Dnia 18 marca odbył się apel podsumowujący I semestr roku szkolnego. Razem z naszym wychowawcą, panią Agatą Kubaszewską na 6 lekcji udaliśmy się na aulę. Apel prowadziła przewodnicząca szkoły, Karolina Oksińska oraz pomagały jej w tym Daria Chmielewska i Iza Piskorek. Konferansjerzy w skrócie omówili wszystkie wydarzenia minionego semestru dzieląc je na poszczególne miesiące. Na apelu wyróżnione były osoby mające 100% frekwencję oraz osoby posiadające dobre wyniki w nauce. Otrzymali oni gratulacje od Pani Dyrektor oraz nagrodzeni zostali długopisami i cukierkami. Wyczytywani byli również laureaci konkursów, którym Pani Dyrektor wręczyła nagrody i dyplomy. Po apelu wszyscy udali się do swoich klas gdzie kontynuowane były lekcje.
podsumowanie I semestru
Spotkanie z panią Aleksandrą Piotrowską, doktorem psychologii.
"Nie szczędźmy czasu na rozmowę z młodym człowiekiem "
Jak sobie radzić z agresją uczniów? Rozważania zainspirowane spotkaniem z panią Aleksandrą Piotrowską, doktor psychologii.
Reprezentanci grona nauczycielskiego Gimnazjum nr 1 im. Księcia Henryka Brodatego w Trzebnicy: panie Beata Milner- Firkowska, Katarzyna Bahryn- Kamińska i Agata Kubaszewska oraz pan Józef Wojciechowski, uczestniczyli w pouczającym spotkaniu z panią Aleksandrą Piotrowską, zajmującą się doradztwem dla rodziców i nauczycieli. Prowadząca pokrzepiła nas realistycznym spojrzeniem na wzajemne relacje uczeń-rodzic-nauczyciel, ujęła bezpośredniością w kontakcie, serdecznością.
Polska szkoła w okresie dynamicznych przemian, spowodowanych ogromnym skokiem cywilizacyjnym, staje wobec wielu problemów, gdyż głównie ją obciąża się obowiązkiem wychowywania kolejnego pokolenia. Stworzenie środowiska przyjaznego wychowankom wymaga ogromnych nakładów, które w nikłym stopniu zostają zauważone na zewnątrz. Głośno jest natomiast o tym, w co jest zaangażowana znikoma ilość uczniów - o zachowaniach agresywnych.
Zachowania agresywne kojarzymy najczęściej z nastolatkami, więc od kilkunastu już lat, głównie z gimnazjalistami. Nic w tym niezwykłego, gdyż agresywne zachowania nasilają się w tym wieku, zaś zanikają około dwudziestego roku życia. Nie jest zasadne rozważanie, czy gimnazja należy rozwiązać i powrócić do systemu ośmioklasowego. W obecnej sytuacji należy być po prostu dobrze przygotowanym do radzenia sobie z agresją. Sprawa dotyczy głównie pedagogów, ale problemy powstają nie tylko w szkole, lecz także w domu, w środowisku rówieśniczym. Na terenie szkoły dochodzi do napięć, eskalacji problemów, gdyż społeczność szkolna stanowi swoiste audytorium. Tu najłatwiej zdobyć widownię, poklask. Poczucie wartości wzrasta, gdy zdobędzie się odpowiednio liczne grono kolegów zafascynowanych używaniem siły w rozwiązywaniu konfliktów. Dorośli powinni stanowić wsparcie dla dorastającej młodzieży, nie powinni zamiatać problemów pod dywan, w przekonaniu, że one same znikną. Krzywdząca jest zła opinia o gimnazjach, gdyż powtarzając za klasykiem "Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, /Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli". Nie unikajmy więc rozmowy o tym, co się w życiu dorastającego człowieka dzieje. Wyjaśniajmy, spokojnie, nie spodziewając się natychmiastowych efektów. I nie oczekujmy, że ktoś za nas- rodziców, wykona tę ciężką pracę.
Agata Kubaszewska
POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI
DNIA 14 MARCA 2014 R. ODBYŁ SIĘ POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI. CELEM KONKURSU BYŁO:
►PROPAGOWANIE PIĘKNA POEZJI;
►POSZUKIWANIE LITERACKICH WZORCÓW I WARTOŚCI ISTOTNYCH W ŻYCIU MŁODEGO CZŁOWIEKA:
►KSZTAŁTOWANIE KULTURY ŻYWEGO SŁOWA ORAZ DOSKONALENIE WARSZTATOWYCH UMIEJĘTNIOŚCI RECYTATORSKICH;
► ROZWIJANIE RECYTATORSKICH UZDOLNIEŃ MŁODZIEŻY;
►UPOWSZECHNIANIE KULTURY JĘZYKA;
► PROMOCJA UCZNIÓW ZDOLNYCH;
►AKTYWIZOWANIE MIŁOŚNIKÓW POEZJI POPRZEZ PREZENTOWANIE ICH ZDOLNOŚCI.
W KONKURSIE UCZESTNICZYŁO 8 SZKÓŁ:
- GIMNAZJUM IM. M. RATAJA W ŻMIGRODZIE;
- PUBLICZNE GIMNAZJUM W PĘGOWIE;
- PUBLICZNE GIMNAZJUM W OBORNIKACH ŚLĄSKICH;
- PUBLICZNE GIMNAZJUM W CZESZOWIE;
- GIMNAZJUM W UJAŹDZCU WIELKIM;
- POWIATOWE GIMNAZJUM W TRZEBNICY;
- PUBLICZNE GIMNAZJUM W PRUSICACH;
- GIMNAZJUM NR1 W TRZEBNICY.
LAURETAMI ZOSTALI:
- SMEKTAŁA ALEKSANDRA Z GIMNZJUM IM. M. RATAJA W ŻMIGRODZIE;
- CHAMARA WIKTORIA Z PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W PĘGOWIE;
- ŁOPATKA BARBARA Z GIMNAZJUM IM. M. RATAJA W ŻMIGRODZIE.
WYRÓŻNIONO:
- WIKTORIĘ GÓRECKĄ Z PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W PĘGOWIE;
- MONIKĘ KRUSZONĘ Z GIMNAZJUM NR1 W TRZEBNICY;
- MONIKĘ KLUCZEK Z PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W CZESZOWIE.
KATARZYNA BAHRYN-KAMIŃSKA
Nasza drużyna w finale w ogólnopolskim finale Odysei Umysłu!
W sobotę 15 marca 2014 r. odbyły się Eliminacje Regionalne 23-go Ogólnopolskiego Konkursu Odyseja Umysłu –pierwszego etapu międzynarodowego konkursu twórczego rozwiązania problemów Odyssey of the Mind. W eliminacjach wystartowało 97 drużyn z województwa opolskiego i dolnośląskiego. W jednej z pięciu kategorii zadaniowych startowała również drużyna z Gimnazjum nr. 1 im księcia Henryka Brodatego w Trzebnicy, w skład której wchodzą Kornelia Pocheć 2E, Aleksa Pocheć 2E, Łukasz Karasek 2E, Kamila Wywiał 2D, Karolina Oksińska 2D, Gabriela Barska 2D i Kacper Moździerz 2D oraz trener drużyny - Magdalena Pyczak. Temat zadania to ,,Wszystko się ułoży” . Uczniowie startowali w II grupie wiekowej
Drużyna zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego konkursu, który – już tradycyjnie - odbędzie się 29 i 30 marca 2014 roku w Gdańsku.
Trener drużyny
Magdalena Pyczak
Spotkanie z podróżnikiem - Madagaskar !
Arkadiusz "Arun" Milcarz – znany ze swoich brawurowych wyczynów podróżnik, 18 marca br. odwiedził Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy. Słynie z wędrówek przez kontynent afrykański, który samotnie przemierzył z południa na północ. Tym razem opowiadał jednak o swojej dwumiesięcznej wyprawie na wyspę, znanej z animowanego filmu opowiadającego o perypetiach króla Juliana i czterech pingwinów. Chodzi oczywiście o Madagaskar.
"Arun" w zabawny i komiczny sposób opowiadał o niespodziankach, które spotkały go podczas wyprawy, a tych nie brakowało. Większość z nich udało mu się uwiecznić kamerą, która - w przeciwieństwie do pozostałego bagażu podróżnika, zgubionego na lotnisku – ocalała. Zdobyte w ten sposób nagrania odtwarzał w trakcie spotkania, a każdy fragment wzbogacał ciekawym komentarzem. Jedno z takich nagrań powstało przez przypadek, kiedy kamera przypięta do paska od spodni, sama się włączyła i nagrała zniknięcie aparatu cyfrowego, który z pomocą tubylca bezpowrotnie opuścił kieszeń naszego wędrowca. Te błahostki nie przeszkodziły jednak "Arunowi" w wyprawie. Jak sam podkreśla, najzabawniejsze były reakcje miejscowych na niecodzienny widok białoskórego, co wynikało z różnic kulturowych oraz braku znajomości języka malgaskiego przez Arka. Potwierdzi to bardzo liczne grono słuchaczy, pośród którego ani na chwilę nie ustawały salwy śmiechu.
Każdy podróżnik, przygotowując się do wyprawy w dane miejsce, poszukuje osób, które ułatwiłyby mu tam funkcjonowanie. Oczywistym jest, że Arun również miał "swoich ludzi" na miejscu. Wpierw zatrzymał się u kolegi. Następnie poznał polskiego księdza, który jest na misji i naucza, a w wolnym czasie oddaje się swojej pasji, jaką jest rapowanie. W swoim dorobku ma nawet teledysk z udziałem miejscowej ludności. Kolejną osobą, która na miejscu pomagała Arunowi, jest zakonnica mówiąca w także w języku polskim. Ponieważ te osoby mieszkały w dużej odległości od siebie, więc Arek postanowił dotrzeć do nich najpierw łodzią, a następnie ciężarówką. Oba wspomniane środki transportu były zawodne, toteż podróż, która autem trwać miała półtora dnia, w rzeczywistości rozciągnęła się na dni pięć. Sześć kilometrów należało iść pieszo, a w łodzi było tylko drobne kilkugodzinne opóźnienie. Dla tubylców takie sytuacje są naturalne i nikt nie denerwuje się z powodu opóźnień. Wszyscy zdają się być zadowoleni, ponieważ w przeciwieństwie do cywilizowanych krajów Europy, tam nikomu się nie spieszy. Pisząc powyższe zdanie popełniłem błąd, ponieważ Madagaskar także jest krajem ucywilizowanym, ale z drobnymi różnicami. Jest jeden 22 calowy telewizor w wiosce, który spełnia rolę płatnego kina, rolę traktorów spełniają dwa byki w zaprzęgu, taksówką jest byk z przyczepką, a w klimatyzowanym banku, gdzie zamiast 30. panuje temperatura 20 stopni, znajdują się dwa okienka, czterdziestoosobowa kolejka, przy czym kasjerki wykonują swoje obowiązki bardzo dokładnie i skrupulatnie, bo nie mam mowy o żadnej pomyłce. Zajmuje to bardzo dużo czasu, z jednym petentem nawet 4o minut, ale na Madagaskarze nikomu się nie spieszy.
Bardzo praktycznym wymiarem tego spotkania była prezentacja pamiątek i podróżniczego sprzętu Arka. Miał on między innymi narzędzia własnoręcznie wytworzone przez mieszkańców wyspy. U nich to jest wysoce zaawansowany sprzęt, nam przypomina prototypy narzędzi, którymi posługujemy się na co dzień w gospodarstwie domowym.
Jak mówi nauczyciel geografii w Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy, pan Lech Taraszczuk: Takie lekcje pozwalają na praktyczne podejście do tematów, które uczniowie znają tylko z książek. Jest to bardzo ciekawe rozwinięcie codziennego toku lekcji, który nie dla każdego jest atrakcyjny, chociaż stale wykorzystujemy do pracy różnorodny sprzęt multimedialny i komputer na lekcji jest codziennością.
Takie spotkania są bardzo ciekawym rozwinięciem lekcji geografii. Z pewnością sprawiają, że każdy czuje się, jakby to właśnie on był uczestnikiem takiej wyprawy. Jeżeli ktoś nigdy nie był na Madagaskarze, to w myśl przysłowia "podróże kształcą" powinien jak najwięcej czerpać z opowieści ludzi, którzy tak jak Arun praktykują to przysłowie na co dzień.
Warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
W ramach projektu „Bezpieczny Dolnoślązak” dnia 11 marca 2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych, czynnych ratowników medycznych z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. Ratownicy przedstawili zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia człowieka. Uczniowie wysłuchali prelekcji oraz mieli okazję praktycznie zastosować nabytą wiedzę. Pod okiem specjalistów przeprowadzali na fantomach akcje udzielania pierwszej pomocy.
Zajęciom towarzyszyło duże zainteresowanie uczniów, którzy chętnie podjęli praktyczne działania. W dalszej części spotkania mieli okazję zobaczyć wyposażenie karetki pogotowia .
Mamy nadzieję, że zorganizowane warsztaty uświadomiły wszystkim, że podjęcie akcji ratowniczej niejednokrotnie ratuje ludzkie życie oraz, że żaden człowiek nie powinien obojętnie przejść obok osoby potrzebującej pomocy. Bądźmy wrażliwi ! Życie jest największym dobrem jakie posiadamy!
Koordynator projektu - Beata Białecka
DIECEZJALNY KONKURS O PAPIEŻU JANIE PAWLE II
Uczennice naszej szkoły wzięły udział w Konkursie Diecezjalnym „Poznaj Jana Pawła II”, zorganizowanym przez Wrocławską Kurię Metropolitalną. Temat konkursu to Kochany Ojcze Święty… - Kim jest dla mnie Jan Paweł II ? Na powyższy temat należało napisać wypracowanie, wiersz lub komiks. Każda szkoła miała prawo wytypować 3 najlepsze prace i wysłać do Wrocławia.
Gratuluję wszystkim, którzy zdecydowali się wystartować w tym konkursie, a szczególnie laureatkom etapu szkolnego.
Laureatki Konkursu to :
JOANNA BERNACKA II D
WERONIKA BRUKWICKA I A
PATRYCJA ZARAZA I E
Monika Budziak-Mielnik
Dzień Żołnierzy Wyklętych
W tegorocznych obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych przez Gminę Trzebnica we współpracy z Towarzystwem Jazdy Historycznej, uczestniczyli również nasi uczniowie - w pocztach sztandarowych i delegacje klas. Wielu z nich reprezentowało w tym dniu Związek Harcerstwa Polskiego.
Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości – album fotograficzny.
"8 WSPANIAŁYCH"
Dnia 04.03.2014R. odbyły się w naszej szkole eliminacje do Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. W przesłuchaniu wzięło udział 29 kandydatów: 12 osób ze szkół podstawowych i 17 osób z gimnazjum i liceum. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów: Małgorzata Sopel I d, Joanna Bernacka II d , Justyna Dzedzej III d, Monika Stolecka III d i Łukasz Fontin III b . Do konkursu przygotowała uczniów p. Monika Budziak-Mielnik .
Ze wszystkich uczestników kapituła wybrała 8 osób: 4 uczniów ze szkoły podstawowej i 4 uczniów z gimnazjum i liceum. Wśród wspaniałej ósemki znalazł się uczeń z naszej szkoły – Łukasz Fontin z kl. III b. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.Zdjecia w albumie fotograficznym.
Już wkrótce odbędzie się finał miejsko-gminnej edycji Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Rodzice „najwspanialszych” otrzymają listy gratulacyjne, a sami uczestnicy konkursu dyplomy i statuetki. Poznamy również ,,Pierwszego Wspaniałego Miasta i Gminy Trzebnica”.
Monika Budziak-Mielnik
NOWY PLAN
Nowy plan obowiazuje od 3 marca /poniedziałek/
Proszę sprawdzić na stronie, jeżeli sie nie pojawi należy usunąć pliki cookie z komputera lub wejść przez inna przegladarkę.
Kocia Góra ogrodzona
w ramach programu Bezpieczny Dolnoslązak nasi uczniowie złożyli petycję do Władz Miasta o zabezpieczenie Kociej Góry przed wyjazdem na ulicę. Pan Burmistrz przychylił się do propozycji i siatki zabezpieczające już są :) Wprawdzie pogoda nie sprzyja uprawiamiu sportów zimowych, ale jak tylko warunki sie poprawią nasze dzieci będą podczas zabawy bezpieczne !!! DZIĘKUJEMY BARDZO !!!!
Jedynka zimy się nie boi :)
Uczniowie chętnie korzystają z miejskiego lodowiska, poznaja zasady korzystania z tego typu obiektów, zasady jazdy na łyżwach i doskonalą technikę jazdy oraz zatrzymanie na lodzie, Jest to ciekawa forma zabawy oraz sposobu spedzania czasu wolnego. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego, dbajac o bezpieczeństwo ale w atmosferze fajnej zabawy w końcu RUCH TO ZDROWIE
Szykujemy się do zimy
Przegląd i konserwacja sprzętu przed rozpoczęciem sezonu:
- przegląd sprzętu pod względem bezpieczeństwa
- omówienie zasad przechowywania sprzętu w domu
- omówienie rodzajów smarów
- opracowanie instrukcji konserwacji sprzętu przed sezonem
- ćwiczenia praktyczne: oczyszczenie sanek, nart, łyżew z rdzy i brudu, szlifowanie papierem ściernym, smarowanie płozów sanek, ślizgów nart i ostrza łyżew.
zajecia przeprowadziła nauczycielka techniki pani Magdalena Pyczak
Prawidłowy strój zimowy :)
Jedynka zimy sie nie boi, bo bezpieczeństwem stoi !!!
Szykując sie do zim y i dbajac o zdrowie nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili zajecia dla uczniów, na których omówili strój zimowy, który jest dopasowany do warunków atmosferycznych, strój narciarza tzn. jakie elementy stroju są istotne i na co zwrócić uwagę kompletując strój narciarski.
Przed każdym wyjściem na zajecia sportowe na świeżym powietrzu nauczyciele przeglądają i udzielają wskazówek dotyczących prawidłowego doboru stroju uczniów do panujących warunków atmosferycznych oraz do aktywności ruchowej.
Spacer po Lesie Bukowym jako idealna forma aktywności ruchowej oraz wykonywanie ćwiczeń poprawiających kondycję fizyczną organizmu. w końcu RUCH TO ZDROWIE :)
Tenis stołowy w naszej szkole
Dnia 14 stycznia 2014 r. odbyły się wewnątrzszkolne eliminacje w tenisie stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców Gimnazjum Nr 1 w Trzebnicy. Spośród wszystkich zawodników wyłoniono trójkę dziewcząt oraz trójkę chłopców, którzy w późniejszym terminie reprezento- wali szkołę na Gminnych Zawodach Tenisa Stołowego.
Dziewczęta:
1. Monika Kruszona 2e
2. Aleksandra Hućko 1e
3. Martyna Stec 3b
Chłopcy:
1. Szymon Lorek 2b
2. Mikołaj Biesiadecki 1e
3. Piotr Mielnik 1e
Wymienieni uczniowie w dniu 21 stycznia 2014 r. wzięli udział w Gminnych Zawodach Tenisa Stołowego w kategorii szkół gimnazjal- nych, które odbyły się w PZS 1 w Trzebnicy. Na czterech stołach rozegrane zostały indywidualnie spotkania dziewcząt i chłopców do dwóch wygranych setów,a następnie rozegrana została gra podwójna.
Drużyna chłopców, która zajęła I miejsce zakwalifikowała się do zawodów powiatowych. Niestety dziewczynki nie powtórzyły sukcesu z poprzedniego roku, zajmując II miejsce nie zakwalifikowały się do dalszej części rozgrywek.
28 stycznia b.r. w Żmigrodzie rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu Szkół Gimnazjalnych w tenisie stołowym. Do rywalizacji o tytuł mistrza powiatu w kategorii chłopców zgłosiło się siedem drużyn gimnazjalnych. W drodze losowania zostaliśmy przydzieleni do grupy faworytów, tj. ubiegłorocznych mistrzów Gimnazjum ze Żmigrodu. Po bardzo zaciętym i emocjonującym pojedynku wygraliśmy mecz z PZSZ w Żmigrodzie, następnie walczyliśmy z drugim Gimnazjum im. M. Rataja ze Żmigrodu, z którym nie udało nam się wygrać, to jednak nie przekreśliło nam awansu.
W finale rozgrywek ostatecznie zajęliśmy czwarte miejsce. Mamy nadzieję że te doświadczenia tylko pomogą naszej młodej reprezentacji. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze, na bardzo wysokim poziomie technicznym, do którego przyczyniło się przygotowanie uczestników. Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za uczestnictwo w rozgrywkach. Reprezentantką i reprezentantom życzymy powodzenia i jeszcze większych sukcesów następnym razem!
Zespół prowadził pan Piotr Rojewski
Kolejny raz I miejsce w Biegu Sylwestrowym
Bieg Sylwestrowy - Nasi gimnazjaliści na najwyższym podium
Dnia 30 grudnia 2013 roku uczniowie naszego Gimnazjum kolejny raz uczestniczyli w Ulicznym Biegu Sylwestrowym - tegoroczny był już 29.
Celem imprezy jest między innymi popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy czynnego wypoczynku i aktywności ruchowej – czyli bieg dla wszystkich chętnych. Dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego oraz sumiennej grupy uczniów po raz kolejny wywalczyliśmy drużynowo w kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce. Oprócz pięknego pucharu i dyplomu, otrzymaliśmy nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego piłek i przyborów potrzebnych na lekcjach wychowania fizycznego. Wszyscy uczestnicy po przekroczeniu mety, oprócz posiłku regeneracyjnego, odznaczeni zostali medalami i dyplomami ze zdobytym miejscem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje uczennica naszego gimnazjum, Nikola Słowińska, która kolejny raz stanęła na podium, zajmując w tym roku III miejsce. Opiekunami naszego gimnazjum byli Lidia i Piotr Rojewscy oraz Józef Wojciechowski. Wszystkim startującym gratulujemy.
A oto skład naszej reprezentacji:
K. Lesiak, P.Bielak, K. Sokołowska, Hućko, K. Warzecha, M. Stec, Słowińska, A. Kamińska , A. Langier, A. Ostasiuk, S. Szulga, K. Krzyżanowski, K. Kowalczyk, S. Borysewicz, P. Śniegula, N. Śliwka, K. Libigocki, W. Bucki, Sz. Gracz, M. Jaczenia, M. Sulikowski, D. Hajduk, D. Janeczek, P. Budziak K. Kowalczyk, K. Marciszewski M. Dalach, M. Pepliński, Ł. Sych, P. Szczurek P. Taźbirek, A. Małogoski, C. Marcinkowski, B. Stachowicz, Sz. Lorek i M. Cisak.
UROCZYSTE SPOTKANIE WIGILIJNE
Dnia 19 grudnia 2013 r. Gimnazjum nr 1 im. ks. Henryka Brodatego w Trzebnicy zorganizowało Spotkanie Wigilijne. Na to spotkanie zaproszeni zostali Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, proboszcz parafii pw. Św. Bartłomieja Ap. i św. Jadwigi i przedstawiciele różnych środowisk – Związku Sybiraków, kombatantów, byłych żołnierzy Armii Krajowej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej, Pionierów Ziemi Trzebnickiej, pierwszych absolwentów Gimnazjum nr 1, a także emerytowanych nauczycieli tej szkoły. Goście w drodze do auli podziwiali wyremontowane korytarze szkolne z ich wystrojem: obok sztandaru szkoły swoje miejsce znalazł sztandar Sybiraków przekazany szkole w dniu jej święta i w dniu Sybiraka – 27 września 2013 r. – oba umieszczone w pięknych, podświetlanych gablotach.
Wyjątkowy wystrój auli i dekoracje wigilijnego stołu to zasługa nauczycielki plastyki Moniki Bony z zespołem utalentowanej młodzieży. Wiele ozdób świątecznych przynieśli ze sobą również goście – Barbara Kołodziejczykowa, Henryk Paw, Zbigniew Lubicz-Miszewski, Antoni Godycki-Ćwirko oraz nauczyciele – Elżbieta Śliwiak i Anna Wróbel. Główną dekoracją na scenie była reprodukcja prawie stuletniej szopki wrocławskiego rzeźbiarza Brunona Tschötschela z klasztoru sióstr Boromeuszek.
Spotkanie zapoczątkowała uczennica Joanna Bernacka wierszem Williama Blake'a, „Boski wizerunek”.
Pani dyrektor gimnazjum, Elżbieta Nowak przywitała serdecznie wszystkich gości i głos oddała księdzu proboszczowi Jerzemu Olszówce, który wspólną modlitwą rozpoczął tę uroczystą wieczerzę wigilijną.
Następnie pan Kazimierz Walczak, Pionier Ziemi Trzebnickiej, złożywszy wszystkim życzenia, zapoczątkował dzielnie się opłatkiem, po czym wszyscy zasiedli do bogato zastawionych stołów.
Po uroczystej wieczerzy głos zabrali uczniowie – konferansjerzy: Krzysztof Jurlewicz i Monika Kruszona: Takie świąteczne chwile w gronie rodzinnym są jednak nieczęste – podkreślili uczniowie. Nasze dni powszednie – obok rodziny – wypełniają ludzie, wśród których przyszło nam żyć – znajomi, koledzy, przyjaciele, współpracownicy. Nie ma takiego momentu w życiu każdego z nas, kiedy by ci znajomi, koledzy, przyjaciele nie byli nam potrzebni – nie ze względu na jakieś wymierne korzyści, lecz po prostu – z potrzeby serca, z potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem. Zwłaszcza kiedy tych rodzin zabraknie – a wielu z nas już tego doświadczyło. Ten zewnętrzny świat staje się wtedy jedyną ostoją. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej myśli filozoficznej, Leszek Kołakowski, powiedział: <<Nie udawajmy pochopnie, że jesteśmy samotni wśród tłumu ludzi – kiedy będziemy samotni naprawdę, zrozumiemy tę różnicę>>.
Oto jak zaanonsowano licznym gościom ten wieczór: Dzisiejszym uroczystym spotkaniem przy wspólnym stole dajemy wyraz naszej wielopokoleniowej wspólnoty. Z udziałem Państwa – przybyłych tak licznie – tworzymy dziś wielką społeczną rodzinę i poświęcamy ten wieczór polskiej tradycji bożonarodzeniowej, której nie pozwolimy odejść w cień w obliczu chwilowego zachwytu kulturą Zachodu. Radujmy się zatem tą spuścizną, którą przekazali nam nasi przodkowie…
W pierwszej części wieczoru zaproszono wybrane osoby – gości, nauczycieli i uczniów do wspólnego odczytania tekstów dotyczących polskich tradycji bożonarodzeniowych z książki Ewy Ferenc p.t. „Polskie tradycje świąteczne”.
Oto parę cytatów z tej książki: Wigilia Bożego Narodzenia to dzień, w którym następuje odnowienie dziejów, jest to dzień pierwszy, tak jak w raju był pierwszy dzień, wszystko zacznie się od początku. Rozpocznie się nowy czas, nowy rok, a każdy nowy rok jest powtórzeniem roku poprzedniego, w którym Bóg stworzył świat. Boże Narodzenie w polskiej wielowiekowej tradycji – to czas pojednania radości w gronie rodzinnym, wśród najbliższych, w cieple domowego ogniska.
Nastrój tej części spotkania budowały kolędy w wykonaniu solistki chóru Filharmonii Wrocławskiej, Agnieszki Niezgody z towarzyszeniem zespołu.
Swoistym dopełnieniem tej części spotkania były świąteczne wspomnienia zaproszonych gości. Wspomnieniami z przeżywania świąt Bożego Narodzenia z okresu dzieciństwa podzielili się: pani Halina Bahryn-Kamińska – kresowianka z Wilna, jedna z pierwszych nauczycielek tej szkoły, wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 3, honorowa obywatelka Trzebnicy, Adam Broniecki – sybirak, porucznik Wojska Polskiego, który przeszedł cały szlak bojowy od Lenino do Berlina. Oprócz frontowych wspomnień, zaśpiewał on legionowa pieśń p.t. „Rapsod o pułkowniku Kuli-Lisie”.
Antoni Godycki-Ćwirko – pionier Ziemi Trzebnickiej, jeden z pierwszych absolwentów naszej szkoły, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej, który pochodzi z Kresów, spod Baranowicz – (dzisiejsza Białoruś) opowiedział, jak wyglądały wigilie w jego domu rodzinnym. Ciekawym eksponatem wigilijnym był obrus utkany własnoręcznie przez matkę pana Antoniego.
Aleksandra Rzewuska – z pochodzenia po mamie Węgierka, absolwentka tej szkoły, farmaceutka, wieloletnia dyrektor SANEPIDU w Trzebnicy, członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej opowiedziała o trochę o nieco odmiennych zwyczajach i tradycjach świętowania Bożego Narodzenia na Węgrzech. Odczytano też wspomnienia pani Zenobii Kulik.
Młodzież szkolna pod kierownictwem Doroty Lutek, z towarzyszeniem zespołu zaprezentowała kolędę „Bóg się rodzi” w języku migowym. Oprócz nauki języków obcych, młodzież uczy się tu bowiem również języka migowego.
Zwieńczeniem wspólnego kolędowania był koncert „Na góralską nutę” w wykonaniu zespołu pod kierownictwem Agnieszki Niezgody. Oto fragment kolędy góralskiej p.t. „To już pora na Wigilię”, która otworzyła koncert folklorystyczny kolęd góralskich:
To jus pora na wilijom, to juz cas,
A tu jesce ftosi chebio pośród nas,
A tu jesce ftosi ku nom moze przyjść,
Bo przy stole wolne miejsce ceko dziś.
Kolędy zaśpiewane i zagrane przez prawdziwych górali – ogniście – z góralskim temperamentem, przy dźwiękach smyczków, kontrabasu i akordeonu – były prawdziwą ucztą duchową!
W obsłudze tak dużej uroczystości – liczącej ponad 70 osób – pomagali harcerze – uczniowie szkoły: Łukasz Fontin, Justyna Dzedzej i Mateusz Treliński. Nad profesjonalnym nagłośnieniem czuwał Andrzej Markiewicz. Fotografie i materiał video wykonali: Daniel Huczek i Andrzej Bahryn - Kamiński. Spotkanie było okraszone chyba dwunastoma potrawami (palce lizać!).
Wszyscy zaproszeni otrzymali na pamiątkę przyozdobione pierniki w kształcie świątecznego renifera. Długo będziemy pamiętać i w sercu nosić wspomnienia z tego uroczystego świątecznego spotkania!
Zbigniew Lubicz-Miszewski
więcej zdjęć w albumie fotograficznym - zapraszamy !!!
Wizyta u Burmistrza !!!
"Trzebnicka Jedynka zimy się nie boi, bo bezpieczeństwem stoi"
Celem głównym jest przygotowanie uczniów naszej szkoły do bezpiecznego uprawianie sportów zimowych: łyżwiarstwa, saneczkarstwa, narciarstwa.
W ramach projektu przeprowadzony będzie cykl zajęć przygotowujących organizm ucznia do aktywności ruchowej zimą na świeżym powietrzu, warsztaty praktyczne dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przegląd i konserwacja sprzętu przed rozpoczęciem sezonu, dobór odpowiedniego stroju itp..
W ramach praktycznych ćwiczeń - cykliczne wyjścia z uczniami na lodowisko - doskonalenia techniki bezpiecznej jazdy na łyżwach oraz Kocią Górę w celu bezpiecznego zachowania na górce i bezpiecznej jazdy na sankach, przestrzeganie bezpiecznego zachowania na trasach narciarskich oraz doskonalenie techniki biegania/jazdy na nartach.
Uczniowie zwrócili się z prośbą do Burmistrza Gminy Trzebnica o zabezpieczanie na czas zimy terenów wokół Winnej Góry – ogrodzenie zjazdu siatkami chroniącymi przed wyjazdem na ruchliwa ulicę. Winna Góra, zwana przez mieszkańców Kocią Górą, to atrakcja Trzebnicy, miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez dzieci i młodzież- zwłaszcza zimą.
Pan Burmistrz bardzo życzliwie przyjął pomysł młodzieży i obiecał, że postara się zabezpieczyć górkę, w tym samym dniu wraz z Grażyną Jakubowską z Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego spotkał się przy Winnej Górze z Markiem Krzakiem z firmy Brukarstwo Trzebnica, by omówić i skonsultować zadanie montażu siatki zabezpieczającej. Więcej na stronie Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: http://www.trzebnica.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_trze2&lad=a&id_dzi=0&id_dok=1531&id_men=30&powrot=1&slowo_szuk=&gdzie_szuk=&id_men_szuk=0
„MOJE SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM”
KONKURS DLA UCZNIÓW KL. 1 NA OPOWIADANIE:
„MOJE SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM” ROZSTRZYGNIĘTY:
I MIEJSCE- DARIA BIELICKA KL. 1D
II MIEJSCE- WERONIKA BRUKWICKA KL. 1A
III MIEJSCE-KAROL DĄBEK KL. 1D
WYRÓŻNIENIE:
* PATRYCJA ZARAZA KL. 1E
* AGATA ŚLIWIŃSKA KL. 1D
* PIOTR UTRATNY KL. 1B
* RAFAŁ HECHMANN KL. 1C
Nasza szkoła w projekcie "Bezpieczny Dolnoślązak"
Jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły? Co zrobić w przypadku wybuchu pożaru? Jak zachowywać się nad wodą, na wycieczce w lesie i w górach, żeby nic się nie stało? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań z zakresu bezpieczeństwa poznają uczniowie dolnośląskich przedszkoli i szkół w ramach programu "Bezpieczny Dolnoślązak".
Organizatorem Programu jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego, a realizowany przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Do projektu zakwalifikowałyo się 40 szkół z terenu naszego województwa.
Nasz projekt realizujemy pod hasłem
"Trzebnicka Jedynka zimy się nie boi, bo bezpieczeństwem stoi"
koordynatorem projektu jest wicedyrektor Beata Białecka
Archiwum Aktualności