W ramach projektu: „Szkoła Tolerancji” organizowaliśmy po raz pierwszy Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku. 16 listopada 2018r.,przed wejściem do szkoły, na drzwiach sal lekcyjnych i na korytarzach, pojawiały się informacje o Dniu Patrioty i Patriotki XXI wieku oraz cytaty różnych wypowiedzi Ireny Sendlerowej. Niektórzy uczniowie zatrzymywali się i z uwagą je czytali. W tym dniu przez 5 godzin lekcyjnych odbywały się warsztaty prowadzone przez panią Beatę Milner- Firkowską (nauczycielkę j.polskiego) oraz panią Edytę Baraniecką- Lech (nauczycielkę j. niemieckiego). Zostały one przeprowadzone w różnych grupach wiekowych. Uczniowie klas:4a, 4c, 5a oraz 7a rozmawiali o tym, czym dla nich jest patriotyzm oraz państwo obywatelskie. Pracowali w grupach: dyskutowali i tworzyli mapy myśli. Zajęcia były cenną wskazówką do kształtowaniem postaw dzieci i młodzieży wobec drugiego człowieka. Efekty pracy uczniów zapełniły szkolne korytarze, tworząc bazę do dyskusji i refleksji dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
Z kolei uczniowie klas 3bG oraz 3aG obejrzeli prezentację (przygotowaną przez Katarzynę B.) na temat życia i działalności Ireny Sendlerowej, a następnie w grupach przygotowywali kolaże do wylosowanych przez siebie cytatów. Była to okazja do zastanowienia się nad słowami wybitnej Polki i próba ich zinterpretowania w formie plastycznej. Wystawa prac młodzieży została udostępniona całej społeczności szkolnej.
Do projektu przyłączyła się również pani Anna Matwiszyn( nauczycielka j.hiszpańskiego), która przeprowadziła warsztaty dla klas piątych: „Rozwijam siebie lokalnie i w Europie”. W formie gry przy pomocy aplikacji Kahoot dzieci odpowiadały na pytania dotyczące Trzebnicy i Europy. Były m.in. pytania o pochodzenie Fizi Pończoszanki czy liczbę rodzimych języków w Europie. Wnioski ze wspólnej zabawy dotyczyły m.in. stwierdzenia, że solidna wiedza chroni nas przed manipulacją.
W drugiej części zajęć uczniowie brali udział w quizach muzycznych, aby podkreślić, że okazywać patriotyzm można na różne sposoby-poważnie i radośnie. Szczególnie uczestnikom podobała się zabawa polegająca na pokazywaniu ciałem i głosem motywów związanych z Polską, np. bociana, żubra, Smoka Wawelskiego, Lajkonika, karpia czy Adama Małysza. Wniosek był jeden: ważne by nie znieważać symboli narodowych i uczuć innych ludzi.
Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku nie bez przyczyny został zorganizowany w Międzynarodowym Dniu Tolerancji. Świętowaliśmy go po raz pierwszy, ale już teraz w głowach naszych uczniów i nauczycieli rodzą się kolejne pomysły. Mamy nadzieję, że nasza młodzież zapamięta, że „ludzie nie dzielą się na podstawie rasy czy pochodzenia, ale dzielą się na dobrych i złych”.
Beata Milner-Firkowska