• Zawieszenie zajęć szkolnych

          • Szanowani Państwo, 

            decyzją Ministra Edukacji Narodowej od dnia 12.03.-25.03.2020r. zawieszone zostają zajęcia dydaktyczno - wychowawcze. W dniach 12.03. - 13.03. 2020 r. w szkole zorganizowane będą dyżury dla dzieci, którym Rodzcie nie mogą zapewnić opieki - dotyczy to jednak sytuacji szczególnych.Od 16.03. 2020 r. uczniowie nie przychodzą do szkoły. Nauczyciele przygotują materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów  w domu.  Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele. Dodatkowe informacje odnajdziecie Państwo w poście zamieszczonym poniżej. 

            Z poważaniem 

            Elżbieta Nowak 

          • Komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

          • Komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej

            o zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

            Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.Grafika z napisem zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

            Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

            Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:

            poradni psychologiczno-pedagogicznych;specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

            Dyrektorze,

            zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.

            W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

            Rodzicu,

            ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Uczniu,

            pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

            Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

            Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.

            Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

            dziennik elektroniczny;strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

            Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

            Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

            Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

             

            Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

            Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

            Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

            Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

          • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY O ŚW.MAKSYMILIANIE KOLBE

          • 27 lutego 2020 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr1 – Jagoda Janda, Mateusz Kopczyński i Dawid Szczepanek( wszyscy z klasy 8b) udali się wraz z p .Moniką Budziak-Mielnik do Klasztoru Ojców Franciszkanów we Wrocławiu, aby wziąć udział w etapie diecezjalnym  XIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe. Uczniowie zmagali się z bardzo trudnym testem składającym się z pytań zamkniętych, a przede wszystkim z pytań otwartych. Chociaż nie udało się stanąć na stopniach podium to i tak serdecznie gratuluję całej trójce za wspaniałą postawę i ogromną wiedzę, którą się wykazali.

                                                                                                     

                                                                                                                                            Monika Budziak-Mielnik

          • Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I

          • Szkolny Konkurs Recytatorski

            Wiersze dla dzieci to pewien rodzaj zabawy i nauki. Rymowanki i wyliczanki są bardzo popularne wśród najmłodszych. Cytując Wisławę Szymborską „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
            31 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski wierszy Jana Brzechwy. Wzięły w nim uczniowie klas I.
            Konkurs przebiegł w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Dzieci pięknie nauczyły się na pamięć wierszyków i mimo tremy, fantastycznie wystąpiły przed zgromadzoną publicznością. Wśród recytowanych wierszy znalazły się m.in. następujące utwory: Kotek, Abecadło, Kwoka, Tańcowała igła z nitką.
            Oto wyniki szkolnego etapu konkursu:
            Dwa I miejsca- Małgorzata Wnukowska kl. IB oraz Lena Wywiał kl. IA

            Wyróżnienia: Lena Tokar, Igor Wojciech, Bartosz Prybyłka,
            Jan Omiecina, Leon Stachowiak, Antoni Światłowski .

            Laureatki I miejsca – uczennice: Małgorzata Wnukowska oraz Lena Wywiał będą reprezentowały naszą szkołę na powiatowym konkursie recytatorskim "Interpretacja poezji dziecięcej- wiersze Jana Brzechwy".

            Wszystkim uczestnikom szkolnego etapu serdecznie gratulujemy!

            M. Wyszyńska
            A. Wałejko

          • Kampania antynikotynowa "Nie spal się na starcie!"

          • Nie spal się na starcie! - kampania społeczna podejmująca problem palenia tytoniu wśród dzieci i młodzieży."Nie spal się na starcie" to antynikotynowa kampania społeczna, kierowana do osób w wieku 12-16 lat, organizowana przez Fundację Aflofarm. Głównym celem naszej kampanii jest powstrzymanie młodych osób od sięgnięcia po pierwszego papierosa. Chcemy nieść przekaż: nie warto zaczynać palić, bo palenie może negatywnie wpłynąć na Twoją przyszłość, a uzależnienie zapoczątkowane w tak młodym wieku może mieć także bardzo groźne skutki w przyszłości. Przekonujemy młodzież, że papierosy są substancją uzależniającą, która może zniszczyć talent, w jakiekolwiek dziedzinie.

            Materiał dydaktyczny (film, scenariusze zajęć) dla nauczycieli i rodziców dostępny w bibliotece.

            Poniżej link do kampanii:https://youtu.be/bXlUbaKfyzI

          • Brawa dla Weroniki Wałejko- jest laureatką II miejsca w V Powiatowym Konkursie Recytatorskim

          •  3 marca 2020 r. w Wiszni Małej odbył się V Powiatowy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 4.  Naszą szkołę reprezentowała Weronika Wałejko, która recytowała wiersz   W. Grodzieńskiej: „O ślimaku, co szukał wiosny” i frag. prozy A. Lindgren: „Pippi Pończoszanka”. Uczennica wykazała się talentem recytatorskim, umiejętnością interpretacji literatury pięknej. Jej  wyjątkowe umiejętności dostrzegła komisja konkursowa. Weronika zdobyła zaszczytne 2 miejsce. Gratulujemy!

             

          • Tola Matyasik mistrzynią ortografii polskiej!

          • 2 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas 5. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 5a: Maja Baran i Tola Matyasik. Dziewczęta zmagały się z pisownią dyktanda, w którym wykazały się znajomością pisowni, m.in. ó, u, ż, rz, ch i ż. Mimo dużej rywalizacji i trudności zadania Tola wykazała się niezwykłą poprawnością pisania, umiejętnością i czujnością stosowania zasad ortograficznych, dzięki czemu zdobyła 2 miejsce. Gratulujemy!

          • Szkolny Klub Odkrywcy

          • W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego w naszej szkole odbywały się zajęcia Klubu Szkolnego Odkrywcy , jako jeden z elementów projektu „W drogę …”. Brali w nich udział uczniowie z klasy 5b oraz chętni uczniowie z klas 6a i 3a.Moim zamiarem było pokazanie atrakcyjnej strony fizyki i chemii. Uczniowie, podzieleni na zespoły 2-3 osobowe, samodzielnie wykonywali doświadczenia według podanych instrukcji, ukazując różne właściwości trzech stanów skupienia: gazowego, ciekłego i stałego. Przy okazji ujawniały się różne prawa fizyczne, rządzące światem ;)…. I nie było nudno…. Czasem było wystrzałowo, czasem kolorowo, zimno i gorąco…… zawsze jednak interesująco! Taka jest właśnie fizyka i chemia.Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę zarazić uczniów ciekawością otaczającej nas przyrody i rozbudzić postawę badacza.Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z zajęć i …. eksperymentowania.

            Anna Wróbel-nauczyciel fizyki i chemii

          • Dziewczęta naszej szkoły mistrzyniami Gminy Trzebnica w Minipiłce siatkowej trójek

          • Dziewczyny z SP1 Trzebnica Mistrzyniami Gminy w minipiłce siatkowej trójek.👍Chłopcy na drugiej pozycji.✌️😀😘😍Bardzo wyrównana gra wszystkich startujących drużyn sprawiła, że mogliśmy być świadkami ładnego widowiska sportowego. W walce o pierwsze miejsce zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców musiał zadecydować Tie-break.Skład dziewcząt - Aleksandra Bus, Alicja Kralka, Maja Sułek, Alina Chudy, Malwina Stępień, Zuzia Karyś, Alicja Drachal, Zofia Kunicka.Skład chłopców - Oliwier Sądkiewicz, Piotr Kunicki, Piotr Wieczorek, Jan Kaniewski, Jakub Błaszczyk, Tobiasz Ćwikła, Jakub Stępień, Marek Słomski, Wojciech Koryciak, Jan Kasperkiewicz, Igor Oleniarz.Drużyny prowadzili Lidia i Piotr Rojewscy.

          • Spotkanie z informatykiem

          • 03.02.2020 gościliśmy w klasie Vc Pana Sławomira Kopczyńskiego, który przeprowadził spotkanie dotyczące specyfiki zawodu informatyka – potrzebne cechy osobowościowe, środowisko pracy (zalety i zagrożenia), droga kształcenia i różnorodność specjalizacji, możliwości awansu i potrzeba nieustannego dokształcania się. Poprzez życiowe przykłady zwrócił uwagę, że bez zrozumienia fizyki, matematyki i znajomości języka angielskiego trudno będzie osiągnąć sukces w tym zawodzie. Gość przygotował i udostępnił do dyspozycji szkoły 3 prezentacje, które będzie można zobaczyć na stronie szkoły pod zakładką ERASMUS+, w ramach szkolnego E-learning- dzielenie się dobrymi praktykami. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Kopczyńskiemu za miłe i bardzo wartościowe spotkanie.Anna Matwiszyn

          • "Uniwersytet dzieci"

          • "Uniwersytet Dieci" to ogólnopolski projekt, w którym bierze udział klasa 1a. Po zrealizowaniu dwóch scenariuszy z projektu otrzymaliśmy paczkę w postaci materiałów edukacyjnych, dzięki którym mogliśmy wyruszyć w podróż z robotem Kodeuszem. Za nami już lekcje o emocjach i o złości oraz lekcja z robotem. Z niecierpliwością czekamy na dalsze lekcje z robotem Kodeuszem!

          • W Teatrze Lalek na spektaklu "Piekło Niebo"

          • 31 stycznia klasy: 1a,1d,2c oraz klasa 3 z p. Beatą Mandziej na czele wybrały się do wrocławskiego Teatru Lalek na sztukę "Piekło niebo". Śmiech, łzy i wzruszenie towarzyszyło nam przez całą sztukę, która poruszała bardzo poważny temat śmierci i utraty bliskiej osoby. Wszyscy wyszli z teatru z zadowoleniem i głębokimi przemyśleniami, a pozytywne recenzje naszych uczniów to najlepsze rekomendacje, by samemu obejrzeć sztukę. Polecamy!!!

          • Warsztaty w Afrykarium

          • 28 stycznia klasy 1A oraz 1D wyruszyła do Wrocławia do wrocławskiego Zoo, by uczestniczyć w warsztatach oraz zwiedzić Afrykarium. Warsztaty pt. "O wilku mowa..." cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo głównymi bohaterami były właśnie wilki. Podczas warsztatów dzieci nie tylko zdobywały nowe wiadomości, ale także uczyły się pracować w grupie. Po interesujących zajęciach wszyscy wyruszyli na spacer po Afrykarium, które wywarło na uczniach duże wrażenie. Na koniec udaliśmy się do zagrody wilków i na żywo mieliśmy okazję podziwiać te piękne drapieżniki. Wycieczka została zorganizowana w ramach udziału szkoły w projekcie "W drodze do lepszej jakości edukacji".