• Widowisko o naszym patronie ks. H. Brodatym

          • Widowisko o naszym patronie ks. H. Brodatym

            27 września, w trzebnickiej bazylice, w ramach obchodów dni Kultury Chrześcijańskiej, członkowie Szkolnego Koła Teatralnego wystawili widowisko pt. "Dzieło księcia H. Brodaty. 800. lecie fundacji klasztoru i bazyliki Św. Jadwigi św. Bartłomieja w Trzebnicy.W programie udział wzięli: Tobiasz Kralka, Alicja Kralka, Andżelina Apostołowa, Jan Raval, Michał Mazij, Jakub Stępień, Andrzej Sochacki, Igor Oleniasz, Maja Sułek, Marcelina Kuraj, Amelia Turlej, Michał Szulc i gościnnie - w roli narratora Błażej Basiak.     AST

             

        • Spotkanie z wyjątkowym gościem z Tajwanu
          • Spotkanie z wyjątkowym gościem z Tajwanu

          • W ERASMUS+ w dniu 14 października gościliśmy w naszej szkole pana Kuang-Yi Chao z Tajwanu, który spotkał się z uczniami i opowiedział o swoim kraju, kulturze, a na koniec przeprowadził warsztaty z pisania w języku chińskim. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim. Zapraszamy do galerii zdjęć.

            Osoba koordynująca: Anna Matwiszyn

          • Dzień Papieski

          • Z okazji XIX Dnia Papieskiego przebiegającego pod hasłem: "Wstańcie chodźmy" wolontariusze z naszej szkoły 13.10.2019r. wzięli udział w kweście przy Bazylice w Trzebnicy. Jej celem, jak co roku, było pozyskanie funduszy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Po każdej Mszy świętej uczniowie zapraszali do wsparcia nie tylko parafian z Trzebnicy, ale także wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli do naszego sanktuarium z okazji uroczystości ku czci św. Jadwigi. Kwesta odbyła się we współpracy z wolontariuszami z SP nr 2 w Trzebnicy. Wszystkim zaangażowanym w jej pomyślny przebieg serdecznie dziękujemy!

            Z okazji Dnia Papieskiego w naszej szkole została również przygotowana wystawa prac konkursowych: "Ważne słowa świętego Jana Pawła II". 22 października, w dniu św. Jana Pawła II, zostanie ogłoszona lista zwycięzców i do tego czasu można podziwiać wszystkie plakaty.Wolontariusze przygotowali również "Drzewko myśli Jana Pawła II". Zapraszamy, zarówno uczniów jak i ich bliskich przychodzących do szkoły, aby zapoznali się ze słowami Papieża Polaka, zrywając dla siebie wybraną karteczkę.

            Monika Wojewódka

          • Zagrożenia związane ze stosowaniem elektronicznych papierosów

          • Warszawa, 7 października 2019 r.

             

            Informacja

            na temat potencjalnych zagrożeń związanych
            ze stosowaniem elektronicznych papierosów

             

            Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

            E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.
            Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem
            po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

             

            Co to są e-papierosy?

            E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę.

            E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki.
            Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku.

            Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS).

            W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8 000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

            Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „wapowaniem”
            lub „JUULINGIEM”.

             

            Jak działają e-papierosy?

            E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

            Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

            Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.

             

            Co znajduje się w aerozolu z e-papierosa?

            Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”. Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym:

            • acetaldehyd,
            • formaldehyd,
            • akroleinę,
            • propanal,
            • nikotynę,
            • aceton,
            • o-metyl-benzaldehyd,
            • karcinogenne nitrozaminy.

            Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5)
            oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

             

            Co to jest JUUL?

            JUUL to forma e-papierosa – urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol. Został zaprojektowany tak, aby ograniczać spalanie. Akumulator urządzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB.

            Wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. JUUL używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”, które są dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży.

             

            Problem używania e-papierosów

            W Polsce papierosy istnieją już od 13 lat, jednak ich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów.

            E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykładem
            są Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i 2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e-papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przykładem może być Wielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego kraju w wieku
            11-18 lat zadeklarowało, iż przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierosów. W 2015 roku liczba ta wzrosła do 13%!

            Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły
            z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu.

            Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy! Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

             

            Jakie jest ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów?

            Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

             

            Układ narządów

            Skutki zdrowotne wynikające z użycia
            e-papierosa

            Układ oddechowy

            - podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012),
            - zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana et al., 2014).

            Układ immunologiczny

            - indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018),
            - zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015),
            - zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018).

            Ośrodkowy
            układ nerwowy

            - zmiany behawioralne (Grana et al., 2014),
            - upośledzenie pamięci (modele zwierzęce) (Farsalinos et al., 2014),
            - skurcze mięśni i drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014).

            Pozostałe układy

            - podrażnienie oczu (Grana et al., 2014),
            - kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia (Hess et al., 2017),
            - nudności i wymioty (Hess et al., 2017),
            - podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej (Jensen et al., 2015).

            Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

            Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

             

            Co zrobić, aby uchronić dzieci przed używaniem
            e-papierosów?

            • Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.
            • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e-papierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.
            • Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne.
            • Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

             

             

            Informacja została zamieszczona na prośbę Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Trzebnicy. Wszelkich dodatkowych informacji udziela pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia pod nr tel. 71 312 09 16 wew.17

             

          • PIELGRZYMKA TRZEBNICZAN DO GROBU PATRONKI ŚLĄSKA I TRZEBNICY

          • PIELGRZYMKA TRZEBNICZAN DO GROBU PATRONKI ŚLĄSKA I TRZEBNICY

            zapraszamy do udziału nauczycieli, rodziców i uczniów

            Uczniowie klas I – III wraz z rodzicami

            Uczniowie klas IV – VIII pod opieką wychowawców i katechetów

            16 paździerkika 2019r.

            1745 - zbiórka pocztów sztandarowych w Rynku

            1800 - przemarsz z Rynku do Bazyliki

            1830 - Msza Św. pod przewodnictwem JE Ks.Bp. Romana Pindla Biskupa Bielsko Żywieckiego

            Serdecznie zapraszamy

          • Dzień drzewa

          • 10 października „Zerówki” obchodziły Dzień Drzewa. W tym dniu każda grupa robiła swój las w słoiku, ozdobiła drzewko klonowe własnoręcznie wykonanymi liśćmi oraz wykonała prace plastyczne związane z drzewem. Rozmawialiśmy o potrzebie ochrony drzew i sadzeniu nowych.

            Jolanta Boczar  
            Marta Poddębniak
            Magdalena Wyżnikiewicz

          • Drodzy nauczyciele i pracownicy administracyjni!

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej chcielibyśmy wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom, pracownikom oświaty złożyć serdeczne podziękowania za wychowawczy i dydaktyczny trud.Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku szkolnym będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za edukację i wychowanie dzieci i młodzieży.Życzymy Państwu, aby niełatwa misja nauczyciela, pedagoga, wychowawcy przyniosła jeszcze lepsze efekty oraz satysfakcję i radość.

                                                                                                  Z wyrazami szacunku i poważania

                                                                                                        Samorząd Uczniowski

          • Dzień Nauczyciela

          • W imieniu wszystkich rodziców dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom i wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy za realizację trudnego i ważnego, ale jakże pięknego zadania, jakim jest kształcenie i wychowanie naszych dzieci. Wraz ze słowami podziękowania proszę przyjąć najszczersze życzenia wszelkiej pomyślności oraz spełnienia marzeń w pracy zawodowej i w życiu osobistym.Z pozdrowieniami Rada Rodziców

          • Finał Powiatowy w Sztafetowych Biegach Przełajowych

          • Srebrny medal i puchar wywalczyła nasza reprezentacja chłopców z klas V i IV w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Żmigrodzie. Dziewczęta uplasowały się na 5 pozycji. Bardzo niska temperatura i opady deszczu nie zniechęciły naszych młodych zawodników i zawodniczek do rywalizacji. Pokonywali oni trasę 10x1000 m w malowniczo położonym parku. Zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt do walki o medale przystąpiło siedem szkół powiatu trzebnickiego - konkurencja była bardzo duża.

            Skład Wicemistrzów Powiatu: Ćwikła Tobiasz, Sądkiewicz Oliwier, Krzak Wojciech, Mazij Michał, Franczak Norbert, Sadło Maciej, Kasperkiewicz Jan, Kunicki Piotr, Majkrzak Alan, Kaniewski Jan, Wieczorek Piotr i Frączek Mateusz.

            Skład dziewcząt: Matyasik Tola, Ociepka Oliwia, Kaczmarczyk Amelia, Nowak Maja, Bus Aleksandra, Tęcza Nikola, Poturaj Kinga, Apostołowa Anhelina, Grodzicka Natalia, Gąsior Julia i Turlej Amelia.

            Brawo!

                                                                                                                                                              Lidia Rojewska

          • Wycieczka integracyjna klas III do Antonina

          • Tradycją naszej szkoły stały się już wyjazdy integracyjne na początku roku szkolnego. Wszystkie klasy trzecie wyjechały we wrześniu do Nadleśnictwa Antonin w województwie wielkopolskim. Najpierw odbyło się spotkanie z leśnikami. Następnie zajęcia teoretyczne dotyczące fauny i flory leśnej w specjalnie przygotowanych i wyposażonych pracowniach. Pan leśniczy oprowadził nas po lesie położonym w Dolinie Baryczy. Mogliśmy też podziwiać pałacyk rodziny Radziwiłłów. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.Wychowawcy klas trzecich

             

          • Nasz udział w III Ogólnopolskiej Zbiórce Używanych Okularów

          • W ostatnim tygodniu września przyłączyliśmy się do III Ogólnopolskiej Zbiórki Używanych Okularów- okulary dla Afryki. Zbieraliśmy okulary przeciwsłoneczne oraz korekcyjne, które nikomu niepotrzebne leżały w naszych szufladach. Dzięki misji Fundacji Okuliści dla Afryki posłużą one jeszcze tym ,którzy tego potrzebują. Wspólnie udało nam się zebrać 200 par okularów. Wszystkim bardzo dziękuję za przyłączenie się do akcji.

                                                                                                                                                            Katarzyna Proksza

          • KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW OBCYCH

          • Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci, skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają.

                                                                                                                                                                  Rita Mae Brown

            Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych (w ramach ERASMUS+) odbył się plastyczny konkurs z hasłem promującym naukę języków obcych. Poniżej zwyciężczynie, które otrzymały dyplomy wraz z nagrodami. Pozostałym uczestnikom również dziękujemy za zaangażowanie!

            1. Rozalia Stachowiak

             2. Julia Rozin

            3. Aleksandra Chabińska

                                                                                                                                   Opiekun konkursu: Anna Matwiszyn

             

          • Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy

          • 27 września br. – w historycznym dniu powstania w 1945 r. Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy – odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia. Ponadstuosobową grupę pierwszoklasistów na pierwszy tak ważny w swoim życiu apel poprowadzili koledzy z klas starszych w towarzystwie licznie przybyłych rodziców.

            Wyjątkowego i podniosłego charakteru apelu przydała obecność pary książęcej - naszego patrona - księcia Henryka Brodatego i świętej Jadwigi, którzy czuwali nad przebiegiem pasowania.

            Swoją obecnością zaszczyciły nas naczelnik Wydziału Oświaty pani Krystyna Haładaj, dyrektor Przedszkola nr 2 im. Polskiej Niezapominajki pani Katarzyna Stępień, dyrektor Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały pani Monika Falfura, a także najbliżsi pierwszaków - ich rodzice i dziadkowie

            Tradycyjnie już na uroczystość przybyły dzieci z Przedszkola nr 2, które – obok prezentów – przygotowały dla naszych uczniów wspaniały występ artystyczny.

            Przewodnicząca Szkoły Jagoda Janda przypomniała zebranym najważniejsze daty z historii szkoły, pokreślając jej ponadsiedemdziesięcioletni dorobek i tradycje. Warte podkreślenia są jej słowa skierowane do swoich młodszych koleżanek i kolegów:

            Drodzy, mali Przyjaciele,

            Od 1 września tworzycie wraz z nami wielką szkolną rodzinę. Wiecie, że w rodzinie każdy -obok praw - ma także obowiązki, które powinien solidnie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przede wszystkim pilna nauka. Do niej wdrożą Was nauczyciele i rodzice. My, starsi koledzy, podamy Wam pomocną dłoń. Korzystajcie z naszych rad i pomocy.

            Mała Koleżanko, Mały Kolego – pamiętajcie, jesteśmy Waszymi starszymi siostrami i braćmi, którzy służyć Wam będą pomocą, gdy szkolne życie okaże się trudne. Uśmiechnijcie się, bo w szkole jest radośnie. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina. Życzymy Wam sukcesów w nauce i wzorowego zachowania na pierwszym szkolnym świadectwie.

            Kolejnym punktem uroczystości był występ pierwszoklasistów przygotowany pod kierunkiem wychowawców: Anny Śródki, Moniki Wyszyńskiej, Magdaleny Dłużeń i Agaty Kubaszewskiej.

            Ceremonię pasowania poprzedziło przemówienie dyrektor szkoły pani Elżbiety Nowak, w którym podkreślono doniosłość wydarzenia, jakim jest ceremonia pasowania na ucznia, związane z tym prawa i obowiązki ucznia. Dzieci ślubowały:

            My, młodzi obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, Dolnoślązacy,

            uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy

            im. Księcia Henryka Brodatego w Trzebnicy,

            ślubujemy

            brać za przykład cnoty naszego Patrona

            i rozsławiać imię szkoły.

            Ślubujemy!

            stać się ludźmi prawdy i mądrości,

            dobra i szlachetności, odwagi i honoru.

            Ślubujemy!

            nieść światu czyste serca, światło wiedzy,

            tolerancję oraz miłość i przywiązanie

            do naszej Małej i Wielkiej Ojczyzny.

            Ślubujemy!

            Aktu pasowania dokonały: dyrektor szkoły pani Elżbieta Nowak i naczelnik Wydziału Oświaty pani Krystyna Haładaj, która w imieniu własnym i pana burmistrza Marka Długozimy zarówno dzieciom, jak ich rodzicom i dziadkom złożyła powinszowania, życząc najmłodszym sukcesów na szkolnej ścieżce życia.

            Nowo pasowani pierwszoklasiści obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy II pod kierunkiem wychowawczyni - pani Agnieszki Wałejko. Miłym akcentem były prezenty, które drugoklasiści wręczyli swoim młodszym koleżankom i kolegom.

            Wydarzeniu towarzyszyła odświętna oprawa muzyczna przygotowana przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy.

            Po apelu wychowawcy z pomocą rodziców przygotowali dla dzieci w klasach poczęstunek i liczne niespodzianki.

            Alicja Stręk-Tworek

            PS.

            Państwa Rodziców uprzejmie proszę o nadsyłanie zdjęć z uroczystości na adres  e-mail: dropsik101@poczta.fm

          • KLASY I i II NA WYKOPKACH – DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

          • Wrzesień i początek października to w kalendarzu rolniczym czas zbioru ziemniaków czyli tzw. wykopków. Dzieci z wszystkich klas I i II wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się do Piotrkowiczek, malowniczej wsi położonej wśród Wzgórz Trzebnickich na „Bazylową Polanę” gdzie w czasie lekcji plenerowej miały okazję poznać historyczne znaczenie tego cennego produktu spożywczego, jego uprawę, tradycje oraz zwyczaje związane ze zbiorem tego warzywa. Po zakończonej pracy rozpaliliśmy ognisko, piekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Mile i aktywnie spędzony czas służył integracji klas oraz zadowoleniu dzieci.Wychowawczynie klas I i II

          • Festiwal Nauki we Wrocławiu

          • 25 września klasy 6a i 6b uczestniczyły w Festiwalu Nauki we Wrocławiu. W ramach festiwalu odwiedziliśmy Politechnikę Wrocławską, gdzie mogliśmy uczestniczyć w warsztatach i oglądać wystawy poświęcone m.in. biotechnologi, akustyce, chemii molekularnej oraz podziwiać sprzęt kosmiczny. Uczniowie mieli również możliwość spróbowania swoich sił w grach matematycznych i logicznych oraz budować bryły z origami. Kolejnym punktem wyjazdu był Uniwersytet Wrocławski i nietypowy wykład "Cyrk fizyczny". To pokaz, happening, science show, podczas którego prezentowanych jest wiele fascynujących doświadczeń. Braliśmy także udział w "Kiermaszu fizycznym", gdzie każdy sam mógł wykonywać wiele ciekawych doświadczeń fizycznych.
            Aneta Jędrzejewska
            Joanna Jurlewicz
            Beata Milner - Firkowska

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • 30.09.2019 r. uczniowie klas 0B i 0C obchodzili Dzień Chłopaka. Dziewczynki z klasy 0B wycieły i udekorowały krawaty dla swoich kolegów- chłopcy mogli wybrać tematykę i kolorystykę dekoracji. Klasa 0C zorganizowała fotobutkę - każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z chłopięcymi gadżetami. Było wesoło i sympatycznie, nie obyło się także bez słodkich upominków i poczęstunku  Teraz czekamy na Dzień Kobiet Marta PoddębniakMagdalena Wyżnikiewicz

             

          • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU „WAŻNE SŁOWA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II” W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W TRZEBNICY

          • 1. Cele konkursu:• kultywowanie pamięci o Papieżu Janie Pawle II;• pogłębianie wiedzy o życiu, nauczaniu i działalności Wielkiego Papieża Polaka– św. Jana Pawła II;• pobudzanie aktywności twórczej dzieci;• promocja talentów.

            2. Uczestnicy konkursuKonkurs jest skierowany do uczniów klas 4 - 8 SP nr 1 w Trzebnicy.3. Temat konkursuTematem konkursu jest plakat z wizerunkiem Jana Pawła II i jego słowami skierowanymi szczególnie do młodych.4. Technika wykonania pracyPraca wykonana w formacie A3, dowolną techniką.Liczymy na pomysłowość i oryginalność.5. Termin konkursuPlakaty należy składać u katechetów do 14 października 2019 roku (poniedziałek). Każda praca powinna być odpowiednio podpisana z podaniem imienia i nazwiska ucznia oraz klasy.6. Rozstrzygnięcie konkursuZ dostarczonych przez uczniów plakatów, specjalnie powołane jury konkursowe wyłoni zwycięzców, którym zostaną przyznane nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi22 października w dniu św. Jana Pawła II.7. Postanowienia końcoweUdział w konkursie oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych i upowszechnianie wizerunku ucznia na potrzeby promocji konkursu i szkoły. Wszystkie prace zostaną wystawione w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy a fotorelacja zamieszczona na stronie internetowej szkoły oraz prasie lokalnej.KATECHETKI:P. Monika WojewódkaP. Monika Budziak - Mielnik

          • REGULAMIN I SZKOLNEGO KONKURSU „ŚWIĘTY NA BUTELCE” W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W TRZEBNICY

          • 1. Cele konkursu
            Celem konkursu jest krzewienie wartości chrześcijańskich, poznanie świętych postaci chrześcijańskich, rozwój talentów u dzieci, jak również budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości oraz wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności oraz dzielnie się nimi z innymi.
            2. Uczestnicy konkursu
            Konkurs jest skierowany do uczniów klas 1 - 3 SP nr 1 w Trzebnicy.
            3. Temat konkursu
            Tematem konkursu jest postać świętego wykonana na butelce plastikowej (0,5 l),
            przy wykorzystaniu najróżniejszych materiałów i pomysłów na wykonanie. Święty
            powinien posiadać swoje atrybuty i być podpisany (kto to jest). Liczymy na pomysłowość
            i oryginalność.
            4. Termin konkursu
            Wykonane postaci należy składać u katechetów do 25 października 2019 roku (piątek). Każda praca powinna być odpowiednio podpisana z podaniem imienia i nazwiska ucznia oraz klasy.
            5. Rozstrzygnięcie konkursu
            Z dostarczonych przez dzieci postaci świętych, specjalnie powołane jury konkursowe wyłoni zwycięzców, którym zostaną przyznane nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi
            30 października a w szkole odbędzie się „Parada Świętych”.
            6. Postanowienia końcowe
            Udział w konkursie oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych i upowszechnianie wizerunku ucznia na potrzeby promocji konkursu i szkoły. Wszystkie prace zostaną wystawione w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy a fotorelacja zamieszczona na stronie internetowej szkoły oraz prasie lokalnej.

            KATECHETKI:
            P. Monika Wojewódka
            P Monika Budziak - Mielnik