• 3 miejsce naszych najmłodszych piłkarzy XXI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

          • Jesienią, gdy całą Europę zalała druga fala pandemii koronawirusa, rozgrywki XXI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników musiały zostać odwołane. Aby zachęcić dzieci do aktywnego spędzania czasu z piłką przy nodze, Polski Związek Piłki Nożnej wspólnie ze sponsorami Turnieju: głównym – marką Tymbark – oraz brązowym – firmą Electrolux – przygotował „Zielone Wyzwania”, mające na celu pobudzić najmłodszych do sportowej aktywności. Nam się to udało i zrealizowaliśmy wszystkie wyzwania, a Piłkarzyki Sp1 Trzebnica w wyzwaniu 1. drużynowym zajęli 3 miejsce na 242 drużyny z całej Polski. Otrzymaliśmy w nagrodę - 10 piłek Nike. Gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom, a rodzicom, którzy dzielnie pomagali i wspierali swoje dzieci w 3. wyzwaniu indywidualnym, bardzo dziękujemy.

            Lidia I Piotr Rojewscy

          • Certyfikat za udział w projekcie „Jesteśmy różni, lecz równie ważni”

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wszystkie grupy i wychowawczynie grup zerówkowych otrzymały certyfikaty za uczestnictwo w projekcie „Jesteśmy różni, lecz równie ważni”. Projekt realizowaliśmy w kwietniu br. z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W ramach realizacji projektu wykonaliśmy grupowe prace plastyczne, przeprowadziliśmy zajęcia warsztatowe, a grupa 0a wykonała pamiątkowe zdjęcie, oczywiście w kolorze niebieskim.

            Wychowawczynie grup 0a, 0b, 0c

          • Dzień Pszczoły w grupie 0b

          • 20 maja dzieci z oddziału przedszkolnego w grupie 0b zamieniły się w piękne pszczółki. Tak chcieliśmy uczcić obchodzony dziś Dzień Pszczół. Do tego święta przygotowaliśmy się bardzo dokładnie przez kilka dni. Stworzyliśmy klasową dekorację, a w domu przygotowaliśmy piękne stroje i prace plastyczne nt. „Życie pszczół”. Z naszych prac powstała piękna klasowa wystawa. A dziś uczyliśmy się śpiewać piosenkę „Leci pszczoła”, podejmowaliśmy również próby ułożenia pszczelej choreografii tanecznej. W kolejnej części zajęć poznaliśmy budowę pszczoły, dowiedzieliśmy się jakie jest jej znaczenie dla przyrody. Zapoznaliśmy się z pszczelą rodziną: królową, robotnicami i trutniami. Poprzez filmy edukacyjne, które oglądaliśmy w naszym małym pszczelim kinie, dowiedzieliśmy się jak powstaje miód, czym jest pasieka i na czym polega wirowanie miodu. Na zakończenie naszych zajęć pracowaliśmy w małych grupach, dzieląc się zadaniami i tworząc, jak na małe, pracowite pszczółki przystało, kawałki plastra miodu. Nasza wspólną pracę uwieczniliśmy na zdjęciach. Śmiało można dziś o nas powiedzieć, że byliśmy pracowici jak pszczoły. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

            Grupa 0b z wychowawczynią Anną Janiak

          • Nowe książki w biblioteczce angielskiej!!!

          • Nasza szkolna biblioteka języka angielskiego ciągle się rozwija!   Dzięki pieniądzom przekazanym przez samych uczniów, ich rodziców oraz Radę Rodziców kupiliśmy aż 160 książek w języku angielskim, których różne kolory informują o stopniu trudności czytania.   Jest wśród nich 20 książeczek fonicznych, które już wypożyczane są przez najmłodszych uczniów naszej szkoły! Po zeskanowaniu kodu qr, który znajduje się na okładce (wystarczy aplikacja w telefonie – czytnik kodów qr), usłyszymy nagranie, które pomoże nam przeczytać książeczki samodzielnie! Cała seria opowiada o przygodach zwierzątek, np. „Flamingo plays bingo”, „Kangaroo at the zoo”, „Bee makes tea”.  W „My reading library” mamy aż 50 książeczek, również dedykowanych młodszym uczniom. Tu znajdziemy perełki światowej literatury w wersji przystępnej dla dzieci, np.: „The Enormous Turnip”, „Little Red Riding Hood”, „The Little Mermaid”.   Kolejna seria – „The Usborne Reading Collection” - przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych czytelników, ale ciągle dla młodszych uczniów! Tutaj znajdziemy historie o wampirach, wynalazkach, dinozaurach i wiele innych. Niebieskie grzbiety książek informują nas, że są troszkę trudniejsze od czerwonych. Są tu, między innymi, „Romeo and Juliet”, „Pinocchio”, „Beauty and the Beast”.  Ostatnia seria – „The Usborne Reading Collection for Confident Readers” to książki dla pewnych swoich umiejętności czytelników. Jest tu klasyka literatury światowej, po którą warto sięgnąć niezależnie od znajomości jej treści w języku polskim, np.: „Guliver’s Travels”, „Robinson Crusoe”, „The Three Musketers”.   Nową dostawę uzupełnia dodatkowo 10 książek z serii ”Nature”. Dzieci poznały już jedną z nich - „Bees and Wasps”, podczas zajęć języka angielskiego. Na końcu każdej książki znajduje się link do strony www, na której można znaleźć kolejne materiały o tematyce związanej z książką, w tym kolorowanki i gry.  Mamy również doskonałą wiadomość - burmistrz naszej gminy, p. Marek Długozima, obiecał dofinansowanie kolejnej partii książek dla naszych uczniów! Nie możemy się doczekać i z góry dziękujemy!  A Was, Drodzy Uczniowie, gorąco zachęcamy, polecamy i zapraszamy do biblioteki w SP1!

            Joanna Dybała

          • Lekcja online „Festivals around the world” prowadzonej przez BBC i Pearson’a.

          • 9 maja klasa 3c oraz dwóch uczniów z klasy 3b wzięło udział w lekcji online „Festivals around the world” prowadzonej przez BBC i Pearson’a. Lekcja odbyła się pomimo warunków nauczania zdalnego.

            Zarówno uczniowie, jak i ja - nauczyciel języka angielskiego Joanna Dybała, nie mogliśmy doczekać się spotkania. Byliśmy bardzo dobrze przygotowani, otrzymując wcześniej informacje o poruszanej tematyce. Chcieliśmy przedstawić siebie, naszą szkołę oraz opowiedzieć o święcie, które wybraliśmy - Wet Monday, czyli Lanym Poniedziałku.

            Lekcja była bardzo interesująca: obejrzeliśmy film o japońskim festiwalu Nebuta, do którego przygotowane były różne aktywności, w tym quiz online. Ale byliśmy zawiedzeni tym, że nie mieliśmy możliwości bezpośredniej komunikacji z innymi uczestnikami, a informacja o Wet Monday mogła zostać przez nas jedynie zapisana na padlet.

            Napisaliśmy do prowadzących maila, w którym podziękowaliśmy za lekcję, jednocześnie informując, czego nam brakowało, czego oczekiwaliśmy. W odpowiedzi otrzymaliśmy wiadomość od Chloe Dennis, która prowadziła spotkanie:

            Dear Monika, Janek, Maciek, Julia, Adam, Lena, Kajetan, Oskar, Iga, Nina, Wojtek, Szymon, Marcel, Tymon, Erik, Kornelia, Jadwiga, Milena, Antek, Julia, Janek, Tymek and, of course, teacher Joanna

            To begin, thank you for your email. It is always useful for us to get feedback and it helps us to improve everyone´s experience.

            Most importantly, I want to say how sorry I am you did not feel very satisfied by your lesson. It sounds like you had put a lot of work in to the preparation and you are obviously very conscientious, hard-working students. As a teacher in a Primary Class too I know how hard you and your teachers work so it makes me sad to hear you don´t feel you had a chance to share your work.

            You make a good point about giving students and teachers advance warning of using Padlet so they can practise if they want to, thanks for that.

            Thanks for the feedback about the chat too, it is indeed hard to follow when there are so many participants, that is partly why we try to use the other tools which allow for voting and writing.

            I have attached a link to the video for you to see again.

            Thank you once again for your constructive email and I look forward to hearing from you again soon.

            Best wishes, 

            Chloë

            W imieniu wszystkich muszę jednak podkreślić, że takie spotkanie na żywo było dla nas wszystkich świetnym i niezapomnianym doświadczeniem, doskonałym zarówno pod względem językowym, jak i kulturowym,.

            Za udział w lekcji uczniowie otrzymali imienne certyfikaty

            W załączniku link do filmu BBC o The Nebuta Festival.

            Joanna Dybała

            https://drive.google.com/.../1uH_atTMZ3Ni.../view...

          • „Książka – mój przyjaciel”. Grupa 0c z pierwszą wizytą w bibliotece szkolnej

          • Wprawdzie najmłodsi uczniowie naszej szkoły dopiero poznają literki i uczą się czytać, jednak z ogromnym zaciekawieniem odwiedzili panią Alicję Stręk-Tworek, która o książkach i naszej szkolnej bibliotece wie wszystko. Z pasją opowiedziała dzieciom o szkolnych zbiorach, o tym, co musi zrobić uczeń, by zapisać się do biblioteki. Wyjaśniła wiele nowych słów i oprowadziła po tajemniczych bibliotecznych zakamarkach.

            Cierpliwość młodych słuchaczy została nagrodzona słodką niespodzianką i śliczną zakładką do książki.

            Pani Alu, dziękujemy za ciepłe przyjęcie i wspaniałe opowieści nie tylko o książkach, ale także o tajemniczej sowie spoglądającej na nas z regału.

            Grupa 0c z wychowawcą, panią Katarzyną Szymkowiak

          • Wyniki 25. Trzebnickiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej "Biedronka"

          • Mamy ogromną przyjemność przedstawić listę laureatów 25. Trzebnickiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej z naszej placówki, którzy wystąpią na gali finałowej, podczas której zostaną ogłoszone miejsca oraz wyróżnienia przyznane przez jury. Są to: Karol Zdrajkowski z klasy 2a oraz Erik Samosiej z klasy 3c. Gratulujemy!!! Pozostałym uczniom: Jadzwidze Śródce, Ninie Szymczak, Michalinie Nowakowskiej oraz Zofii Mrozińskiej gratulujemy udanego występu i wierzymy, że jeszcze będą miały szansę wystąpić na trzebnickiej scenie. Zapraszamy do obejrzenia  piosenek w wykonaniu naszych artystów - laureatów: Karola Zdrajkowskiego w piosence "Co to jest niepodległość?" oraz Erika Samosieja w piosence: "HAKUNA Matata". Koordynatorki: Anna Śródka Izabela Głuchowska

          • Festiwal Piosenki dla dzieci "Biedronka '2021

          • 7 maja w naszym trzebnickim GCKiSie odbyły się kolejne już elimniacje do Festiwalu Piosenki "Biedronka", który rokrocznie wzbudza wielkie emocje wśród uczestników i wśród widowni. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów: Erik Samosiej i Jadwiga Śródka z klasy 3c, Karol Zdrajkowski z klasy 2a, Michalina Nowakowska z kl.1a, Nina Szymczak z kl.1b oraz Zofia Mrozińska z klasy 1c, którzy zostali wtypowani w eliminacjach szkolnych. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swój repertuar na najwyższym poziomie, a w nagrodę otrzymali dyplomy za uczestnictwo oraz słodkiego lizaka w kształcie biedronki. Z niecerpliwością czekamy na wyniki eliminacji finałowych i trzymamy mocno kciuki za wszystkich uczestników!!!

            Koordynatorki: Anna Śródka i Izabela Głuchowska

          • "Minidziałania w maksisprawach" - łąki doniczkowe

          • Choć wiosna rozpoczęła sie już dawno, dopiero teraz możemy w pełni doświadczać jej uroków i cieszyć sie wiosennym słońcem. W naszej szkole też zapanowała prawdziwa wiosna i ma się całkiem dobrze! W klasie 2a na zajęciach kreatywnych dzieci same posadziły pachnące kwiaty łąkowe, a teraz pielęgnują je, podlewają i obserwują zmiany. Za niedługo przylecą do nich owady: pszczoły i motyle, biedronki... Póki co naszą łąkę obsiadły dżdżownice, pszczoły i biedronki, tyle że papierowe. Popatrzcie sami!

            Anna Śródka

          • Plon obchodów Światowego Dnia Ziemi w klasie IIa

          • 22 kwietnia świętowaliśmy Światowy Dzień Ziemi.Tego dnia w klasie 2a odbyły sie zajęcia tematyczne, podczas których pomnieliśmy sobie, czym jest ekologia, recykling i segregacja śmieci i jak prawidłowo segregować nasze odpadki. Uczniowie stworzyli także Dekalog Małego Ekologa. A po zajęciach ubrali się w wygodne stroje i wraz z wychowawczynią udali się w plener, by sprzątać pobliskie okolice. Takie inicjatywy cieszą i budują. A nasze koleżanki z innych klas pamiętają o akcji Sprzątanie Świata przez cały rok i dziś postanowiły posprzątać teren wokół naszego boiska!!! Pamiętaj: i Ty możesz zostać przyjacielem Ziemi!!!

            Anna Śródka

          • Dzień Ziemi w klasach 4-7

          • DZIEŃ ZIEMI

            podsumowanie działań ekologicznych podjętych w naszej szkole.

            Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię. Celem obchodów tego ważnego dnia jest kształtowanie aktywnej postawy wobec środowiska, wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, dostrzeganie potrzeb recyklingu i segregacji odpadów; uświadamianie roli, jaką uczniowie mogą odegrać kształtowaniu postaw proekologicznych w środowisku.

            Z tej okazji podjęliśmy w naszej szkole następujące działania:

            1. W każdej klasie 4-7 zostały przeprowadzone zajęcia wychowawcze na temat zagrożeń i ochrony środowiska

            2. Zorganizowaliśmy akcję ekologiczną zgodną z hasłem „Przywróć naszą Ziemię”.

            Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w działania pokazujące, jak należy dbać o środowisko: zbierali śmieci pozostawione w lesie, parku, na chodnikach, upiększali swoje

            domy i ogródki różnymi roślinami, pokazali również, jak można oszczędzać wodę, jak robić ekologicznie zakupy, a nawet jak można ekologicznie korzystać z maseczek.

            Dowody swojej pracy utrwalili na zdjęciach, które umieszczamy poniżej.

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie się w naszą akcję ekologiczną.

            Pozdrawiamy serdecznie:)

            Beata Trela-Żelazko

            Monika Bona

          • Pokazy szkolnych talentów na profilu społecznościowym Facebook

          • W ramach Szkolnego Konkursu "Jedynka ma talent" zaprezentowano wystapienia naszych uczniów z klas I-III, prezentujące ich rozliczne talenty. Każdego dnia publikowanych jest kilka występów z wybranej kategorii, zaś Internautów w drodze głosowania wybierali najlepszą ich zdanim prezentację.Uczniowie z największą ilością tzw.  "lajków i serduszek" otrzymają specjalne wyróżnienie: nagrodę publiczności.

            Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wszystkich wystąpień dzieci na profilu fb szkoły.

          • Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja on-line

          • Niemal 100 wydarzeń w całym kraju, ale także na Litwie i Ukrainie uświetni  - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Obchody święta Konstytucji 3 Maja obejmować będą wydarzenia organizowane zarówno stacjonarnie – tam gdzie to możliwe i przy zachowaniu obostrzeń epidemicznych, jak i w przestrzeni cyfrowej. Zróżnicowana formuła ma zachęcić wszystkich Polaków do wspólnego, radosnego świętowania.

             

            Cieszę się, że po raz kolejny instytucje kultury aktywnie angażują się w upamiętnienie wydarzeń tak istotnych dla polskiej tożsamości narodowej jak 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Szereg wystaw, wykładów, koncertów i warsztatów organizowanych w całym kraju, skierowanych do wszystkich grup wiekowych, pozwoli godnie uczcić ten ważny dla nas wszystkich dzień. Dzięki wydarzeniom organizowanym za pośrednictwem Internetu, instytucje kultury mogą docierać do każdego domu na niespotykaną dotąd skalę – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

            Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizują niemal 100 wydarzeń w całym kraju, a także na Litwie i Ukrainie.

            Muzeum Historii Polski w Warszawie i Instytut Historii Litwy w Wilnie przygotowały wystawę plenerową „Konstytucja 3 Maja”, która przybliża okoliczności powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Wystawa prezentowana będzie w języku polskim, litewskim, ukraińskim oraz angielskim. Oficjalny wernisaż jest zaplanowany na 3 maja 2021 r. w Wilnie. Następnie ekspozycja będzie pokazywana w wielu miastach na Litwie i w Polsce. Z kolei od 20 maja wystawę będzie można oglądać na Ukrainie w Kijowie.

            20 października,  w rocznicę Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie zostanie otwarta wystawa przygotowywana we współpracy Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Na wystawie znajdą się wyjątkowe eksponaty, takie jak rękopis Ustawy Rządowej z 1791 czy obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja” z 1871 roku. W Wilnie pokazane zostaną także portrety wybitnych uczestników Sejmu Czteroletniego oraz liczne dzieła sztuki związane z epoką stanisławowską. Wystawę przygotowaną we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie będzie można podziwiać w Wilnie do stycznia 2022 roku.

            Wśród innych propozycji związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są m.in.:

            • Koncert nadzwyczajny Orkiestry Filharmonii Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (online).
            • Wykłady organizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Kaliszu (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
            • Pełnometrażowy film dokumentalny „3 Maja, czyli dziś” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” i TVP we współpracy z wieloma instytucjami kultury (premiera 3 maja na antenach TVP1 i LRT Televizija - pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej).
            • Warsztaty interpretacji tekstów poetyckich, prowadzone przez Teatr Muzyczny w Łodzi (online).
            • Jasnogórski Koncert Pieśni Maryjnych (MKDNiS, Biuro Programu „Niepodległa”, Polsat, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - transmisja telewizyjna).
            • Warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
            • Liczne wystawy, wystawy plenerowe i pokazy, adresowane do wszystkich grup wiekowych (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).

            Część wydarzeń będzie realizowana 3 maja, część odbędzie się w terminie późniejszym, a ich formuła (online/stacjonarnie) będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej.

            Pełna lista wydarzeń znajduje się tutaj.

            Zachęcamy również do odwiedzenia specjalnej strony przygotowanej w związku z 230. rocznicą Konstytucji 3 Maja.

            Źródło:www:gov.pl


          • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja Samorząd Szkolny, w imieniu społeczności uczniowskiej, złożył symbolicznie kwiaty przy miejscu pamięci wydarzeń historycznych w Trzebnicy, by zaakcentować, że pamiętamy i szanujemy doniosłe święta państwowe upamiętniające zasługi wielkich Polaków, a także całego narodu w zachowaniu naszych granic, tożsamości narodowej i kultury.

            Samorząd Szkolny

            z opiekunem Anną Matwiszyn

          • DZIEŃ ZIEMI

          • Światowy Dzień Ziemi co roku obchodzimy 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z tej okazji zachęcamy wszystkich uczniów klas 4-7 do udziału w działaniach promujących zachowania ekologiczne. Ogłaszamy akcję, która ma na celu zadbanie o najbliższą okolicę.

            Należy zaplanować jakieś działanie ekologiczne ( może to być posprzątanie terenu wokół waszego

            miejsca zamieszkania, posadzenie kwiatków w domu, ogrodzie, na balkonie, posadzenie krzewów, drzewek w waszych ogródkach, przygotowanie grządki z warzywami itp.), a następnie zrobić zdjęcie waszej pracy i wysłać na adres b.zelazko@op.pl (w wiadomości należy podać imię, nazwisko i klasę). Byłoby miło gdybyście byli widoczni na tych zdjęciach. Akcja trwa do końca kwietnia.

            Wszystkie zdjęcia zostaną umieszczone na stronie szkoły.

            W ten sposób pokażecie jak Wy osobiście dbacie o naszą planetę Ziemię.

            Pozdrawiamy wszystkich serdecznie.

            Beata Trela-Żelazko

            Monika Bona

          • Jak pracowaliśmy stacjonarnie w klasie 1c?

          • Uczniowie w klasie pierwszej głównie uczą się czytać, pisać i liczyć. Oczywiście są też inne zajęcia. Bardzo często graliśmy w gry, albo składaliśmy wspaniałe budowle.Uczestniczyliśmy również w zajęciach poświęconych programowaniu. Technikę rachunkową  usprawnialiśmy, korzystając z zestawów PUS.

            Wychowawca kl. 1c  

            Beata Mandziej


             

          • Laureaci Konkursu Plastycznego „Najpiękniejsza korona-maseczka”

          • Mamy zaszczyt poinformować o . Jury miało nie lada wyzwanie w wyłonieniu laureatów. Po burzliwych naradach jury zadecydowało o przyznaniu następujących nagród:

            1 miejsce – Aleksander Haładaj kl. 2A, Aleksander Panek kl. 1B

            2 miejsce - Adam Bereski kl. 1B, Tymek Turkiewicz kl. 2B

            3 miejsce - Ewa Woźniak kl. 1A, Stanisław Stypuła kl. 1B

            W każdym konkursie plastycznym należy docenić kreatywność, pomysłowość i samodzielność wykonanych prac, dlatego jury przyznało następujące wyróżnienia:

            Tadeusz Kuliński kl. 2B

            Zuzanna Sztandera kl. 1B

            Zosia Bielawa kl. 1B

            Barbara Stypuła kl.1B

            Filip Szmit kl. 1C

            Leonard Wawrzyniak kl. 1B

            Hanna Ligaj kl. 1B

            Tola Lorek kl. 2C

            Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 5 maja 2021 r. (3 lekcja - aula szkolna)

            Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników oraz laureatów konkursu po odbiór dyplomów i nagród oraz słodkich upominków.

            Dziękujemy za liczny udział i życzmy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

            Izabela Głuchowska

            Anna Śródka

            Monika Wyszyńska

          • Popisz się talentem 2021 - największy polski konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych

          •                                                              Startujemy w przyszłość!

            Weź udział w piątej, jubileuszowej edycji największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych!

             

            Kto się pisze na przygodę?  

            Tym razem chcielibyśmy zaproponować Wam spojrzenie w przyszłość. Jest ku temu świetna okazja – rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, znanego w Polsce i na całym świecie twórcy opowiadań z gatunku science fiction (fantastyki naukowej). Lem nie tylko odważnie patrzył w przyszłość, ale też trafnie analizował i przewidywał to, co może się ludzkości przytrafić. Opowiadania autora „Bajek robotów” do dziś zaskakują wnikliwością i celnością. Warto więc spróbować pójść w jego ślady. Może i wy zechcecie rzucić okiem w przyszłość i opowiedzieć czytelnikom, co tam zobaczyliście? Kto się pisze na taką przygodę? 

             

            Mali reporterzy, wielki temat 

            Wyobraźnia to podstawowe narzędzie pracy pisarza. Ważniejsze niż pióro, kartka czy komputer. W tegorocznej edycji „Popisz się talentem” użyjecie wyobraźni, aby zajrzeć w przyszłość. To temat, który rozpala wyobraźnię twórców od dziesiątek lat. Teraz czas, abyście i Wy się z nim zmierzyli. Opiszcie Waszą wizję przyszłego świata, tworząc relację z wyprawy w przyszłość. Jesteśmy pewni, że Wasza nieposkromiona wyobraźnia, ciekawość, wnikliwość i spostrzegawczość pozwolą Wam stworzyć wyjątkowe teksty! A zatem do dzieła – startujemy w świat jutra! 

             

            Zadanie konkursowe

             

            „Jest 25 marca 2121 roku. Imieniny obchodzą Cyberiusz, Księżycomir oraz Gigalena…” – tak mógłby się zaczynać serwis informacyjny za sto lat. Jak będzie wtedy wyglądał świat? Czy powstaną nowe, genialne wynalazki? Czy ludzie zamieszkają na obcych planetach? Czy nasza Ziemia będzie wciąż nadawać się do życia? Czy znajdziemy cudowne lekarstwo na choroby i staniemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej troskliwi? A może wręcz przeciwnie? Wierzymy, że Twoja wyobraźnia pozwoli odpowiedzieć na choć część z tych pytań! 

            Wyobraź sobie, że stacja JUTRO TV wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Dlaczego napisać? Ponieważ kamery i twarde dyski źle znoszą podróż w czasie – tylko tekst pisany jest w stanie ją przetrwać! Do dzieła zatem! Zrelacjonuj, co przeżyłeś w świecie jutra, kogo spotkałeś, w jakich zdarzeniach uczestniczyłeś, co zaobserwowałeś. Koniecznie dodaj także własny komentarz – jak prawdziwy reporter! 

            Termin:

            • 20 IV 2021r.

                                                                                                                                                     Zapraszamy!

                                                                                                                                                  PANIE  POLONISTKI