Od zeszłego roku szkolnego w Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy uczniowie mają możliwość nauki polskiego języka migowego (PJM) obok języków angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Zaczęło się od migania prostych polskich piosenek oraz nauki podstawowych zwrotów komunikacyjnych. Stopniowo repertuar zaczął powiększać się o piosenki trudniejsze, metaforyczne, a „wisienką na torcie” było przełożenie na PJM ukraińskiej ludowej piosenki "Pidmanula, pidvela". Początkowo luźna i zmienna grupa osób migających zorganizowała się i przyjęła nazwę GMO - Gimnazjaliści Migają Opowieści. Członkowie koła - obok tłumaczenia piosenek – pracują również nad przełożeniem na język znaków pierwszego opowiadania p.t. „Calineczka”.
W poszukiwaniu inspiracji 15 uczniów wraz z opiekunką koła, Dorotą Lutek wzięło udział w pierwszym w Europie koncercie w amerykańskim języku migowym (ASL). 16 maja o godz. 18.00 w Auli Artis Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa na scenie wystąpił Stephen Torrence – wykonawca piosenek w ASL. Stephen jest znany światowej społeczności internautów dzięki filmom, na których miga piosenki słynnych wykonawców; niektóre z jego „teledysków” mają ponad 2,5 miliona wyświetleń. Wraz z artystą wystąpili również laureataci 5. edycji Must Be The Music Piotr Szumlas i Jakub Zaborski, których piosenki były migane na żywo.
Sporą niespodzianką było pojawienie się także Jacka Mejera (Mezo), którego piosenka z nowej płyty została zamigana podczas wydarzenia. W czasie bisu sam artysta wyszedł na scenę i spontanicznie zaśpiewał piosenkę wraz z migającą grupą. Do koncertu włączyła się również Fundacja MigArt, która przygotowuje interpretacje piosenek amerykańskich wykonawców w PJM. Członkiem tego zespołu jest osoba zupełnie głucha.
Wyjątkowość tego koncertu wynikała również z tego, że był on tłumaczony w całości na język migowy oraz na język polski – dzięki zaangażowaniu profesjonalnych tłumaczy, zarówno języka migowego, jak i angielskiego. Przeżycia, których doświadczyli uczestnicy koncertu na pewno dały młodzieży sporą dawkę inspiracji i natchnienia do nowej pracy. Wydarzenie to było okazją zobaczenia na żywo tego, w jaki sposób pasja i zaangażowanie kilu osób może doprowadzić do stworzenia nie tylko czegoś pięknego, ale również wartościowego w pokonywaniu barier między ludźmi słyszącym a głuchymi. Wszyscy mają nadzieję, że pomysł, który zrodził się w głowie organizatora koncertu, Olgierda Kosiby, by stworzyć festiwal piosenki miganej w Polsce, uda się urzeczywistnić i już w przyszłym roku młodzież z trzebnickiego gimnazjum wystąpi na scenie obok innych wspaniałych wykonawców.
Pragniemy serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi, Markowi Długozimie, bez wsparcia którego nie moglibyśmy w tak licznym składzie wziąć udziału w tym wspaniałym wydarzeniu.
Dorota Lutek