Maj upłynął w naszej szkole pod znakiem Filmoteki Szkolnej. Wówczas ekipa filmomaniaków zajęła się realizacją filmiku pt. "Jedynka w Akcji". Głównym celem projektu byłopodsumowanie dotychczasowej działalności związanej z filmoteką w naszej szkole oraz promocja wybranych zajęć prowadzonych w gimnazjum.
Przy realizacji filmiku wykorzystano umiejętności, które uczniowie zdobywali, uczestnicząc w wielu internetowych kursach poruszających sfery tworzenia filmów( między innymi warsztaty reżyserskie czy szkolenie operatora kamery). Wystąpili w nim chętni uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy, dla których kino stało się życiową pasją, a wspólne przedsięwzięcie okazją do świetnej zabawy. Zadanie nie było łatwe, ponieważ przy realizacji projektu korzystaliśmy z amatorskiego sprzętu oraz zrobionych przez aktorów rekwizytów. Dla większości z nas było to pierwsze spotkanie na planie filmowym. Duże ograniczenie stanowił czas, a w zasadzie ciągły jego brak. Staraliśmy się kręcić poszczególne sceny po lekcjach i na przerwach, więc musieliśmy się wykazać niezwykłą organizacją, bo wszystko musiało być dopięte na ostatni guzik.
Do historii przejdzie sekwencja finałowa. Jesteśmy pierwszą szkołą w Trzebnicy, a może i w rejonie, w której do sceny kulminacyjnej w filmie zaangażowano całą społeczność szkolną. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele stworzyli na przyszkolnym boisku, ze swoich sylwetek, wielki napis "JEDYNKA". W ten sposób powstał pierwszy film w Trzebnicy, w którym wzięli udział wszyscy obecni w tym dniu gimnazjaliści i nauczyciele. Była to chwila niezwykła, ponieważ poczuliśmy jedność wspólnego przedsięwzięcia oraz siłę, że razem możemy wszystko. Pikanterii dodaje fakt, że to ujęcie kręciliśmy ze strychu, do którego na co dzień nie mamy dostępu.
Film: „Jedynka w Akcji” został zaprezentowany w trakcie drzwi otwartych naszej szkoły. Z komentarzy po projekcji można wywnioskować, że fabuła podobała się publiczności, a młodsze koleżanki i koledzypytali o możliwość uczestniczenia w zajęciach filmoteki.
Opowieść o szkole powstała według naszego scenariusza i pomysłu. Jesteśmy z siebie dumni, że udało nam się stworzyć coś, co wymagało dużo pracy, ale było również okazją do wspólnej zabawy. Konwencja żartu podoba się młodzieży, która na film patrzy z przymrużeniem oka i dystansem do otaczającej nas rzeczywistości szkolnej.
Zainteresowanych odsyłamy do serwisu yotube.com , gdzie należy wpisać tytuł filmu, aby go obejrzeć.
Przypominamy, że opiekunami projektu są pani Beata Milner-Firkowska oraz pan Józef Wojciechowski.
Przemysław Świderski