Dnia 12 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyły się apele z okazji Święta Niepodległości, przygotowane przez klasę I A pod kierunkiem Pani Agnieszki Mazij. Kameralne obchody święta narodowego uświetniła obecność gości: Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, przedstawicieli Związku Sybiraków z jego prezesem Julianem Taciem i Stefanem Czyżyńskim, Związku Inwalidów Wojennych i Byłych Więźniów Politycznych reprezentowanym przez Jerzego Szatkowskiego, naszych pierwszych absolwentów, zasłużonych dla miasta pionierów Ziemi Trzebnickiej: Antoniego Godyckiego – Ćwirko, Kazimierza Zaustowicza oraz Franciszka Kempy – wieloletniego przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego tej szkoły.
Apel wprowadził w atmosferę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczna kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości. Scenariusz uroczystej akademii obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, a interpretacje muzyczne i recytatorskie pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Po krótkim występie artystycznym, głos zabrali zaproszeni Goście. Antoni Godycki - Ćwirko podkreślił, jak ważne dla wszystkich Polaków winno być pielęgnowanie tradycji narodowych, jej kultury i języka, a także wysoką pozycję nauki polskiej w międzynarodowych rankingach.: - Droga młodzieży, bądźcie dumni, że jesteście Polakami – reprezentantami narodu o bogatej i pouczającej historii, krajem bohaterów znanych w całym świecie, wreszcie krajem ludzi wykształconych – twórców nauki i kultury, wynalazców. Wg amerykańskiego rankingu Science and Engineering Indicators Digest 2012 nasz kraj plasuje się na 20 miejscu w świecie i na 8 w Europie pod względem liczby publikacji naukowych i ich wartości dla świata nauki. Są to pokrzepiające dane i powód do dumy dla nas wszystkich.
Prezes Związku Sybiraków Julian Tać, który ze wzruszeniem wspomniał własną, trudną żołnierską drogę do wolności. Miłą niespodzianką było przekazanie szkole upominków książkowych, które wzbogacą biblioteczny księgozbiór. Spotkanie zakończyło wystąpienie Burmistrza Marka Długozimy, który zwrócił się do młodzieży z apelem: Szanujcie symbole narodowe. Stanowią nierozerwalną część tradycji Polski i Polaków. Poszanowanie dla nich powinno stać się jedną z oznak patriotyzmu i poświęcenia Ojczyźnie. Szacunek dla polskiej mowy, historii, symboli, pielęgnowanie polskich tradycji, sprawiło, że państwo polskie mogło się odrodzić. Pamięć o przeszłości jest bardzo ważna. Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość. Swoim występem nadaliście wydarzeniu podniosły ton i pokazaliście nam jak ważne dla Was jest Święto Niepodległości.
Pani dyrektor Elżbieta Nowak podziękowała klasie IA i jej wychowawczyni- Pani Agnieszce Mazij za przygotowanie apelu, Gościom za udział w uroczystości i niezwykłą lekcję historii. W imieniu całej społeczności szkolnej podziękowała także Panu Burmistrzowi za dobrą współpracę i wspieranie inicjatyw w zakresie poszerzania oferty edukacyjnej, sukcesywnie prowadzone inwestycje- zarówno w zakresie modernizacji, remontów, jak i doposażenia placówki w sprzęt komputerowy. Od młodzieży gospodarz Gminy otrzymał pamiątkowe zdjęcie wykonane przez uczestników koła filmowego.
.