• 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz Birkenau

          • Niemcy przywieźli do Auschwitz ponad 1,1 mln Żydów. Do obozu trafiali od początku. Pierwsi byli dołączani do transportów Polaków. Wśród ponad 1 tys. pierwszych polskich więźniów przywiezionych w czerwcu 1940 r. było co najmniej 21 Żydów. Wszyscy w krótkim czasie zginęli. Wśród nich był Dawid Wongczewski, który zmarł w nocy z 6 na 7 lipca. Był pierwszą ofiarą Auschwitz.

            W 1942 r. obóz stał się największym ośrodkiem masowej zagłady Żydów. Do jesieni 1944 r. w transportach zorganizowanych przez Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy w ramach tzw. ostatecznego rozwiązywania kwestii żydowskiej, przywieziono co najmniej 1,1 mln Żydów, w tym ponad 200 tys. dzieci i młodocianych. Zdecydowana większość została zgładzona.

            Historycy Muzeum Auschwitz wskazują, że najliczniejszą grupę Żydów deportowanych stanowiło ok. 430 tys. osób przywiezionych od końca kwietnia do sierpnia 1944 r. z Węgier. Ok. 300 tys. Żydów pochodziło z okupowanych ziem polskich, 73 tys. z Protektoratu Czech i Moraw oraz Słowacji, 69 tys. z Francji, 60 tys. z Holandii, 55 tys. z Grecji, 25 tys. z Belgii, 23 tys. z Niemiec i Austrii, 10 tys. z Jugosławii, 7,5 tys. z Włoch i 690 z Norwegii.

            Historyk Franciszek Piper określa ogólną liczbę zgładzonych Żydów na 1 mln, z czego ok. 100 tys. stanowili zarejestrowani więźniowie. Nie mniej niż 900 tys. zabito w komorach gazowych niemal niezwłocznie po przywiezieniu. Zdaniem innego badacza - Georgesa Wellersa liczba ofiar sięga ponad 1,35 mln.

            Polacy byli pierwszymi więźniami obozu, a zarazem stanowili drugą co do liczebności grupę więźniów. 14 czerwca 1940 r. do obozu z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 więźniów politycznych.

            Według szacunków historyków do Auschwitz przywieziono ok. 130-140 tys. Polaków, których ujęto w ewidencji, i ok. 10 tys. zabitych bez rejestrowania. Wskutek głodu, brutalnego traktowania, chorób, nadmiernej pracy, braku opieki lekarskiej, egzekucji przez rozstrzelanie albo zastrzyk fenolu lub w komorach gazowych, śmierć poniosła co najmniej połowa z nich. Wielu kolejnych zginęło w innych obozach, dokąd trafili z Auschwitz. Piper szacuje liczbę polskich ofiar na 70-75 tys., a Wellers na ponad 86 tys.

            Trzecią grupą pod względem liczebności byli Romowie, którzy od początku wojny umieszczani byli w gettach i obozach dla Żydów. Pod koniec 1942 r. władze niemieckie nakazały ich deportacje do Auschwitz. W obozie Auschwitz II-Birekanu powstał familijny obóz cygański nazwany Zigeunerlager. Od lutego 1943 r. do lipca 1944 r. trafili tu głównie Romowie z Rzeszy, Protektoratu Czech i Moraw oraz ziem II Rzeczpospolitej. Obóz został zlikwidowany z początkiem sierpnia 1944 r. Historycy muzeum szacują, że spośród ok. 23 tys. Romów ok. 21 tys. straciło życie.

            Do Auschwitz trafiło ok. 15 tys. jeńców sowieckich. 12 tys. wciągnięto do ewidencji. 3 tys. Niemcy zabili tuż po przywiezieniu. Więźniami byli głównie szeregowcy. Pierwsze deportacje nastąpiły wkrótce po rozpoczęciu wojny Niemiec z Rosją latem 1941 r. Ok. 600 jeńców oraz 250 Polaków na początku września tego roku stało się ofiarami pierwszej próby masowego gazowania Cyklonem B. Obóz przeżyła znikoma mniejszość. Na ostatnim apelu w styczniu 1945 r. stanęło ich 92.

            Więźniami obozu byli Czesi. Historyk z tego kraju Marek Poloncarz ustalił, że w latach 1941-1945 przywieziono do Auschwitz ok. 10-11 tys. czeskich więźniów politycznych. Ok. 8-9 tys. to byli Czesi. Reszta to Żydzi, Romowie, Polacy i Niemcy, którzy przed wojną byli obywatelami Czechosłowacji. Zginęła ponad połowa z nich.

            Z rejonu Mińska i Witebska w odwecie za działalność partyzantów do obozu trafiło ok. 6 tys. osób. W obozie byli ewidencjonowani jako Rosjanie, choć w większości byli to najprawdopodobniej Białorusini.

            Do Auschwitz trafiali Niemcy. Do tej kategorii zaliczano Austriaków oraz niektórych Polaków z terenów wcielonych do Rzeszy. Naziści więzili też co najmniej 4 tys. Francuzów, co najmniej 1,5 tys. Rosjan, ponad 700 obywateli Jugosławii, kilkuset Ukraińców. W obozie jako więzień zarejestrowany został m.in. Chińczyk i Argentyńczyk.

            Rzeczywista liczba ofiar Auschwitz może być wyższa. Aktualny stan badań nie wskazuje jednak, by przekroczyła 1,5 mln osób.

            Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/…/news-auschwitz-miejsce-meczenstwa-po…

            fot. AST

          • Jan Gładysz wśród najlepszych!

          • Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Jan Gładysz otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym 2019"Mikołaj w oczach dzieci" w kategorii klas I III SP. Jego organizatorami byli:

            - Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie

            - Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

            - Fundacja Odkrywamy Talenty

            - Parafia pw. św. Mikołaja w Lublinie

            - Szkoła Podstawowa nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie.

            - Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo.

            Celem konkursu było między innymi pogłębienie wiedzy o życiu i działalności św. Mikołaja z Myry, rozwijanie wrażliwości dzieci na potrzeby drugiego człowieka oraz wychowanie do czynnego zaangażowania w różne formy pomocy.Serdecznie gratulujemy Jasiowi :)

            Monika Wojewódka

          • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

          • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
            DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

            (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

            Warszawa, 24.02.2020 r.

            W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

            Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

            1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

            • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
            • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

            a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

            b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

            • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
            • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
            to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

            Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

            Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
            z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

            Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

            Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

          • Prezenty dla Dziadków

          • W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 3b przygotowali upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka. W ruch poszły igły, nożyczki, szablony serc z filcu, papier, zszywacze. Efekty pracy i ogromne zaangażowanie można podziwiać na załączonych zdjęciach. W tym roku dzieci obdarują swoje swoich kochanych dziadków samodzielnie uszytymi zawieszkami z filcu oraz papierowymi kwiatami- kaktusami. Mamy nadzieję, że za otrzymane prezenty, babcie i dziadkowie obdarują swoje wnuczęta mocą uścisków.Uczniowie 3b z wychowawczynią

          • WARSZTATY O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

          •  

            W tym semestrze nasza szkoła miała przyjemność gościć już po raz kolejny przedstawicieli z Fundacji L'arche, którzy poprowadzili we wrześniu dla klas szóstych warsztaty „JA-TY-ONI”. W czasie zajęć uczniowie "doświadczali" niepełnosprawności poprzez użycie różnych rekwizytów, poznali ograniczenia i możliwości związane z niepełnosprawnościami oraz dowiedzieli się jak mogą zaakceptować, pomagać oraz wspierać osoby niepełnosprawne.Natomiast w październiku nasi wspaniali goście odwiedzili ponownie naszą szkołę, by spotkać się i przybliżyć temat niepełnosprawności naszym najmłodszym uczniom. Klasy pierwsze i zerówki obejrzały etiudę teatralną, której bohaterami były lalki: Maja i Tomek, który ma Mózgowe Porażenie Dziecięce i jeździ na wózku inwalidzkim.Serdecznie dziękujemy Fundacji L'arche za dwukrotne przybycie i przeprowadzenie pięknych i pouczających warsztatów.wychowawczyni 3 b

          • Jasełka w klasach Ia i Ib

          • Uczniowie klas I a i I b nie tylko poznali historię kolędowania, ale mieli możliwość wcielenia się w role kolędników. Wykorzystując drobne rekwizyty przebrali się za świętą rodzinę, pasterzy, aniołki, góralki, królów, zwierzątka i odwiedzili inne klasy prezentując krótkie jasełka. Była to okazja do złożenia najlepszych życzeń noworocznych.Okazało się że zarówno kolędnicy, jak i uczniowie, którzy ich przyjmowali, mieli wiele radości z kolędowania.Monika Wojewódka

             

          • Konsultacje dla Rodziców

          • Konsultacje dla Rodziców: 

            9 marca 2020 r. godz. 16.30 - 17.30

            20 kwietnia 2020 r. godz. 16.30 -17.30

            18 maja 2020 r. (wraz z zebraniami)

            W czasie konsultacji możecie Państwo spotkać sie z każdym nauczycielem i uzyskać informacje na temat sytuacji edukacyjno - wychowawczej swojego dziecka. Serdecznei zapraszamy!

          • Trzymaj formę!

          • Nasi Uczniowie - pod kierunkiem pani Lidii Rojewskiej - w środowe popołudnia Trzymają Formę, jeżdżąc na łyżwach. Brawo!!!

          • II miejsce naszej reprezentacji w gminnych rozgrywkach w Halowej Piłce Nożnej

          • 10 stycznia 2020 nasza szkoła była organizatorem finału gminnych rozgrywek w halowej piłce nożnej. Do zawodów zgłosiło się pięć szkół: SP Masłów, SP Ujeździec Wielki, SP nr 2 z Trzebnicy, SP nr 3 z Trzebnicy i jako gospodarz zawodów SP 1 Trzebnica. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym – 10 spotkań po 15 min. Po wylosowaniu kolejności spotkań trafiliśmy w pierwszym meczu na zespół SP 3- spotkanie niestety nie przebiegło po naszej myśli, ulegliśmy 2:1,następnie z SP z Masłowa wygraliśmy 6:0, później z SP Ujeździec Wielki wygraliśmy 0:1 i w ostatnim meczu decydującym o wicemistrzostwie gminy zwyciężyliśmy z SP 2 w Trzebnicy 4:1 😊.
            Skład reprezentacji chłopców: Tobiasz Ćwikła (kapitan), Maciej Sadło, Jan Szweiger, Wojtek Krzak, Oliwier Sądkiewicz, Piotr Wieczorek, Mikołaj Słodkowski, Norbert Franczak, Mateusz Morgiel, Jan Kaniewski, Jan Kasperkiewicz.
            Turniej zorganizowali Lidia i Piotr Rojewski oraz Józef Wojciechowski.
            Zespół prowadził P. Rojewski

            Obraz może zawierać: 18 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie uprawiający sporty i boisko do koszykówki

          • Projekt pt. Rozwijam siebie i swoich uczniów w Europie

          • 13 stycznia uczniowie klasy VC w ramach projektu ERASMUS+ pt. "International High Five: Rozwijam siebie i moich uczniów w Europie", w ramach edukacji rówieśniczej, zaprezentowali teatrzyk podejmujący tematykę zrozumienia i tolerancji. Uczniowie w całości przygotowali scenariusz i również zaangażowali się w odgrywanie ról. W przyszłym tygodniu planujemy odwiedzić kolejne klasy z nauczania wczesnoszkolnego. I oczywiście dziękujemy młodszym kolegom i koleżankom za zaproszenie!  Koordynatorzy: uczniowie VC, A. Matwiszyn, Andrzej Krych, Agnieszka Wałejko

          • Święto Trzech Króli w ZOL-u

          • 7 stycznia uczniowie klasy 5a odwiedzili pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego dla Dorosłych w Trzebnicy z okazji święta Trzech Króli. Po serdecznym przywitaniu wszyscy zgromadzeni otrzymali korony i rozpoczęło się radosne kolędowanie. Naszym celem była kontynuacja rozpoczętego dwa lata temu zwyczaju, żeby orszak Trzech Króli gościł w Zakładzie, ponieważ pensjonariusze sami nie mogą wyjść na ulice miast. Wspólnie zaśpiewaliśmy wiele kolęd i pastorałek, po kilka zwrotek każdej. Na zakończenie złożyliśmy serdeczne życzenia na Nowy Rok i zapewniliśmy o naszej pamięci oraz chęci dalszej współpracy. Uczniowie otrzymali wiele ciepłych słów z podziękowaniami, a także słodki upominek.

            Monika Wojewódka

          • Wesołych Świąt !!!

          • Szanowni Państwo

            Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Rodzice i Uczniowie

            Serdeczne życzenia wielu radosnych doznań z okazji Świąt Bożego Narodzenia,

            wszystkiego co najlepsze w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku!

            składa Dyrekcja Szkoły

          • Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

          • 19.12.2019 w ramach projektu ERASMUS+ odbył się konkurs piosenki obcojęzycznej. Szanowne jury (pan Andrzej Krych, Julia Chmielewska, Hania Chmielewska) wraz z publicznością nagrodziło następujące osoby.

            1. Natan Koch (5c) i Oliwia Ociepka (5a)

            2. Paulina Hałdzińska (6b)

            3. Krzysztof Osik (5c)

            NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Natan Koch

            Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!!!Koordynatorzy konkursu: Anna Matwiszyn, Andrzej Krych