• SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

• Dwa dni przed świętem górników – barbórką – oddziały przedszkolne z naszej szkoły spotkały się z przedstawicielami tego zawodu. Odwiedziło nas trzech górników pracujących w PGNiG. Nasi goście byli ubrani w piękne górnicze mundury. Opowiadali o swojej pracy i zaprezentowali film dotyczący, tego tematu. Wszystkie dzieci otrzymały papierowe, górnicze czapki i kolorowe ołówki. Z pewnością będziemy to spotkanie mile wspominać.

Wychowawcy grup 0A, 0B, 0C

• MIKOŁAJ NA SŁODKO

Klasy 1a i 3c przeżyły słodkie chwile podczas wycieczki do manufaktury słodyczy ,,Słodkie czary mary". Każdy mógł nie tylko zobaczyć, jak powstają lizaki, ale i własnoręcznie je wykonać. Smakołyki były palce lizać. Odwiedziliśmy również bajkowy las na Jarmarku Bożonarodzeniowym we wrocławskim Rynku. Wycieczka była bardzo udana.

• WYCIECZKA

• 1 grudnia klasa 0c i 1e pojechały na wycieczkę do bombkarni - " Szklany Świat" w Krośnicach. Dzieci zapoznały się z procesem produkcyjnym bombki od nadania kształtu aż po jej zdobienia. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach, na których samodzielnie ozdabiały swoją bombkę. Każdy otrzymał swoją bombkę ze swoim imieniem. Wycieczka przebiegła w bardzo miłej atmosferze.

Monika Kubiak

• WIELKI SUKCES NASZYCH UCZNIÓW!

• Wielki sukces naszych uczniów!  Wspaniałe wyniki naszej drużyny w konkursie międzynarodowym NABOJ JUNIOR.

Naboj Junior to drużynowe zawody matematyczno-fizyczne, wymagające innowacyjnego i logicznego myślenia.

Sukcesy naszych reprezentantów: Tola M., Lena P., Szymon M., Maciej S. zajęli:

6. miejsce we Wrocławiu,

16. miejsce w Polsce ( na 144 grup biorących udział)

101. miejsce międzynarodowo z 1417 grup biorących udział w zawodach.

GRATULUJEMY!!!

Koordynator konkursu

Magdalena Świderska

(nauczycielka matematyki)

• DOŚWIADCZENIA

• W poniedziałek, 14 listopada, klasy 4a, 4b i 4e podczas wspólnej lekcji przyrody, prowadzonej przez panią Katarzynę Prokszę, uczestniczyły w pokazie kilku doświadczeń przeprowadzonych przez panią Annę Wróbel. Mieliśmy okazję obserwować sześć doświadczeń dotyczących zjawisk zachodzących w przyrodzie. Największe wrażenie zrobiło na mnie ostatnie doświadczenie dotyczące powstania chmury w butelce pod wpływem zmian ciśnienia.

Do szklanej butelki Pani nalała odrobinę alkoholu i opłukała nim wewnętrzna ścianki butelki, po czym zamknęła butelkę korkiem z wentylem. Za pomocą pompki do roweru wpompowała powietrze do butelki powodując sprężenie powietrza i wyjęła korek. Spowodowało to natychmiastowe rozprężenie gazu , czemu towarzyszył spadek temperatury. Opary alkoholu podczas rozprężania skondensowały się w powietrzu tworząc mikroskopijne kropelki, a my zaobserwowaliśmy powstanie chmury w butelce. Najciekawszy efekt Pani zostawiła na sam koniec pokazów, kiedy do szyjki butelki wprowadziła zapaloną wykałaczkę, wtedy chmura gwałtownie spaliła się niebieskawym płomieniem, dając efekt WOW.

To był ciekawy pokaz, który pokazał nam, ile interesujących zjawisk zachodzi w przyrodzie wokół nas!

Zosia Ś. kl. 4e