stresowała, ponieważ większość zajęć była prowadzona w języku angielskim i nie wiedzieliśmy, czy damy sobie radę.

            9 grudnia wyruszyliśmy pociągiem po przygodę, która trwała aż do soboty 13 grudnia, a więc prawie 5 dni. Krótko po przyjeździe odbyły się pierwsze zajęcia rozpoczynające obóz. Zapoznaliśmy się z wolontariuszami, planem zajęć oraz celami naszego pobytu. Z czasem stres związany z komunikowaniem się w języku angielskim mijał, a my coraz bardziej przywiązywaliśmy się do obcokrajowców, którzy prowadzili z nami ciekawe zajęcia. Były to między innymi: konferencja prasowa, leadershipping, autoprezentacje oraz moja ulubiona – Debata Oksfordzka. Każdy z wolontariuszy przygotował prezentację na temat swojego kraju – w ten sposób poznaliśmy Wietnam, Indonezję, Afganistan, Rumunię, Turcję, Indie i wiele innych ciekawych krajów. Zajęcia przeplatały się z zabawami i pracami w grupach. Z każdym dniem czuliśmy, że nasza wiedza o świecie jest bardzo mała, a to podsycało nasze pragnienie podróżowania po różnych krajach i uzupełnienia naszych wiadomości o ich kulturach.
            Jedno przedpołudnie przeznaczyliśmy na wycieczkę w góry. Naszym przewodnikiem był Kenijczyk o imieniu Patryk. Całą drogę opowiadał nam o swoich doświadczeniach i o kraju, z którego pochodzi. Niestety nasza przygoda szybko dobiegła końca. Nikt nie chciał opuszczać tych wspaniałych ludzi, którzy poświęcili dla nas czas i zmotywowali nas do spełniania swoich marzeń. Wspaniałą przemowę o sensie życia wygłosił Turek – Emir. Myślę, że po niej każdy z nas powziął postanowienie, aby mniej czasu spędzać na facebooku, a więcej na rozwijaniu własnych talentów i pasji. Wieczorem odbyło się rozdanie certyfikatów. Przed tym mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami z pobytu na obozie. Nasza szkolna grupa przygotowała podziękowania i podarunki dla wszystkich wolontariuszy.
            Dodam, że obóz trwał zdecydowanie za krótko, lecz nie zmienia to faktu, że bawiliśmy się świetnie i będę się starał podążać drogą, którą pokazali nam ci wspaniali ludzie. Myślę, że moi koledzy i koleżanki mają takie samo zdanie. Wszyscy mamy nadzieję, że niedługo znów się z nimi spotkamy choćby podczas turnusu wakacyjnego.

            Karol Dąbek
        • Spotkanie Wigilijne w Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy
          • Spotkanie Wigilijne w Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy

          • 16 grudnia 2014 r. już po raz trzeci otworzyliśmy swe gościnne progi dla wszystkich, którym szkoła ta jest bliska, z którą wiążą swoje wspomnienia i którzy ją wspierają.

                     W tym roku swą obecnością zaszczycili nas: burmistrz Gminy Trzebnica pan Marek Długozima, ks. proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Jerzy Olszówka,  przedstawiciele kombatantów – Stefan Czyżyński  i  Jerzy Szatkowski, Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej – Zbigniew Lubicz – Miszewski i Leontyna Gągało, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach Śląskich Krystyna Haładaj,  pierwsi absolwenci trzebnickiej Jedynki – Kazimierz Zaustowicz i Antoni Godycki - Ćwirko, przedstawiciele Rady Rodziców i gospodarze spotkania: nauczyciele i główni jego bohaterowie – uczniowie. Wszystkich przybyłych gorąco przywitała dyrektor szkoły Elżbieta Nowak.

            Uroczystość ta, obok idei podtrzymywania wspólnoty, w koncepcji jej autorów miała na celu promocję przebogatych i wciąż odkrywanych talentów artystycznych uczniów tej szkoły. Gra sceniczna, śpiew, taniec, konferansjerka, wreszcie prezentacja prac plastycznych uczniów – podopiecznych nauczycielki sztuki pani Moniki Bony – słowem zostały tu zaprezentowane „talenta” wszelakie!

            Członkowie Szkolnego Koła Teatralnego pod kierunkiem pań Katarzyny Bahryn – Kamińskiej i Beaty Dyk wystąpili w nastrojowym przedstawieniu autorstwa Małgorzaty Kapicy, osadzonym w tematyce współczesnej, na kanwie twórczości Jana Twardowskiego, pt. Bo to, co nas spotyka, przychodzi spoza nas…

            Niezwykle podniosłym momentem spotkania była wieczerza wigilijna, poprzedzona wspólną modlitwą i błogosławieństwem ks. proboszcza Jerzego Olszówki oraz zapoczątkowanie przez panów Kazimierza Zaustowicza i Antoniego Godyckiego - Ćwirko symbolicznego przełamania się opłatkiem. Serdeczne słowa i życzenia pionierów Ziemi Trzebnickiej skierowane do zebranych wyrażały uznanie dla przedsięwzięć realizowanych przez szkołę na rzecz lokalnej społeczności oraz wdzięczność za pamięć o seniorach.

            W okolicznościowym przemówieniu pan burmistrz Marek Długozima, dziękując za zaproszenie na coroczne spotkanie przy wspólnym wigilijnym stole, wyraził swe zaskoczenie poziomem uroczystości, podkreślając osobistą satysfakcję płynącą z faktu, że szkoła stale się rozwija i jest obecna w życiu społecznym i kulturalnym  naszego miasta.

            Po uroczystej wieczerzy nastąpił ciąg dalszy kolędowania w wykonaniu naszych artystów. Szkolne Koło Cheerleaderek pod kierunkiem pani Elżbiety Śliwiak zaprezentowało układ taneczny do znanej kolędy Jingle Bells. Tradycją szkoły są występy zespołu Szkolnego Koła Migowego, którego animatorką jest pani Dorota Lutek – człowiek wielu talentów i pasji. Tym razem zespół "pod batutą" pani Lutek  zaprezentował  kolędę Cicha noc. Solistki z Chóru Szkolnego – Laura Cwynar i Weronika Brukwicka prowadzonego przez panią Joannę Nieradkę wykonały kolędy Jest taki dzień i Sianko na stół. Wspomniana Weronika – jedna z najjaśniejszych gwiazd tego wieczoru – oprócz popisów aktorskich i tanecznych, wystąpiła  solo w nastrojowej kolędzie do słów Mariana Hemara i muzyki Zbigniewa Preisnera pt. Całą noc padał śnieg.

                   Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o jednej osobie zasługującej  na szczególne wyróżnienie:  mowa tu o gospodarzu spotkania, uczniu klasy III e Krzysztofie Jurlewiczu – chłopcu o wyjątkowej elegancji scenicznej, uroku i kulturze osobistej. Utwory poetyckie w interpretacji Krzysztofa zyskały na swym artystycznym wyrazie, dzięki walorom głosowym wykonawcy.

            Jeden z  zaprezentowanych przez  niego wierszy zamieszczamy poniżej:

            Emilia Wiśniowska

            To właśnie tego wieczoru

            To właśnie tego wieczoru,
            gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
            przy stołach są miejsca dla obcych,
            bo nikt być samotny nie może.

            To właśnie tego wieczoru,
            gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
            w serca złamane i smutne
            po cichu wstępuje otucha.

            To właśnie tego wieczoru
            zło ze wstydu umiera,
            widząc, jak silna i piękna
            jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

            To właśnie tego wieczoru,
            od bardzo wielu wieków,
            pod dachem tkliwej kolędy
            Bóg rodzi się w człowieku.

            Z życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności – na Boże Narodzenie i na Nowy 2015 rok, serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w Spotkaniu Wigilijnym, a niżej wymienionym za pomoc w jego organizacji.

             Uczniowie: Nikola Matys, Monika Kruszona, Karol Franieczek, Marcel Maziarz, Weronika Brukwicka, Gabriela Barska, Laura Cwynar, Monika Fontin, Angelika Żołnierowska, Joanna Bernacka, Michał Żuk, Katarzyna Skurka, Damian Białczyk, Michał Cisak, Karol  Dąbek, Dariusz Surowiec, Agnieszka Wiszczuk, Klaudia Moczulska, Karolina Curyło  i Maksymilian Samsonowicz, Agata Śliwińska, Julia Bahryn-Kamińska, Klaudia Auguścik i Kaludia Kamela.

            Wsparcie:  Beata Dyk, Katarzyna Bahryn – Kamińska, Dorota Lutek, Beata Białecka, Joanna Nieradka, Monika Bona, Elżbieta Śliwiak, Józef  Wojciechowski, Alicja Ogorzelec, Zbigniew Szywała, Monika Budziak-Mielnik, Agnieszka Jakubowska, Bożena Adamusiewcz, Marianna Rozmyślak, Wojciech Łamasz i Alicja Stręk-Tworek.

            Osobne podziękowania kierujemy do pana Stanisława Gierczaka, który podarował szkole piękną, pachnącą choinkę,a panu Curowi za jej dostarczenie.

             

             

            AST

        • Turniej Mikołajkowy
          • Turniej Mikołajkowy

          •  

            Jak co roku w okresie przedświątecznym Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy było organizatorem Turnieju Mikołajkowego o Puchar Gimnazjum w piłce nożnej dziewcząt i chłopców. W świątecznej rywalizacji wzięli udział uczniowie z Ujeźdźca Wielkiego, Prusic oraz Gimnazjum nr 1 z Trzebnicy. Mecze rozgrywane były systemem ,,Każdy z Każdym”. Zaciętej rywalizacji przyglądali się przybyli kibice oraz liczni uczniowie. Po pierwszych meczach inauguracyjnych odbyło się uroczyste otwarcie Turnieju przez wicedyrektor szkoły Panią Beatę Białecką. W swoim przemówieniu życzyła najlepszym zwycięstwa, walki zgodnie z zasadą Fair Play, a przede wszystkim dobrej zabawy.   Po części oficjalnej grupa taneczna przygotowywana przez panią Elżbietę Śliwiak zatańczyła układ mikołajkowy. Wszystkie spotkania odbywały  się w zdrowej rywalizacji, a zwycięzcami - zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców - zostali gospodarze turnieju - Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy. Na zakończenie każda drużyna otrzymała pamiątkowy puchar  ufundowany przez Dyrektor Gimnazjum nr 1 Elżbietę Nowak, a najlepsi zawodnicy z każdej drużyny  otrzymali nagrody rzeczowe.

            Klasyfikacja końcowa dziewcząt:

             I miejsce - Gimnazjum  nr 1  Trzebnica – najlepszą zawodniczką została Joanna Krysa

            II miejsce - Gimnazjum Ujeździec Wielki – najlepszą zawodniczką została Anna Ziomek

            III miejsce - Gimnazjum Prusice - najlepszą zawodniczką została Mirela Borowiec

            Klasyfikacja końcowa chłopców:

            I miejsce - Gimnazjum nr 1 Trzebnica – najlepszym zawodnikiem został Krzysztof Kłosiński

            II miejsce – Gimnazjum Prusice - najlepszym zawodnikiem został Marcel Hańczyk

            III miejsce – Gimnazjum Ujeździec Wielki – najlepszym zawodnikiem został Adrian Surówka

            Organizatorami Turnieju Mikołajkowego byli Lidia i Piotr Rojewscy oraz Józef Wojciechowski.

             

             

        • 1 grudnia Dniem Walki z AIDS
          • 1 grudnia Dniem Walki z AIDS

          • HIV nie wybiera, to ludzie wybierają HIV – przkonywała Monika Zagólska podczas ostatniego szkolnego apelu. Spotkanie rozpoczęła Angelika Żołnierowska, która przypomniała, że w 1988r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 1 grudnia Dniem Walki z AIDS. Aids - to ta choroba skupiła młodzież 02.12.2014 w alui szkolnej.

            Uczniowie klasy II a Weronika Brukwicka, Monika Fontin, Monika Zagólska i Kasia Skurka oraz uczniowie klasy II b Angelika Żołnierowska, Michał Żuk i Bartek Cieślicki wraz z panią Beatą Dyk przygotowali apel dotyczący globalnego problemu, jakim jest walka z AIDS. Treść wystąpienia koncentrowała się wokół sposobów zakażenia i sytuacji bezpiecznych. Odwołano się do braku tolerancji, beztroskiego życia, nieodpowiedzialności, konieczności ponoszenia konsekwencji za dokonane wybory...

            Weronika Brukwicka przeczytała opowiadanie Moniki Fontin, która zajęła I miejsce w szkolnym konkursie literackim Sobą być. W swej pracy gimnazjalistka wykreowała bohaterkę, która przez głupotę zaraziła się wirusem. Opisała jej walkę z samą sobą, barak tolerancji ze stony koleżanek i kolegów, konieczność zachowania w tajemnicy faktu, że jest nosicielką wirusa HIV.

            Bartek Cieślicki i Michał Żuk wspomnieli o Piotru Łuszczu (pseudonim Magik), który poddał się testowi w kierunku HIV. Gdy czekał na wynik, napisał tekst piosenki Plus i minus. Utwór oddaje uczucia osoby modlącej się o zdrowie: Boże, daj żeby to bły minus. - śpiewał Magik.

            Monika Fontin i Kasia Skurka wskazały miejsca, gdzie można zrobić test, podkreśliły istotę badania się przez kobiety w ciąży, podały liczbę osób zakażonych HIV Polsce.

            Młodzież, aby uatrakcyjnić apel, wspomogła się prezentacją multimedialną i współczesną muzyką. Na koniec spotkania rozdawała gimnazjalistom ulotki informacyjne przesłane do szkoły przez Krajowe Centrum ds. Aids.

                                                                                                                                                                     Beata Dyk

        • Andrzejki przy muzyce DJ Woja
          • Andrzejki przy muzyce DJ Woja

          • 26 listopada w naszym Gimnazjum odbyła się dyskoteka andrzejkowa. W związku z tym zorganizowano szereg atrakcji. Na sali gimnastycznej przy muzyce DJ Woja można było tańczyć do upadłego pośród dymu i kolorowych świateł, a w sali obok wróżki Karolina i Paulina oraz wróżbici Darek i Borys przepowiadali przyszłość m.in. z kart, owoców, kości i daty urodzenia.

            Po raz pierwszy od kilku lat dyskoteka miała charakter zabawy przebieranej. Uczniowie, którzy założyli kostiumy wzięli udział w konkursie na najlepszy strój. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Monika Fontin, Karolina Nogacka i Anastazja Radota, otrzymując 5o punktów. Przyznano 7 wyróżnień (40 punktów): Oli Reczyńskiej, Karoliny Oksińskiej, Agaty Śliwińskiej, Kasi Skurki, Darka Surowca, Waldka Buckiego i Michała Borysewicza. Każda osoba, która się przebrała otrzyma 20 punktów. Wszyscy bawili się wspaniale aż do godziny 20:00. Zdjęcia zrobione podczas zabawy biorą udział w konkursie fotograficznym. Wkrótce ogłosimy zwycięzców. Zdjęcia zobaczysz w albumie fotofraficznym - zapraszamy :)

            Monika Fontin

            z pozdrowieniem opiekun SU Dotota Lutek

        • Wolontariat w akcji!
          • Wolontariat w akcji!

          • ANDRZEJKI W OŚRODKU SZKOLNO - WYCHOWAWCZYM

                   Andrzejki stały się świetną okazją do spotkania wolontariuszy  naszego gimnazjum z dziećmi i młodzieżą z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Trzebnicy. Od kilku już lat uczestniczymy we wspólnej zabawie, wspólnych wróżbach andrzejkowych i zawieramy nowe przyjaźnie. Cieszymy się ogromnie, że dzieciaki z Internatu co roku zapraszają nas do siebie i tak miło nas goszczą.

            Dodatkową atrakcją jest wzajemny poczęstunek i drobne upominki.

                 Tym razem wspólnie bawili się: Karolina Nogacka, Aleksandra Reczyńska, Sylwia Ostasiuk, Ewelina Żołnierowska,Natalia Bartela, Hubert Bartela i  nasza szkolna wróżka – Michał Borysewicz. Opiekunem grupy była  Edyta Baraniecka-Lech.

        • Mamy medal !!!
          • Mamy medal !!!

          • 20 listopada 2014 r. odbył się Powiatowy Finał w Piłce Koszykowej Dziewcząt w ramach Gimnazjady Szkolnej. Zawody miały miejsce w Obornikach Śląskich. W turnieju brały udział reprezentacje z: Obornik Śląskich, Żmigrodu, Zawoni, Prusic oraz z Trzebnicy. Graliśmy systemem każdy z każdym.

            Rozpoczęliśmy współzawodnictwo od meczu z Obornikami  Śląskimi, który przegraliśmy wysoko. Nasze przeciwniczki okazały się bardzo trudnym rywalem, który w wywalczył mistrzostwo powiatu. Kolejne spotkanie z Zawonią było bardziej wyrównane, ponieważ do przerwy przegrywaliśmy tylko jednym punktem. Druga połowa charakteryzowała się naszą bardzo małą skutecznością i całe spotkanie przegraliśmy 14:7.

            Następnym przeciwnikiem były dziewczęta ze Żmigrodu, które bardzo pewnie podeszły do spotkania. Nasza drużyna była bardzo skoncentrowana i skutecznie kończyła każdą akcję. Do przerwy prowadziliśmy 6 punktami, a całe spotkanie wygraliśmy w stosunku 16:8, nie dając szans przeciwnikowi i zapewniając sobie miejsce na podium. Ostatnim rywalem były zawodniczki z Prusic. Mecz przebiegał cały czas pod nasze dyktando. Wygraliśmy pewnie w stosunku 44:14.

             Ostatecznie zakończyliśmy turniej na III miejscu zdobywając tym samym brązowy medal Mistrzostw Powiatu.

            Skład drużyny: Joanna Krysa, Nikola Sławińska, Kamila Woźniak, Monika Kruszona, Natalia Lorek, Aleksandra Hućko, Kamila Kasperek, Małgorzata Sopel, Sylwia Ostasiuk, Wiktoria Jaros.

             Trener drużyny

             Józef Wojciechowski
        • Święto Odzyskania Niepodległości
          • Święto Odzyskania Niepodległości

          • Dnia 12 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyły się apele z okazji Święta Niepodległości, przygotowane przez klasę I A pod kierunkiem Pani Agnieszki Mazij. Kameralne obchody święta narodowego uświetniła obecność gości: Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, przedstawicieli Związku Sybiraków z  jego prezesem Julianem Taciem i Stefanem Czyżyńskim, Związku Inwalidów Wojennych i Byłych Więźniów Politycznych reprezentowanym przez Jerzego Szatkowskiego, naszych pierwszych absolwentów, zasłużonych dla miasta pionierów Ziemi Trzebnickiej: Antoniego Godyckiego – Ćwirko, Kazimierza Zaustowicza oraz Franciszka Kempy – wieloletniego przewodniczącego Komitetu  Rodzicielskiego tej szkoły.

            Apel wprowadził w atmosferę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczna kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości. Scenariusz uroczystej akademii obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, a interpretacje muzyczne i recytatorskie pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących  o niepodległość.

             

            Po krótkim występie artystycznym, głos zabrali zaproszeni Goście. Antoni Godycki - Ćwirko podkreślił, jak ważne dla wszystkich Polaków winno być pielęgnowanie tradycji narodowych, jej kultury i języka, a także wysoką pozycję nauki polskiej w międzynarodowych rankingach.: - Droga młodzieży, bądźcie dumni, że jesteście Polakami – reprezentantami narodu o bogatej i pouczającej historii, krajem bohaterów znanych w całym świecie, wreszcie krajem ludzi wykształconych – twórców nauki i kultury, wynalazców. Wg amerykańskiego rankingu Science and Engineering Indicators Digest 2012 nasz kraj plasuje się na 20 miejscu w świecie i na 8 w Europie pod względem liczby publikacji naukowych i ich wartości dla świata nauki. Są to pokrzepiające dane i powód do dumy dla  nas wszystkich.

            Prezes Związku Sybiraków Julian Tać, który ze wzruszeniem wspomniał własną, trudną żołnierską drogę do wolności. Miłą niespodzianką było przekazanie szkole upominków książkowych, które wzbogacą biblioteczny księgozbiór. Spotkanie zakończyło wystąpienie Burmistrza Marka Długozimy, który zwrócił się do młodzieży z apelem: Szanujcie symbole narodowe. Stanowią nierozerwalną część tradycji Polski i Polaków. Poszanowanie dla nich powinno stać się jedną z oznak patriotyzmu i poświęcenia Ojczyźnie. Szacunek dla polskiej mowy, historii, symboli, pielęgnowanie polskich tradycji, sprawiło, że państwo polskie mogło się odrodzić. Pamięć o przeszłości jest bardzo ważna. Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość. Swoim występem nadaliście wydarzeniu podniosły ton i pokazaliście nam jak ważne dla Was jest Święto Niepodległości.  

            Pani dyrektor Elżbieta Nowak podziękowała klasie IA i jej wychowawczyni- Pani Agnieszce Mazij za przygotowanie apelu, Gościom za udział w uroczystości i niezwykłą lekcję historii. W imieniu całej społeczności szkolnej podziękowała także Panu Burmistrzowi za dobrą współpracę i wspieranie inicjatyw w zakresie poszerzania oferty edukacyjnej, sukcesywnie prowadzone inwestycje- zarówno w zakresie modernizacji, remontów, jak i doposażenia placówki w sprzęt komputerowy. Od młodzieży gospodarz Gminy otrzymał pamiątkowe zdjęcie wykonane przez uczestników koła filmowego.

             

            .

             

          • Sportowe zwycięstwo !!!

          • Zasłużone zwycięstwo Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy w Gminnych Zawodach Piłki Koszykowej Dziewcząt i Chłopców

            14 listopada  2014 r. w Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy  odbyły się Gminne Zawody w Piłce Koszykowej Dziewcząt i Chłopców. W rozgrywkach dziewcząt naszymi rywalkami była drużyna Gimnazjum Sportowo–Językowego z Trzebnicy. Reprezentacja  naszych  dziewcząt przystąpiła do gry bardzo skoncentrowana. Po zaciętych trzech pierwszych kwartach - 4:2,8:6,10:8 nastąpiło przełamanie. Dokładne podania, szybka gra i liczne trafienia do kosza spowodowały, iż bez problemu wygraliśmy czwartą kwartę i cały mecz 20:9. Wygrywając spotkanie, Szkoła uzyskała awans do zawodów powiatowych, które odbędą się 20 listopada 2014 r. w Obornikach Śl.

            Skład zespołu: Nikola Słowińska, Natalia Lorek, Joanna  Krysa, Kamila Woźniak, Monika Kruszona, Sylwia Ostasiuk, Ola Hućko, Kamila Kasperek, Wiktoria Jaros

            Trener zespołu: Józef Wojciechowski

                Po zaciętej  rywalizacji  dziewcząt  do boju przystąpili chłopcy. Naszymi przeciwnikami byli gimnazjaliści z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy. Już od samego początku spotkania gra obu drużyn była zacięta i  bardzo emocjonująca. Oba zespoły wykonywały rzuty, ale piłka nie wpadała do kosza. Jednak to my jako pierwsi zdobyliśmy 2 punkty i narzuciliśmy swoje tempo gry.  Wygraliśmy  pierwszą kwartę  6:3  i straciliśmy jednego czołowego zawodnika Michała Chabińskiego, który podczas  gry doznał poważnej kontuzji kolana. Bardzo dobrze zastąpił go Dominik Chajduk, który swoimi celnymi rzutami powiększał przewagę nad rywalami. Nasz najlepszy punktujący duet: Jakub Czternastek i Damian Domagała, dzięki swojej fantastycznej grze zakończonej nawet rzutami za 3 punkty, przypieczętował nasze zwycięstwo. Dobrze rozgrywane przez Waldka Buckiego i Piotra Mielnika akcje pozwoliły na prowadzenie kontrolowanej gry już do samego końca. Choć przeciwnik nie odpuszczał, lepsi byliśmy we wszystkich kwartach - 8:3,16:11,17:24 i tym wynikiem zakończyliśmy całe spotkanie. Najbardziej jednak cieszy fakt, że jest to zespół złożony w większości z klas drugich i przystępując do spotkania, nie był faworytem.

            Całemu zespołowi gratulujemy i życzymy powodzenia w rozgrywkach powiatowych

            Skład drużyny: Jakub Czternastek /kapitan/, Damian Domagała, Piotr Mielnik, Michał Chabiński, Waldemar Bucki, Dominik Hajduk, Michał Borysewicz, Tomasz Żebrowski, Adrian Utratny, Konrad Kudas.

            Trener drużyny: Lidia Rojewjka

             

        • TYDZIEŃ KULTURY ZDROWOTNEJ
          • TYDZIEŃ KULTURY ZDROWOTNEJ

          • W dniach 27 – 31.10.2014 w naszej Szkole odbyła się kolejna edycja akcji Dni Kultury Zdrowotnej, którego inicjatorem jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Trzebnicy. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem przewodnim „ Zdrowo żyjemy, świat podbijemy  ”.

             Akcja miała zasięg ogólnoszkolny i w jej ramach realizowaliśmy następujące działania:                                                                 

            - wystawa prac plastycznych  – plakatów  o tematyce zdrowotnej ( żywienia , higieny osobistej, aktywności fizycznej ). Wystawę zorganizowała p. Monika Bona.                                                                                             

            – zorganizowana dzięki współpracy Straży Miejskiej, prelekcja i projekcja filmu o zagrożeniach płynących z sieci.

            – pogadanki z pielęgniarką szkolną, dotyczące higieny osobistej okresu dojrzewania.                                                                            

            – wprowadzono inne formy ruchu na zajęciach na basenie, ukazujące zdrowotny wpływ na organizm ludzki.                                                                                                                                                                                                        

             – akcja rozszerzonej kontroli zmiennego stroju na lekcjach wych –fiz.  jako niezbędny element higieny osobistej                                                                                                                                                                         

            – marszobieg zadaniowy klas pierwszych i drugich, zorganizowany i przeprowadzony przez p. U. Dufrat, L. Rojewską i p. P. Rojewskiego.

            Jak co roku akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy z chęcią brali udział we wszystkich działaniach

            Koordynatorkami akcji w naszej szkole były p. Urszula Dufrat i p. Lidia Rojewska .

             

        • Coroczna Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu
          • Coroczna Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu

          • W związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych 27 października  2014 r.  nasze Wolontariuszki wraz z opiekunką Koła – p. Edytą Baraniecką – Lech robiły porządki  i zapaliły znicze na opuszczonych mogiłach trzebnickiego Cmentarza Parafialnego. Uporządkowały 20 zaniedbanych grobów. Podobną akcję  planują przeprowadzić  jeszcze w listopadzie. 

            W corocznym sprzątaniu grobów uczestniczyły: Alicja Tworzowska, Daria Bielicka, Aleksandra Reczyńska, Karolina Nogacka, Klaudia Bojakowska, Sylwia Grochowska i Karolina Ryznar.

          • Kolejna niecodzienna lekcja historii: Opowieść o Żydach polskich


          •                 W miniony czwartek nasi Trzecioklasiści uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii, transmitowanej bezpośrednio z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ze strony internetowej NIATEKI- Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Znani aktorzy przybliżyli gimnazjalistom najważniejsze elementy wspólnej polsko-żydowskiej historii. Po wystawie oprowadzali ich Maria Seweryn i Maciej Orłoś.
                            Uczniowie przygotowali się do tych zajęć dzięki udostępnionym na stronie projektu materiałom dydaktycznym, filmom i audycjom poświęconym polskiej kulturze żydowskiej.
                            Należy podkreślić, że gimnazjaliści mogli zobaczyć skarby Muzeum w przededniu oficjalnego otwarcia. (ak)

        • 13 X 2014 r. -  Święto Szkoły i Dzień Nauczyciela
          • 13 X 2014 r. - Święto Szkoły i Dzień Nauczyciela

          • Tegoroczne obchody Święta Szkoły i Dnia Komisji Edukacji Narodowej, które odbyły się 13 października 2014 r., przyciągnęły licznych gości: władze miasta reprezentowane przez wiceburmistrza Jerzego Trelę, przedstawicieli instytucji samorządowych, Związku Sybiraków, Związku Żołnierzy AK, dyrektorów szkół i przedszkoli. Swą obecnością zaszczycili nas  - jak zawsze - emerytowani nauczyciele trzebnickiej Jedynki oraz jej pierwsi absolwenci – pionierzy Ziemi Trzebnickiej.

            Uroczystość zapoczątkowała Msza Święta w trzebnickiej bazylice. Następnie goście wraz z gronem nauczycielskim i uczniami przemaszerowali w odświętnym pochodzie  ulicami miasta do hali sportowej, gdzie odbył się apel, który poprowadzili przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Karolina Oksińska i Krzysztof Jurlewicz.

            Nasze życie to praca i ciągła nauka, to radości i smutki, to sukcesy i porażki, to kolejne nowe doświadczenia. Zwykłe, codzienne sprawy, które absorbują nasz czas i myśli. Ale są też takie dni, które trwają w naszej pamięci przez całe życie. Są takie godziny, które chcielibyśmy zachować na zawsze. Dzisiejszy dzień skłania do refleksji i wspomnień, szczególnie, że tegoroczne Święto Szkoły połączyliśmy z obchodami Dnia Nauczyciela -  tymi słowami przywitał wszystkich zebranych Krzysztof Jurlewicz.

            Dyrektor szkoły Elżbieta Nowak w swym przemówieniu podkreśliła m.in., iż minął już rok od chwili przejęcia pod opiekę Sztandaru Koła Związku Sybiraków w  Trzebnicy, zaznaczając, że dokładnie 27 września 2013 r. – tj. w dniu ubiegłorocznych obchodów Święta Szkoły - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił datę 17 września jako Dzień Sybiraka. Tradycyjnie już odśpiewany został Hymn Sybiraków w wykonaniu Weroniki Brukwickiej.

            Kolejnym, stałym punktem uroczystości był akt pasowania pierwszoklasistów, który w asyście dyrektor szkoły Elżbiety Nowak dokonali zaproszeni goście: wiceburmistrz Jerzy Trela, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Gminy Trzebnica – Krystyna Haładaj oraz Mateusz Stanisz, przewodniczący Rady Gminy Trzebnica. Następnie miała miejsce ceremonia przekazania sztandaru uczniom klas II. Chorążym został Błażej Stachowicz w asyście Karoliny Lesiak i Pauliny Bielak.

                        W części artystycznej apelu licznie zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć „Paradę talentów”, w której zaprezentowali się wraz ze swoimi opiekunami laureaci konkursów, reprezentanci kół zainteresowań, sportowcy – słowem chluba naszej szkoły. W finale parady wystąpiła grupa cheerleaderek, przygotowana przez Elżbietę Śliwiak.

                        Wszystkim nauczycielom w dniu ich święta zadedykowany został wiersz p.t. To oni w brawurowej interpretacji Joanny Bernackiej. Występowi towarzyszyła prezentacja multimedialna Nauczyciele trzebnickiej Jedynki 1945-2014 z nastrojową oprawą muzyczną (utwór Michała Lorenca pt. Babie lato). Niezwykle podniosłym i wzruszającym momentem tej części uroczystości było uczczenie minutą ciszy pamięci o wszystkich nauczycielach i pracownikach trzebnickiej Jedynki, których już nie ma wśród nas.

            Na zakończenie szkolna grupa z Koła Migowego – z właściwym sobie wdziękiem -  zaprezentowała utwór Grupy Myslovitz p.t. Dla Ciebie.

            W licznych wystąpieniach zaproszonych gości rozbrzmiewała serdeczna nuta – doceniono zmiany zachodzące w szkole, podkreślono jej obecność w życiu lokalnej społeczności, były również życzenia dla nauczycieli i wszystkich pierwszoklasistów.

            Tradycyjne już spotkanie zaproszonych gości w auli szkolnej, zorganizowane przez Radę Rodziców, rozpoczął Natan Kowalski, który wystąpił solo w utworze autorstwa Agaty Rusak pt. Czy ten pan i pani do muzyki zespołu „Łzy” , akompaniując sobie na keyboardzie.

            Spotkanie to było dogodnym momentem do wspomnień, które odżyły za sprawą niespodzianki przygotowanej przez Piotra Rojewskiego – był nią film dokumentalny, opracowany na podstawie nagrań video, ilustrujący uroczystości szkolne z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

            Tegoroczne obchody Święta Szkoły i Dnia Nauczyciela przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Doroty Lutek i Jadwigi Hołdanowicz – Kijak we współpracy  z  Moniką Bona, Joanną Nieradką, Józef Wojciechowskim, Piotrem Rojewskim, Urszulą Dufrat, Elżbietą Śliwiak, Zbigniewem Szywałą, Stanisławem Zdrojewskim i Alicją Stręk – Tworek.

             

            Alicja Stręk-Tworek

        • POLSKO –UKRAIŃSKIE SPOTKANIE MŁODYCH
          • POLSKO –UKRAIŃSKIE SPOTKANIE MŁODYCH

          • Od 11 do 20 października Gmina Trzebnica gościła 14 - osobową grupę młodzieży z Vynnyk – naszego ukraińskiego miasta partnerskiego. Wraz z uczniami naszego Gimnazjum uczestniczyli oni w warsztatach teatralnych. Projekt zatytułowano „Zgrajmy się”. Poza zajęciami artystycznymi w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu prowadzonymi przez Annę Wojtkowiak-Williams, grupa młodzieży brała także udział w zabawach  integracyjnych, zawodach sportowych, zajęciach z rękodzieła, ogniskach urządzanych na wyspie oraz relaksowała się po ciężkiej pracy w trzebnickim aquaparku.

            We wtorek, 14 października ukraińsko-polska grupa młodzieży wraz z opiekunami odwiedziła burmistrza Marka Długozimę w Urzędzie Miejskim, gdzie po wspólnym śpiewaniu ukraińskich pieśni ludowych zostały wręczone upominki. Młodzież bardzo się zżyła i ciężko było im rozstać się w poniedziałkowy poranek. Na szczęście oprócz łez padły również deklaracje o kontynuowaniu współpracy.  Nasza młodzież zapałem pracuje  już nad znajomością języka ukraińskiego.:)

                     Szczególne podziękowania za opiekę nad gośćmi, serdeczność, pomoc czasami do późnych godzin nocnych i godne reprezentowanie naszej szkoły należą się: Natalce Barteli, Weronice Brukwickiej, Laurze Cwynar, Arlecie Grochali, Agatce  Śliwińskiej, Agnieszce Wiszczuk oraz naszym wspaniałym mężczyznom, urodzonym dżentelmenom, bez pomocy których doszłoby do chaosu: Robertowi Jakusowi, Krzysztofowi Jurlewiczowi oraz Patrykowi Kostykowi i Mikołajowi Biesiadeckiemu.

                                                                                                          opiekun grupy i tłumacz:  Dorota Lutek

             

        • Pola Nadziei
          • Pola Nadziei

          • Koło Ekologiczne i Koło Wolontariatu przystąpiły do udziału w V Edycji Programu „Pola Nadziei”

            W ramach realizacji projektu edukacyjnego, którego celem będzie

            • pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjum we Wrocławiu
            • propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy
            • szerzenie idei hospicyjnej
            • mówienie o potrzebie i możliwości opieki nad chorymi
            • uwrażliwianie młodzieży na potrzeby chorych i cierpiących
            • propagowanie zasad opieki paliatywnej i wolontariatu.

             

            uczniowie wraz z opiekunami będą realizować następujące zadania:

            • Zbiórka i sadzenie cebulek żonkili
            • Sprzedaż kwiatów w ramach kwesty wielkanocnej
            • Warsztaty dla uczniów prowadzone przez pracowników fundacji lub przez wolontariuszy
            • Konkursy plastyczne i literackie pod hasłem „Żółty żonkil symbolem życia”
            • Origami – warsztaty dla uczniów
            • Zbiórka nakrętek plastikowych
            • 24.06.2015 – udział w marszu „Pola Nadziei” połączonym z festynem dla zbieraczy nakrętek.

             

        • POMAGALIŚMY  W  ORGANIZACJI  MISTRZOSTW  POLSKI NORDIC  WALKING
          • POMAGALIŚMY W ORGANIZACJI MISTRZOSTW POLSKI NORDIC WALKING

          • POMAGALIŚMY  W  ORGANIZACJI  MISTRZOSTW  POLSKI NORDIC  WALKING  OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

             „WYJŚĆ  ŻYCIU  NAPRZECIW”

            ORAZ W NORDIC WALKING DLA SŁUŻB MUNDUROWYCH

             

            W dniu 26.09.2014 r. pod patronatem burmistrza  Gminy Trzebnica Marka Długozimy odbyły się Mistrzostwa  Polski Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych oraz sztafety dla służb mundurowych. Nasi  gimnazjaliści już od samego rana pomagali w przygotowaniach tych zawodów. Wypożyczali kije, pomagali w dekoracji  medalami  wszystkich uczestników, którzy ukończyli bieg. Na trasie pełnili rolę sędziów, podawali spragnionym wodę, czuwając nad bezpiecznym przebiegiem całych zawodów. Zbierali również dobrowolne datki na pomoc dla osoby niepełnosprawnej z Gminy Trzebnica. Na koniec wszyscy wcielili się w rolę zgranych kibiców, którzy dopingowali swojej opiekunce pani Lidii Rojewskiej. Została ona  niespodziewanie poproszona o  reprezentowanie sędziów w sztafecie służb mundurowych. Drużyna sędziów, po bardzo zaciętej walce zajęła drugie miejsce, a kibice tej drużyny zostali uznani za najlepszą i najgłośniejszą grupę całej rywalizacji. Dla wolontariuszy z Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy była to ciekawa lekcja praktyczna, z której każdy wyniósł  coś dla siebie. Niespodzianką dla nich będzie wyróżnienie na apelu porządkowym i wręczenie upominków od organizatora.

            Wolontariusze:          

            Patrycja Zaraza, Nikola Słowińska, Natalia Lorek, Joanna Krysa, Kamila Wożniak, Aleksandra Hućko, Anna Krzywicka, Nikola Żuk, Piotr Mielnik,  Jakub Czternastek, Michał Borysewicz.

                                                                                                                                       Opiekun grupy

                                                                                                                                        Lidia Rojewska

        • Dolnośląski Festiwal Nauki
          • Dolnośląski Festiwal Nauki

          • W dniu 20 września młodzież z klas 2b, 2d, 3b, 3d  naszego gimnazjum miała okazję pojechać na happening związany z organizowanym corocznie we Wrocławiu Dolnośląskim Festiwalem Nauki. Impreza nosząca nazwę Park Wiedzy obfitowała w różnorodne pokazy i warsztaty. Uczniowie mogli zapoznać się i przeszkolić w ratownictwie medycznym pod okiem doświadczonych lekarzy wojskowych. Na pokazie „Zdrowo odżywiamy rozum” można było zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania wspomagającego pracę naszego mózgu oraz spróbować pysznych świeżych soków i sałatek.

            „Fascynujący świat fizyki” w ciekawy sposób przekazywał wiedzę dotyczącą maszyn prostych: wielokrążków i prasy hydraulicznej oraz pokazywał jak pokonać grawitację.

            Ciekwy był również pokaz „Wojna światów -czyli najeźdźcy u bram naszych ciał” . Prowadzące go panie bardzo chętnie odpowiadały na pytania popierając swoje odpowiedzi mnóstwem zamkniętych w słoikach z formaliną pomocy naukowych.

            „NanoBazar doświadczeń” fascynował nanofarbą zmieniającą kolor pod wpływem światła.

            „Różnorodny świat owadów” i „Ptaki wokół nas”,stoiska zachęcające naszych uczniów do zajęcia się tymi dziedzinami, oprócz wiedzy i rzetelnej informacji zachęcały również do udziału w konkursie. Nasz uczeń wygrał jeden z etapów konkursu o ptakach.

            Na pokazie „Laboratorium natury” dowiedzieliśmy się jak i z czego powstają pyszne żelki oraz ile kolorów zawiera w sobie zielony liść.

            Duże zainteresowanie wzbudził też teatrzyk „Magia lalki” zorganizowany prze wrocławską PWST. Na koniec przenieśliśmy się w świat Indian wraz z ich rozrywkami, z których oczywiście skorzystaliśmy. Wróciliśmy do domu naprawdę pełni wrażeń i bogaci w fascynujące informacje, a może nawet w decyzje o własnej przyszłości.

             

             

        • Wolontariusze dla Tomka Kowalskiego !!!
          • Wolontariusze dla Tomka Kowalskiego !!!

          • Podczas Trzebnickiego Święta Sadów Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w zbiórce pieniędzy na szczytny cel – rehabilitację trzebnickiego wokalisty Tomka Kowalskiego, zwycięzcy  Must Be The Music. W akcję zorganizowaną przez Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu zaangażowało się z naszej szkoły wiele osób: dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie i dzięki temu osiągnięto świetny rezultat - zebraliśmy przez sobotę i niedzielę prawie  4.000 zł. Tomkowi życzymy dużo zdrowia !

            Uczniowie:

            Mikołaj Pasek, Emil Krzykała, Aleksandra Zając, Dominika Stępień, Natalia Pędzikowska, Aleksandra Mokrzycka, Weronika Dudek, Michał Cisak, Dawid Stasik, Karolina Ryznar, Sylwia Grochowska, Jacek Jakus, Sylwia Kutaj, Mikołaj Biesiadecki, Natalia Bartela, Arleta Grochala, Paulina Sokołowska, Karolina Curyło, Wiktor Moczulski, Bartosz Fiet, Patryk Budziak.

            Nauczyciele:

            Jadwiga Hołdanowicz - Kijak, Piotr Rojewski, Sylwia Drewniak, Aleksandra Madaj, Patrycja Wolar de Jong, Halina Zalach, Ewelina Fąfara, Katarzyna Mackiewicz.

                                                                                                             Opiekun grupy:  Edyta Baraniecka - Lech