• EDUKACJA MEDIALNA

          • Wiara w ludzi. Tak trudna w dzisiejszych czasach. Zwątpienie, poczucie bezsensu, nudy, stagnacji i beznadziei. Chyba każdy z nas doświadczył w swoim życiu takej palety uczuć. Zupełnie jak bohater noweli bolesława Prusa "Katarynka", Pan Tomasz. Poznajemy go właśnie na tym etapie, kiedy czasy świetności i radości ma wyraźnie za sobą. Mecenas sztuki, miłośnik rzeczy pięknych, zagorzały przeciwnik kataryniarzy. 

            25 listopada uczniowie klas 5. i 6. uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. „Katarynka”, w wykonaniu aktorów z Teatru Nowoczesnego w Krakowie.

            "Katarynka" to opowieść o samotności, wrażliwości i empatii. Inscenizacja wiernie oddała ducha epoki pozytywizmu, a autorska muzyka budowała niepowtarzalny klimat epoki.

            Spektakl przypomniał uczniom, że cuda potrafią dziać się w nich samych, a czasem mały gest jest początkiem niesamowitych zdarzeń mogących odmienić ludzkie życie.

            Tak było kiedyś... i tak będzie zawsze. Wiara może czynić cuda! 

          • KONKURS

          • 29 listopada odbył się XI Powiatowy Konkurs „Ścieżkami życia św. Jadwigi Śląskiej”. Naszą szkołę reprezentowali Aleksandra i Antoni. Serdecznie gratulujemy udziału w konkursie.

          • OBCHODY ŚWIĘTA SZKOŁY

          •  

            Aby mieć obraz, jak ważnym wydarzeniem było święto SP 1, trzeba przedstawić odrobinę historii. Wielu mieszkańców miasta pamięta lub słyszało, że placówka powstała 27 września 1945 r. Wówczas, na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 20 IX 1945 roku, zaproponowano nadanie szkole imienia Księcia Henryka Brodatego. Kierowniczka szkoły, Marianna Koszałkowska, uznała że będzie to akt nawiązania łączności z historyczną postacią i potwierdzenie przedwiekowej przynależność Śląska do Polski. Projekt ten doczekał się jednak realizacji dopiero po 45 latach, w dniu 27 października 1990 roku. 9 lat później szkoła została przekształcona w Gimnazjum nr 1, a następnie w roku 2017 r. ponownie w Szkołę Podstawową nr 1, ale zasłużony dla Śląska i Trzebnicy książę Henryk Brodaty – opiekun ubogich, nauczyciel dobrych obyczajów, fundator opactwa w Trzebnicy pozostał - jako patron i wzór do naśladowania.

            Uroczystości święta Szkoły rozpoczęły się Mszą świętą w Bazylice św. Jadwigi, której przewodniczył ks. proboszcz Piotr Filas. Po niej zaproszeni goście udali się do placówki, aby na znak pamięci dokonać uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej pierwszym nauczycielom i absolwentom naszej szkoły. Wymieniono na niej nazwiska wspaniałych wychowawców - przedwojennych nauczycieli, pionierów Ziemi Trzebnickiej. Odsłonięcia tablicy dokonał burmistrz Marek Długozima, który był fundatorem tablicy, wraz z panią dyrektor Elżbietą Nowak i pomysłodawcami jej powstania Zbigniewem Lubicz-Miszewskim oraz Antonim Godyckim-Ćwirko, a także żyjącymi absolwentami szkoły.

            Kolejna część uroczystości miała miejsce w niedawno otwartej Gminnej Hali Widowiskowo-Sportowej im. Dolnośląskich Olimpijczyków, w której wzięli udział znamienici goście, przyjaciele szkoły oraz rodzice.

            Na początku uroczystości odśpiewany został hymn państwowy, a głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Elżbieta Nowak.

            Następnie odbyło się nadanie sztandaru, który nawiązuje do szkolnych tradycji zbudowanych przez pierwszych nauczycieli, uczniów, rodziców, rozwijanych i pielęgnowanych przez kolejne pokolenia. Hasło: „Wszystko Tobie Ojczyzno” znajdujące się na rewersie, jest odniesieniem do haseł na sztandarach wcześniej istniejących szkół - Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy. Podczas uroczystości miało miejsce symboliczne wbicie w drzewiec sztandaru gwoździ - pamiątkowej tabliczki oraz - na prośbę rodziców - poproszono księdza proboszcza o pobłogosławienie sztandaru. Na apelu obecny był również sztandar Związku Sybiraków przekazany szkole pod opiekę 27 października 2013 r. przez ówczesnego, nieżyjącego już prezesa trzebnickiego oddziału Związku – Lucjana Tacia. Jest to wielkie wyróżnienie dla szkoły i zobowiązanie do upamiętniania historii części narodu polskiego. Dawać dzieciom wsparcie i dążyć do uporządkowania świata. Oprócz przekazanego sztandaru, tego dnia po raz pierwszy zaprezentowany został hymn szkoły, który stanowić będzie nieodłączny element ceremoniału, będzie pieśnią wyrażającą ideały, stanowiącą jeden z symboli tożsamości. Autorem słów hymnu jest pani Alicja Stręk-Tworek, muzykę skomponował pan dr hab. Tomasz Głuchowski - wykładowca akademicki w Zakładzie Muzyki Kościelnej, nauczyciel klawesynu i organów we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Po występie kompozytor przekazał na ręce pani dyrektor rękopis zapisu nutowego nowego hymnu.

            Kolejnym, podniosłym momentem uroczystości, było ślubowanie, a następnie pasowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1. Symbolicznego aktu pasowania na ucznia dokonali: dyrektor Elżbieta Nowak oraz burmistrz Marek Długozima. Udzielono również głosu przedstawicielowi Rodziców uczniów klas pierwszych, który zaprosił do wysłuchania i obejrzenia części artystycznej. Po występie przedstawiciel klasy ósmej oraz Samorządu Uczniowskiego złożyli nowo pasowanym uczniom życzenia.

            Kolejnym punktem było wystąpienie najmłodszych kolegów z Gminnego Przedszkola nr 2 im. Polskiej Niezapominajki w Trzebnicy, a uczniowie starszych klas przygotowali przedstawienie w formie pantomimy, której bohaterem był patron szkoły – Henryk Brodaty. Ostatnim punktem widowiska artystycznego było wykonanie przez Natana Kocha melorecytacji hymnu szkoły.

            Do ceremoniału szkoły wraz ze sztandarem i hymnem wprowadzony został medal Patrona szkoły Księcia Henryka Brodatego, który otrzymać mogą nauczyciele, pracownicy szkoły i inne osoby za działalność przyczyniającą się do rozwoju szkoły, a także uczniowie, którzy swoimi osiągnięciami, postawą wpływają na kształtowanie pozytywnego wizerunku Jedynki. 

            Po wręczeniu medali głos zabrał burmistrz Marek Długozima, który powitał grono pedagogiczne, gości oraz uczniów. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważnym wydarzeniem w historii szkoły jest nadanie jej nowego sztandaru.

            Na zakończenie uroczystości swoimi wspomnieniami podzielił się jeden z pierwszych absolwentów szkoły pan Antoni Godycki- Ćwirko. Podziękował on za upamiętnienie swoich kolegów oraz nauczycieli, wyraził także wdzięczność za troskę, jaką otaczana jest Szkoła Podstawowa nr 1 przez burmistrza Marka Długozimę.

             

          • REGULAMIN KONKURSU

          • REGULAMIN

            II SZKOLNEGO PRZEGLĄDU DZIECIĘCEJ TWÓRCZOŚCI

            KOLĘDNICY  - ŚWIĄTECZNI GOŚCIE ”

            1. Organizatorem Konkursu są katechetki.
            2. Cele konkursu :
            • Kultywowanie i podtrzymywanie tradycji związanych z kolędowaniem.
            • Integracja twórcza dzieci.
            • Pobudzanie wyobraźni i kreatywności dzieci.
            • Rozbudzanie zainteresowań muzycznych.
            • Rozbudzanie zainteresowania różnorodnymi technikami plastycznymi.
            • Prezentacja umiejętności wokalnych dzieci.
            1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1 - 6 szkoły podstawowej.
            2. Temat Konkursu „KOLĘDNICY – ŚWIĄTECZNI GOŚCIE”, dotyczy dawnej oraz obecnej tradycji kolędowania i ma za cel przypomnienie dzieciom o ciekawej  tradycji, która obecnie powoli odchodzi w zapomnienie.
            3. Zasady konkursu:
            1. w konkursie mogą wziąć udział zespoły uczniów w składzie od 3 do 8 uczniów
              z jednej klasy (uczeń może być członkiem tylko jednego zespołu);
            2. klasę może reprezentować tylko jeden zespół (należy przeprowadzić eliminacje klasowe, jeśli jest więcej chętnych grup);
            3. każdy członek zespołu musi być przebrany za kolędnika;
            4. uczniowie wspólnie wykonują jedną kolędę;
            5. zespół we własnym zakresie przygotowuje podkład muzyczny (zachęcamy do grania
              na instrumentach);
            6. dodatkowo uczniowie mogą przygotować gwiazdę kolędniczą.
            1. Zgłoszenia do konkursu jest jednoznaczne ze zgodą na publikację wizerunku.
            2. Oceny dokona komisja konkursowa powołana przez organizatorów. Jury zastrzega sobie inny podział nagród niż powszechnie przyjęty.
            3. Występy rozpatrywane będą w dwóch kategoriach wiekowych:
              1. klasy I – III;
              2. klasy IV – VI.
            4. Ocenie podlega:
            1. wykonanie kolędy (śpiew, instrumenty);
            2. przebranie kolędników (zgodność z tradycją, pomysłowość i estetyka strojów);
            3. dodatkowe punkty za przygotowanie gwiazdy kolędniczej.
            1. Zgłoszenia należy składać do dnia 2 grudnia 2022 roku/pt/do Pań katechetek.
            2.  Konkurs odbędzie się w dniu 15.12.2022r./czwartek/o godz. 9.00 w auli SP nr1
              w Trzebnicy
              .                                                                                                     
            3. Laureaci konkursu otrzymują nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.
            4. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej SP1 oraz na profilu SP1
              w portalu Facebook.
            5. Zgłoszenie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
          • Edukacja medialna

          •        Dnia 24 listopada uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w przedstawieniu: „Treny Jana z Czarnolasu” w wykonaniu aktorów z Teatru Nowoczesnego w Krakowie. Spektakl  z wielką starannością oddał emocje towarzyszące poecie podczas tworzenie cyklu XIX trenów. Utwory pojawiły się chronologicznie od I poprzez V, VII, VIII do XIX, co umożliwiło uczniom w sposób przejrzysty i klarowny zrozumieć proces twórczy, a także utożsamić się z trudnymi emocjami- bólem, rozpaczą, żałobą. Widzowie nie tylko uczyli się zrozumieć Treny, lecz  także towarzyszyli  Kochanowskiemu w jego trudnej drodze do ukojenia.

                    Inscenizacja współgrała z autorską muzyką, która efektownie podkreśliła osobisty charakter utworów, pobudziła do refleksji, poruszyła serca.

                   Kostiumy, szlachetna scenografia, rozbudowane kreacje aktorskie- to wszystko składało się na niesamowity i wyjątkowy spektakl o ojcowskiej miłości, emocjonalności  i stracie ukochanej osoby.

          • A może by tak wybrać się na Kaszuby...?

          • W klasie 3a powstały biura podróży, które proponowały swojej nauczycielce wyjazd właśnie w ten rejon Polski. Do wyjazdu zachęcały pięknie wykonane broszury informacyjne. Uczniowie przedstawiali walory i atrakcje turystyczne na Kaszubach. Oczywiście kreatywność dzieci nie zna granic. Dodatkowo uczniowie  przedstawili wymyślone przez siebie hotele z bogatą ofertą relaksacyjną.

            Rośnie przyszła konkurencja dla obecnych firm turystycznych.

            Natalia Rupocińska

          • WYCIECZKA INTEGRACYJNA

          • Uczniowie klasy 5a uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Wrocławia. Celem wyjazdu było nawiązanie bliższych relacji między uczniami oraz rozwijanie kreatywnego myślenia, poprzez udział w niezwykłej wystawie budowli z klocków Lego, znajdującej się w najwyższym budynku Wrocławia Sky Tower. Wspaniałe makiety wykonane były z ogromnej ilości klocków m.in. statek kosmiczny „Star Wars” i  „Wielki Mur Chiński”, przedstawiciele kręgowców, budowa człowieka, czy różne postacie ze znanych bajek. Uczniowie również sami tworzyli własne budowle w Strefie Zabawy „Fun Park”. Na koniec wykonali wiele wesołych i ciekawych zdjęć na wystawie 3D Interaktive Trick Gallery. Wspólne spędzenie czasu w atrakcyjny sposób wprawiło uczniów w pozytywny nastrój.

          • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          • 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Był to wyjątkowy dzień, pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów. Było radośnie i życzliwie.

        • Tydzień kultury zdrowotnej
          • Tydzień kultury zdrowotnej

          • Odkrywamy kolejne możliwości, jakie daje nam Laboratoria Przyszłości

            #październik 2022#

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszlosci

            Gmina Trzebnica pozyskała wsparcie finansowe w wysokości 741 700,00 zł na realizację zadań inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

             

            Farby, pędzle oraz rożne artykuły plastyczne zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości” wykorzystujemy na lekcjach plastyki. Uczniowie podczas zajęć wykonują bardzo ciekawe prace plastyczne, rozwijają umiejętności oraz kreatywność artystyczną. W ramach projektu ,,Tydzień Kultury Zdrowotnej’’ powstały prace:  ,,Przetwory owocowe lub warzywne w słoiku’’, ,, Zdrowie na talerzu- piramida zdrowia’’, ,,Plakietka - Tydzień Kultury Zdrowotnej’’. Zwieńczeniem prac plastycznych była szkolna wystawa.

        • Tydzień kultury zdrowotnej
          • Tydzień kultury zdrowotnej

          • Odkrywamy kolejne możliwości, jakie daje nam Laboratoria Przyszłości

            #październik 2022#

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszlosci

            Gmina Trzebnica pozyskała wsparcie finansowe w wysokości 741 700,00 zł na realizację zadań inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

             

            Co roku w październiku nasza szkoła obchodzi ,,Tydzień Kultury Zdrowotnej’’. Ostatnie lekcje techniki związane z tym tematem przepełnione były teoretyczną i praktyczną zabawą kulinarną.  Dzieci z klas IV,V i VI wykazywały swoje umiejętności przyrządzając zdrowe i pyszne sałatki owocowe i warzywne. Dzieci przyniosły produkty, przyprawy i różnorakie dodatki, dzięki czemu degustacja wykonanych przez nie sałatek byłą prawdziwą ucztą. Podczas przygotowywania posiłków wykorzystaliśmy super sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości” tostery, miksery oraz talerzyki, miski, sztućce dzięki czemu nasze potrawy prezentowały się pięknie i pysznie :)

          • WYCIECZKA

          • 3 listopada uczniowie klasy 5c oraz 9 wspaniałych wolontariuszy w ramach programu „Poznaj Polskę” udało się na jednodniową wycieczkę do zamku Książ i Kościoła Pokoju w Świdnicy.

            Młodzież swą wizytę rozpoczęła od obejrzenia prezentacji przedstawiającej fascynującą historię zamku oraz  postaci księżnej Daisy. Następnie udaliśmy się do zwiedzania komnat, które noszą ślady chyba wszystkich stylów architektonicznych. Przedostatnim punktem był drużynowy quiz sprawdzający, co dzieci zapamiętały. Zabawa była świetna. Po krótkiej przerwie na dworze udaliśmy się do podziemi, gdzie przybliżono nam teorie o celu ich powstania oraz tragiczną historię więźniów, których rękami te tunele zostały wydrążone. Trasa wzbogacona była specjalną ścieżką multimedialną z efektami audiowizualnymi. Trochę zmęczeni udaliśmy się na obiad, a potem przejechaliśmy do Świdnicy. Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy – to największa drewniana barokowa świątynia w Europie. Jeden z trzech obiektów na Dolnym Śląsku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W  pięknych wnętrzach wysłuchaliśmy historii jego powstania.

            Katarzyna Proksza

            Klaudia Kręgulewska

            Patrycja Wolar de Jong

          • TERENOWA LEKCJA PRZYRODY

          • W ubiegłym tygodniu klasy 4c i 4d brały udział w terenowej lekcji przyrody w ogródku meteorologicznym przy Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Miały możliwość zobaczyć wszystkie przyrządy służące do pomiaru składników pogody. Dodatkowo dzieci wzięły udział w wykładzie z interesującymi doświadczeniami dotyczącymi ciśnienia atmosferycznego.

          • KONKURS

          • Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej.

            Z tej okazji już po raz IV został przeprowadzony w naszej szkole

            "Konkurs na najpiękniejszy różaniec".

            Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom z klas 0, które wzięły w nim udział.

            Wasze prace były przepiękne i wzbudziły zachwyt całego jury.

            Zaskoczyliście nas swoją pomysłowością i różnorodnością wykorzystanych materiałów.

            Cieszymy się, że mogliśmy nagrodzić wszystkie prace.

            Życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

            M. Wojewódka

            M. Budziak - Mielnik

          • ZDROWIE NA TALERZU

          •  

            W ramach Dni Kultury Zdrowotnej klasa 1a realizowała projekt ,,Zdrowie na talerzu". Najpierw metodą ,,burzy mózgów,, zastanawialiśmy się, jaki mógłby być skutek jedzenia tylko tego, co niezdrowe, choć zazwyczaj bardzo smaczne. Następnie na talerzykach układaliśmy obrazki z przyniesionych warzyw, owoców i innych zdrowych przekąsek. Wszystko wyglądało pysznie. Kolejnego dnia lepiliśmy z plasteliny warzywa i owoce. Zajęcia przyniosły dużo radości. Zabawa zabawą, a w klasie 1a od początku roku szkolnego każdy wie, że do szkoły codziennie przynosimy, w śniadaniówce, tylko zdrowe jedzenie i unikamy słodyczy.