KONKURS MATEMATYCZNY
VI Powiatowy Konkurs Recytatorski “Wszystko jest poezją” dla klas IV
9 marca w Szkole Podstawowej im. Małego Księcia w Wiszni Małej odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski “Wszystko jest poezją” dla klas IV. Naszą szkołę reprezentowała Nina K. z klasy IVc. Uczennica zaprezentowała dwa utwory – wiersz i fragment prozy inspirowane myślą Jonasza Kofty “Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt”. Gratulujemy wystąpienia i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły w eliminacjach powiatowych.
ARTYKUŁ
W anglojęzycznym dwumiesięczniku The Teacher ukazał się artykuł pt.: Content and Language Integrated Learning (CLIL) Module supported by the implementation of an eTwinning project, którego współautorką jest p. Joanna Dybała – nauczycielka języka angielskiego w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej w naszej szkole.
Autorki artykułu: p. Joanna Dybała - SP1 Trzebnica, p. Agnieszka Czekajło - Przedszkole Układanka w Świętej Katarzynie i p. dr Barbara Muszyńska - adiunkt, kierownik Pracowni Kształcenia Językowego w DSW, opisują w nim aktualnie realizowany w grupach zerowych międzynarodowy projekt „I love HOLIDAY”.
Tworząc projekt autorki skupiły się na międzyprzedmiotowym podejściu CLIL w nauczaniu języków obcych dzieci w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a projektowanie procesu kształcenia backward design oparły na Taxonomii Bloom’a . Artykuł skupia się na potrzebach dzieci – podczas planowania projektu autorki wzięły przede wszystkim pod uwagę proces projektowania doświadczeń przez dzieci i przyswajanie przez nie języka obcego (language acquisition) w sposób naturalny.
Artykuł upowszechnia wypracowane przez autorki rozwiązania programowe i umożliwia dostęp do wszystkich etapów projektu i stworzonych do niego materiałów edukacyjnych innym nauczycielom. Wszystkie kroki podjęte przez autorki służą wymianie wiedzy i doświadczeń między nauczycielami oraz podnoszeniu jakości kształcenia, ale i statusu zawodu nauczyciela.
Bardzo ważna w tym procesie była i jest współpraca szkoły i uczelni. Jak podkreślają autorki, wymiana wiedzy i doświadczeń odgrywała w procesie powstawania projektu istotną rolę. Dla p. Joanny Dybały zaś, jak sama mówi, był to bardzo ważny aspekt doskonalenia zawodowego i profesjonalizacji tego, czym zajmuje się na co dzień oraz połączenia głębszego rozumienia teorii i praktyki.
Jeden egzemplarz magazynu znajduje się w naszej szkolnej bibliotece. Zapraszamy.
TURNIEJ
SP1 Trzebnica wygrywa Turniej Powiatowy ,,Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", w kategorii U 10. Uzyskuje również awans do etapu wojewódzkiego.
DOŚWIADCZENIA W ODDZIALE 0a
Dziś uczniowie z oddziału 0a wykonali piękne prace - "dmuchańce" z atramentu. Dzieci świetnie się bawiły, a także poszerzyły wiedzę dotyczącą powietrza, jako niezbędnego czynnika do życia. Przeprowadziliśmy dwa doświadczenia z balonem oraz świeczką. Uczniowie z dużym zainteresowaniem pracowali i bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
12
Dzień Kobiet
Chłopcy z oddziału 0a wykonali piękne laurki i prezenty dla swoich cudownych koleżanek. Życzymy wszystkim kobietom dużo zdrowia. ❤️❤️❤️
Dzień Kobiet
Piosenki wykorzystane podczas nagrania audycji:
https://www.youtube.com/watch?v=XbrIeQUpMmc (od 0:08 do 0:57)
https://www.youtube.com/watch?v=PL5rmmpiHp8 (od 0:08 do 1:35)
https://www.youtube.com/watch?v=s-VuCIL46Eo (od 0:08 do 0:48)
Wsparcie dzieci z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – informacja MEiN
Підтримка дітей з України з особливими освітніми потребами – інформація Міністерства Освіти та Науки
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców lub osób sprawujących bieżącą pieczę nad dziećmi z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dyrektorów polskich jednostek systemu oświaty. Materiał dotyczy wsparcia tej grupy dzieci/uczniów.
Rodzice dziecka – uchodźcy
Dzieci/uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w polskich przedszkolach i szkołach niezależnie od tego, czy posiadają dodatkowe dokumenty w tej sprawie.
Rodzic dziecka lub osoba sprawująca bieżącą pieczę nad dzieckiem może przekazać dyrektorowi przedszkola lub szkoły:
- informacje dotyczące dziecka, np. stanu jego zdrowia, dysfunkcji rozwojowych lub niepełnosprawności,
- dokumenty określające formy pomocy, które powinny być zapewniane w przedszkolu lub szkole, jeżeli dziecko je posiada.
Informacje te będą pomocne w zapewnieniu dziecku odpowiedniego wsparcia i pomocy.
Dyrektor przedszkola lub szkoły, w porozumieniu z rodzicem dziecka lub osobą sprawującą bieżącą pieczę nad dzieckiem, organizuje kształcenia i wsparcie dla dziecka.
W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami należy zwrócić się do dyrektora przedszkola, szkoły lub poradni psychologiczno-pedagogicznej o pomoc w przygotowaniu wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Orzeczenia te wydają publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
W polskim systemie oświaty kształceniem specjalnym są obejmowane dzieci:
- niesłyszące,
- słabosłyszące,
- niewidome,
- słabowidzące,
- z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Dzieci z niepełnosprawnością w stopniu głębokim są obejmowane zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi na podstawie orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydawanego publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
Posiadanie orzeczenia nie ma wpływu na to, do jakiego przedszkola lub szkoły dziecko uczęszcza. Dzieci z niepełnosprawnościami uczą się w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych lub specjalnych. O wyborze przedszkola lub szkoły decydują rodzice.
Solidarni z Ukrainą
Dentobus
We wtorek i środę naszą szkołę odwiedził Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny. W trakcie wizyty lekarz stomatolog dokonał przeglądu uzębienia uczniów.
Jak rozmawiać z dziećmi i uczniami na temat sytuacji w Ukrainie – rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów szkolnych
W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla nauczycieli i pedagogów w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W materiale znalazły się rekomendacje i wskazówki dotyczące zarówno wsparcia polskich uczniów, jak również dzieci z Ukrainy obecnie uczących się w Polsce, a także tych, które dotrą do naszego kraju w wyniku działań zbrojnych prowadzonych za wschodnią granicą.
Rekomendacje w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego
W związku z eskalacją konfliktu zbrojnego w Ukrainie przed dyrektorami i nauczycielami pojawiają się zupełnie nowe wyzwania. Są wśród nich zarówno działania o charakterze organizacyjnym, jak również kwestie związane ze wsparciem psychologiczno-pedagogicznym dzieci i młodzieży.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestaw wskazówek i rekomendacji, które pomogą nauczycielom i pedagogom szkolnym w rozmowie o emocjach uczniów oraz informowaniu o aktualnej sytuacji w Ukrainie. Materiał został podzielony na kilka części.
Nauczyciele, prowadząc rozmowę z uczniami, powinni pamiętać, aby nie wzbudzać niepotrzebnego lęku, a także pozwolić dzieciom i młodzieży mówić o swoich emocjach. Ważne jest wskazanie sposobów radzenia sobie w trudnej sytuacji, uwrażliwienie na korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innej narodowości.
W rozmowie z uczniami z Ukrainy, którzy na co dzień przebywają w Polsce, nauczyciele powinni uwzględnić m.in. ich potrzebę okazywania innych emocji oraz wzmacniać poczucie bezpieczeństwa. Istotna jest obserwacja dziecka pod kątem zapewnienia pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz ustalenie, czy dziecko i jego rodzina nie potrzebują pomocy.
W materiale znalazły się także wskazówki dotyczące wsparcia z dzieci z Ukrainy, które trafią do naszego kraju w wyniku eskalacji działań zbrojnych. W rekomendacjach podkreślono, że pomimo bariery językowej należy wprowadzić skuteczny sposób i formę porozumiewania się z uczniami i ich rodzinami, aby poznać ich potrzeby oraz udzielić odpowiedniego wsparcia. Z punktu widzenia budowania poczucia bezpieczeństwa kluczowe będzie pełne włączenie tych uczniów w życie szkoły oraz środowiska lokalnego.
Zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie
25 lutego br. Minister Edukacji i Nauki przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. W udostępnionym materiale znalazły się także dodatkowe informacje na temat wsparcia nauki uczniów przybywających z zagranicy oraz udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół
Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.
Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.
Wsparcie nauki uczniów z zagranicy
Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:
- uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,
- realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,
- korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela,
- korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.
Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor.
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
/ ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.
KONKURS
Bal Karnawałowy w klasie 1b
POMOC UKRAINIE
ZBIÓRKA DARÓW
WSPARCIE
Jak wspierać i (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie na Ukrainie?
Tuż obok Nas, za naszą granicą, rozpoczęła się wojna. Tuż obok nas są ludzie z Ukrainy – przyjaciele i przyjaciółki, koledzy i koleżanki dzieci ze szkoły/przedszkola, współpracownicy i współpracownice. Tuż obok nas, czasami w towarzystwie nas obserwujemy rozpacz ludzi, których kraj rozpada się na kawałki, lęk o najbliższych, wybory: wracać, czy zostać? W nas jest mnóstwo lęku, smutku, złości, rozpaczy… Tuż obok nas, w obliczu tych wszystkich wydarzeń są nasze dzieci. Jak je wspierać? Jak się o nie troszczyć? I (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie na Ukrainie?
Cały artykuł znajdą Państwo tutaj: Jak wspierać i (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie na Ukrainie? | Dziecięca psychologia
GAZETKA SZKOLNA
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie