• Wycieczka do Stadniny Koni
          • Wycieczka do Stadniny Koni

          • 4 czerwca klasa 1b wybrała się na bardzo interesującą wycieczkę do Stadniny Koni Victor w Siedlcu.

            Dla wielu uczniów była to pierwsza okazja do tego, aby bliżej poznać życie tych zwierząt. Wszyscy z wielką uwagą wysłuchali opowieści na temat działalności stadniny koni oraz zapoznali się z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi siodłania konia, jazdy konnej, żywienia, pielęgnowania i hodowli koni.

            Dzieci zwiedzając stajnię, poznawały imiona i uczyły się rozpoznawać rasę oraz prawidłowo określać rodzaj umaszczenia każdego mieszkańca stadniny. Największą atrakcją była przejażdżka bryczką do pobliskiego lasu, a także indywidualna jazda konno. Koniec wyprawy pierwszoklasistów został uwieńczony ogniskiem z pysznymi kiełbaskami.

             

                                                                                                                                                                                   A. Piłat

        • Etiuda teatralna z niepełnosprawnymi lalkami
          • Etiuda teatralna z niepełnosprawnymi lalkami

          • 28.05.2018r. w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie. Najmłodsi uczniowie – zerówki i klasy pierwsze uczestniczyły w edukacyjnym przedstawieniu przygotowanym przez Fundację L’Arche w ramach projektu Zmieniamy świat serce po sercu.

            Bohaterami spektaklu były lalki z niepełnosprawnością. Dzieci poznały Sonię - niewidomą dziewczynkę oraz jej kolegę Kostka, który ma Zespół Downa.

            Etiuda teatralna przybliżyła nam życie codzienne osób niepełnosprawnych, a pogadanka z lalkami pomogła zrozumieć w jaki sposób niepełnosprawni radzą sobie z różnymi trudnościami, jakich sprzętów potrzebują i czym się różnią od nas.

            Na koniec spotkania wszyscy uczniowie nauczyli się kilku słów w języku migowym.

             

                                                                                                                                             A. Piłat

        • Wycieczka do Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
          • Wycieczka do Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego

          • 25 maja  w ramach projektu „W drogę do wysokiej jakości edukacyji”, uczniowie klas 6 i 7 naszej szkoły brali udział w wycieczce przyrodniczej do Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. Podczas zajęć, uczniowie podzieleni na grupy zwiedzali wraz z przewodnikiem Ogród Botaniczny, podziwiali piękno przyrody, przyglądali się różnym gatunkom roślin w najpiękniejszej porze kwitnienia. Wszystko uwiecznili na pieknych zdjeciach /album fotograficzny/.

            Uczniowie także brali udział w lekcji pokazowej, która odbyła się w Muzeum Przyrodniczym. Tam uczestniczyli w warsztatach oraz wysłuchali prelekcji na temat ekologicznych zależności między drapieżnikiem a ofiarą. Zajęcia przygotował dla nich pan Grzegorz Skorzecki. Zwiedzili również Muzeum i obejrzeli ciekawe eksponaty.

            Po zajęciach, z głowami pełnymi nowej wiedzy uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu. Zgodnie stwierdzili, że był to udany wyjazd, pełen ciekawych wrażeń.

            Opiekunami wycieczki były: Anna Boruta, Justyna Kędziora, Katarzyna Bahryn-Kamińska i Beata Trela-Żelazko.

          • PROJEKT ERASMUS+ W SP1

          • Nasza szkoła przy wsparciu gminy Trzebnica pozyskała 57 513 euro na projekt "International High Five: Rozwijam siebie i moich uczniów w Europie"w ramach akcji 1 - Mobilność kadry edukacji szkolnej w programie Erasmus+ (tabela wyników: pozycja nr 58: http://erasmusplus.org.pl/…/Komunikat_wyniki_SE_KA1_2018.pdf

            Wszystkie działania będą finansowane ze środków projektowych

            Ø Lokalne kursy językowe dla nauczycieli

            Ø Budowanie sieci kontaktów międzynarodowych dla szkoły (m.in. Etwinning)

            Ø Wydarzenia i konkursy z nagrodami dla uczniów

            Ø Stworzenie szkolnej E-platformy w celu promowania idei uczenia się przez całe życie

            Ø 18 samodzielnych wyjazdów dla nauczycieli do wybranego kraju (Wielka Brytania, Malta, Hiszpania, Niemcy) na dwutygodniowy kurs językowy bądź metodyczny.

            Mamy nadzieję, ze projekt ten będzie dobrym przygotowaniem do wymian międzynarodowych z uczniami - już jeden taki wyjazd szykuje się dla 4 siódmoklasistek na wakacje 2018

            Koordynator projektu: Anna Matwiszyn

             
            erasmusplus.org.pl
             
        • Wycieczka do Sądu Rejonowego w Trzebnicy
          • Wycieczka do Sądu Rejonowego w Trzebnicy

          • 23 maja to Dzień Wymiaru Sprawiedliwości, a jego symbolem jest fioletowa wstążka, upamiętnia rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 roku przez sycylijską mafię. Z tej okazji przedstawiciele klas 7 ze Szkoły Podstawowej nr 1 zostali zaproszeni do Sądu Rejonowego w Trzebnicy. Biorący udział w spotkaniu mieli okazję poznać strukturę organizacyjną sądów oraz specyfikę pracy sędziów i przedstawicieli zawodów prawniczych, tj. asesora, referenta, kuratora zawodowego. Uczestnicy mogli przymierzyć togę, obejrzeć łańcuch sędziowski.

        • Wycieczka na wystawę rzeźby L. Taraszczuka pt. "Aperta fenestra".
          • Wycieczka na wystawę rzeźby L. Taraszczuka pt. "Aperta fenestra".

          • Uczniowie klasy 3BG wraz z wychowawczynią panią Beatą Milner-Firkowską w dniu 30.05.2018 r. udali się do Gminnego Centrum Kultury i Sportu, aby obejrzeć wystawę pt. „Aperta Fenestra”, którą przygotował pan Lech Taraszczuk. Mieliśmy okazję spotkać się z naszym byłym nauczycielem od geografii i porozmawiać o jego rzeźbach. Podziwialiśmy jego sztukę oraz rozmawialiśmy o pasjach i zainteresowaniach. Swoje rzeźby artysta wykonuje przy pomocy tradycyjnych narzędzi. Podobały nam się jego dzieła, szczególnie ptaków , ale również odnowione stare ramy okienne i narzędzia ciesielskie.
            Dziękujemy za wspólnie spędzony czas
            Uczniowie klasy 3BG.

        • Dzień Dziecka w plenerze
          • Dzień Dziecka w plenerze

          • 30 maja 2018r. klasa II A i III A wraz z wychowawczyniami z okazji Dnia Dziecka udały się na pieszą wycieczkę na Kocią Górę. Po zasłużonym odpoczynku i wzmacniającym śniadaniu "przenieśliśmy się" do wioski indiańskiej. Powstało sześć plemion:
            - Latający Bielik
            - Orle Pióro
            - Woodoo
            - Makapaka
            - Złota Strzała
            - Litera Śmierci
            Każde plemię musiało wykonać szereg mrożących krew w żyłach zadań, które powierzone zostały przez Wodza-Wodzów (p. Izę) i Papugę Sylabę (p. Jolę).
            Indianie wykazali się niezwykłą odwagą i kreatywnością;
            - zbudowali totem, wykonali amulety- chroniące przed złem
            - odtańczyli bojowy taniec
            - wysłuchali niezwykłej opowieści Papugi Sylaby
            - udali się na poszukiwanie skarbów
            - zbudowali szałasy
            Tego dnia radościom nie było końca, bo choć zmęczeni to bardzo szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Wodzowi- Wodzów i Papudze Sylabie nie zostaje nic innego jak potwierdzić słowa Janusza Korczaka "kiedy śmieje się dziecko- śmieje się cały świat".

        • VII miejsce Kamili Boczar na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe
          • VII miejsce Kamili Boczar na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe

          • 11 kwietnia odbył się Ogólnopolski etap XII Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o Św. Maksymilianie Marii Kolbe. Naszą archidiecezję wrocławską reprezentowała uczennica klasy IIbG - Kamila Boczar wraz z opiekunem- panią Edytą Baraniecką-Lech. Konkurs odbył się w Siedlcach na Podlasiu, nieopodal Warszawy. Test składał się z 2 części- pisemnej, która sprawdzała wiedzę uczniów zarówno o Św. Maksymilianie jak i Ewangelii wg Św. Łukasza oraz ustnej, do której kwalifikowało się 5 osób, które uzyskały najwyższy wynik z części pisemnej. Do ogólnopolskiego etapu zakwalifikowało się ponad 80 najlepszych osób z całej Polski. Atmosfera, o którą zadbali gospodarze sprawiła, że uczestnicy poczuli się swobodnie i rozwiązywali testy bez najmniejszego stresu. Naszej reprezentantce zabrakło bardzo niewiele, aby zająć miejsce na podium, ale mimo to cały wyjazd wspomina bardzo mile, a szczególnie panią Monikę Pawlak, u której spędziła wraz z wychowawczynią noc poprzedzającą finał.
            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
                                                                                                                                                            Monika Budziak-Mielnik

          • OBIADY

          • Szanowni Państwo

            Odpłatność za obiady za m-c czerwieć 2018 wynosi 85,40 zł ( 14 dni X 6,10 zł ),

            proszę o dokonania wpłat do dnia 10.06.2018r. danego miesiąca

            Proszę dokładnie przeliczać należności za obiady w zwiazku z zakończeniem roku szkolnego 2017/2018

            lub konsultować z p.Alą (gabinet nr 15)

            co do wysokości płatności aby wpłaty były zgodne "co do grosza"

            Wpłaty należy dokonać w Banku Spółdzielczym  w Trzebnicy ul.Prusicka 1 55-100 Trzebnica

            na nr konta 96 9591 0004 2001 0018 6401 0002

        • Edukacyjna sobota z mapą-Bieg na Orientację
          • Edukacyjna sobota z mapą-Bieg na Orientację

          • 19 maja 2018 r. uczniowie „naszej Jedynki” uczestniczyli w zajęciach teoretyczno-praktycznych w biegu na orientację. Trening prowadzony był przez Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej. Istotą biegu jest wykorzystanie umiejętności nawigacji w terenie i koordynacji fizycznej. Po zdobyciu umiejętności odczytywania map, przyszła kolej na sprawdzenie się w terenie. Na starcie stanęli uczniowie i chętni rodzice, którzy również pragnęli spróbować swoich umiejętności w terenie. Była to zabawa edukacyjna dla wszystkich. Rozpiętość czasowa pokonania trasy była bardzo zróżnicowana, ale wszyscy zadowoleni stawili się na mecie. Na koniec każdy startujący otrzymał wydruk komputerowy pokonywania czasowego odcinków między punktami kontrolnymi. Było to wspaniałe doświadczenie, które na pewno przyda się w kolejnych zawodach w biegu na orientację, ale i w życiu codziennym.
            Opiekunami i współorganizatorami byli Lidia i Piotr Rojewscy oraz Józef Wojciechowski.

        • Wiosenne Biegi Przełajowe o Puchar Kocich Gór 2018
          • Wiosenne Biegi Przełajowe o Puchar Kocich Gór 2018

          • Tegoroczne biegi przełajowe, które odbyły się 16 maja, ilością zawodników pobiły poprzednie lata. Ogromna rzesza startujących dzieci oraz odpowiednia pogoda sprawiały, że rywalizacja była bardzo zacięta. Wszyscy uczniowi,e zarówno klas młodszyc,h jak i gimnazjalnych mieli do pokonania dystans około 1000 m. Trasa przebiegała między stawami. Osobno na starcie pojawiały się dziewczęta i chłopcy. Do klasyfikacji ogólnej branych było tylko 26 pierwszych przekraczających metę zawodników. Rewelacyjnie spisał się uczeń klasy trzeciej Oliwier Sądkiewicz, który biegnąc z zawodnikami klas czwartych. Wywalczył 2 miejsce. Z dumą odbierał swoją pierwszą indywidualną nagrodę. Pozostali startujący uczniowie klas trzecich, choć nie stanęli na podium, spisali się na medal, przebiegając dystans w czołówce. Brawo! Drugą grupę stanowili gimnazjaliści, których na starcie stanęło dużo mniej. Wszyscy nasi uczniowie zdobywali ważne punkty do klasyfikacji końcowej. Dwóch z nich stanęło na podium: Legierski Tomasz- 2 miejsce i Piotr Kręczewski - 1 miejsce, wygrywając swoją grupę wiekową.W klasyfikacji szkół gimnazjalnych zajęliśmy drugie miejsce. Wszystkim startującym gratulujemy. Opiekunami byli Lidia Rojewska i Józef Wojciechowski

        • Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej pt."Bieg po zdrowie"
          • Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej pt."Bieg po zdrowie"

          • Od stycznia do maja 2018 r. w szkole SP1 przystąpiliśmy do realizacji programu Antytytoniowego. Programem zostali objęci uczniowie kl. IVa - wych. U. Dufrat i Rodzice.Program ma na celu pokazanie rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia papierosów, wdraża do podejmowania świadomych decyzji i dbałości o własne zdrowie i otoczenia. Ważnym elementem programu jest zaangażowane rodziców w jego realizowaniu. Program realizowany był na lekcjach wychowawczych, wychowania fizycznego i w wolnym czasie. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w realizacji programu, były zaangażowane.Tematy profilaktyki antytytoniowej były ciekawe i budziły duże zainteresowanie, np. skład dymu papierosowego, szkodliwość palenia, asertywność.
            Ciekawą formą programu były zajęcia, podczas których uczniowie wykonywali papierosy z różnych szkodliwych materiałów. Skład wykonanych papierosów realnie odzwierciedlał bardzo niezdrowe i niekorzystne działanie na ich zdrowie. Współpraca z rodzicami pomogła w kształtowaniu u dzieci postaw prozdrowotnych.

        • WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA I MALBORKA
          • WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA I MALBORKA

          • Szkoła to nie tylko nauka w klasach, ale także w terenie. Dlatego postanowiliśmy wyruszyć do Trójmiasta, Szymbarku i Malborka.
            W pierwszych dniach maja klasy 7a, 7bi 2aG z wychowawcami wybrali się na trzydniową wycieczkę.Pierwszą atrakcją był Szymbark na Kaszubach. Zwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji, a tam: Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka z łagrem, Dom do góry nogami.Drugiego dnia byliśmy w Gdańsku i Gdyni. W trakcie spaceru po Starówce Gdańskiej podziwialiśmy m.in. Kościół Mariacki, Barbakan, Dwór bractwa św. Jerzego. W Gdyni zwiedziliśmy okręt "Błyskawica". Tego dnia skorzystaliśmy również z kąpieli w Bałtyku- to była zabawa! Ostatnią atrakcją był Zamek Krzyżacki w Malborku.W wesołych nastrojach i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

        • 11 maja byliśmy organizatorami Mistrzostw Gminy Trzebnica w piłce nożnej chłopców rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej
          • 11 maja byliśmy organizatorami Mistrzostw Gminy Trzebnica w piłce nożnej chłopców rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej

          • Niestety awans nie dla nas. W tym roku nie mieliśmy reprezentacji ,która mogła stawić czoła rywalowi i zawalczyć o awans do finałów powiatowych. W zawodach miały prawo uczestniczyć wszystkie szkoły gminne. Do rozgrywek zgłosiły się cztery drużyny: Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum Sportowo-Językowego i Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim. Mecze, trwające 2×15 minut, rozegrano systemem „każdy z każdym”. Po bardzo  ambicjonalnej grze zawody zakończyliśmy na IV miejscu. Skład drużyny: Osik Szymon, Maciek Woźniak, Kornel Zabłocki, Bartek Jackowski, Błażej Basiak, Damian Jański, Dominik Świdziński, Karol Stec, Jakub Wróbel, Miłosz Wilga. Drużynę prowadził P. Rojewski.

             

             

        •  Nasi uczniowie międzynarodowym projekcie ERASMUS+ w Austrii, Klaffer - Youth Exchange “Human Rights Club”
          • Nasi uczniowie międzynarodowym projekcie ERASMUS+ w Austrii, Klaffer - Youth Exchange “Human Rights Club”

          • Miło nam poinformować, że w najbliższe wakacje 4 uczniów klas VII będzie uczestniczyło, wraz z innymi uczestnikami z 8 krajów, w międzynarodowym projekcie ERASMUS+ w Austrii, Klaffer - Youth Exchange “Human Rights Club” 18.08.-01.09.2018 (organizacja liderująca Kinderfreunde, partner Stowarzyszenie Oświatowe "SOWA"). Zakwaterowanie, wyżywienie, program i 180 Euro na osobę na podróż są finansowane ze środków Unii Europejskiej. Życzymy powodzenia naszym uczniom w przecieraniu pierwszych szlaków projektowych i odwagi w tej anglojęzycznej przygodzie!

            Opiekun wyjazdu (wolontariat): A. Matwiszyn

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • W ubiegłym tygodniu w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych odbyły się klasowe konkursy piosenki "bilingualnej". Zadaniem uczniów było uzupełnienie ze słuchu luk we fragmentach 3 piosenek w różnych językach (angielski - No roots Alice Merton; hiszpański - CNCO - Reggaetón Lento (Bailemos); niemiecki Der Schlumpfenster). Celem konkursu była przede wszystkim radość z różnorodności językowej Europy, sprawdzenie swoich umiejętności rozumienia ze słuchu i zachęcenie do wczytywania się w teksty piosenek, świadomego nucenia i zapamiętywania słówek. Zwycięzcy zostali nagrodzeni ocenami: Max: 30 pkt

            Klasy 4: Emilia Lewicka 20 pkt;

            Klasy 6: Hania Chmielewska 23 pkt. Julia Chmielewska 22pkt

            Klasy 7: Oriana Mackiewicz 29 pkt. , Amelia Sztyma 28 pkt.

            3 gim.: Błażej Basiak 23 pkt., Latus Martyna 21 pkt.

            Gratulujemy!

        •  Omnibusik w podróży do Włoch
          • Omnibusik w podróży do Włoch

          • 10 maja odbył się dla grup zerówkowych konkurs Omnibusik pt. „Podróż do Włoch”, organizowany przez Przedszkole Integracyjne w Trzebnicy.Naszą szkołę reprezentowały: Adrianna Kordus, Maja Lewandowska i Marysia Koza.Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat Włoch, kultury i jedzenia włoskiego, jak również z pojęć matematycznych i polonistycznych oraz środowiska społeczno-przyrodniczego.
            W tegorocznej edycji Omnibusika drużyna z Przedszkola Integracyjnego zajęła I miejsce.II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2, zaś III drużyna z Przedszkola z Pęgowa.Wyróżnienie otrzymały drużyny ze Szkoły Podstawowej z Ujeźdźca Wielkiego i Szkoły Podstawowej nr 1 z Trzebnicy.Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, kubek Przedszkola Integracyjnego, nagrody książkowe oraz cukierki. Gratulujemy wszystkim drużynom udziału w konkursie.

          • Wycieczka do Trójmiasta i Malborka

          • Szkoła to nie tylko nauka w klasach, ale także w terenie. Dlatego postanowiliśmy wyruszyć do Trójmiasta, Szymbarku i Malborka.
            W pierwszych dniach maja klasy 7a, 7b i 2aG z wychowawcami wybrali się na trzydniową wycieczkę.Pierwszą atrakcją był Szymbark na Kaszubach. Zwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji, a tam: Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka z łagrem, Dom do góry nogami. Drugiego dnia byliśmy w Gdańsku i Gdyni. W trakcie spaceru po Starówce Gdańskiej podziwialiśmy m.in. Kościół Mariacki, Barbakan, Dwór bractwa św. Jerzego. W Gdyni zwiedziliśmy okręt "Błyskawica". Tego dnia skorzystaliśmy również z kąpieli w Bałtyku- to była zabawa! Ostatnią atrakcją był Zamek Krzyżacki w Malborku.W wesołych nastrojach i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

            Fotogaleria wkrótce!

          • Zapraszamy do śpiewania

          • Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Szkolnym Konkursie Piosenki "Śpiewać Każdy Może".Szlifujcie głosy, pracujcie nad dykcją, ćwiczcie teksty, bądźcie gotowi ! ! ! Konkurs odbędzie się 6 czerwca w auli szkolnej. W konkursie wystąpić mogą soliści i zespoły (max. 4 osoby). Uczestnicy wykonują wybrany przez siebie utwór w języku polskim.Podkład do piosenki należy mieć na pendrive w dniu konkursu. Zgłoszenia składać do 30 maja 2018r., do nauczyciela muzyki Joanny Nieradki lub uczennicy gimnazjum Kamili Boczar z kl.2b.

        • Powiatowe Mistrzostwa w Czwórboju lekkoatletycznym
          • Powiatowe Mistrzostwa w Czwórboju lekkoatletycznym

          • 26 kwietnia ponad 120 dzieci ze szkół podstawowych rywalizowało w Powiatowych Mistrzostwach w Czwóboju Lekkoatletycznym. Przy pięknej słonecznej pogodzie wielu zawodników pobijało swoje rekordy życiowe, pobijane były także rekordy szkół. Gratulujemy.
            Piotr Rojewski