Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury - fragmenty "Przedwiośnia" Żeromskiego oraz 44 teksty Antologii Niepodległości (pełen wykaz tekstów zamieszczony jest w zakładce biblioteka na stronie internetowej szkoły).
- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie "Przedwiośnia". Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego clue, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
8 września na zaproszenie pana Marka Długozimy - burmistrza Gminy Trzebnica delegacja szkoły w osobach: pani dyrektor Elżbiety Nowak, Anny Sychli, Kamili Boczar i Alicji Stręk-Tworek przybyła na trzebnicki Rynek, by w towarzystwie zaproszonych gości odczytać wybrane fragmenty "Przedwiośnia". Wydarzeniu towarzyszył uroczysty charakter, a wspaniałe interpretacje czytających i sprzyjająca aura sobotniego przedpołudnia pozwoliły przenieść się słuchaczom w czasy, gdy rodziła się niepodległa Polska.