• 20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka przypada 20 listopada. Tego dnia dzieci przypominają światu o swoich prawach. Data została ustanowiona na pamiątkę podpisania Konwencji o Prawach Dziecka, opracowanej przez ONZ. W tym roku obchodziliśmy 30. rocznicę uchwalenia. Trzebnica włączyła się do globalnej akcji UNICEF. W mieście pojawiły się specjalne billboardy oraz plakaty. Plansze z informacjami wyświetlane były także na systemie ekranów w Gminnym Parku Wodnym TRZEBNICA-ZDRÓJ czy Gminnym Centrum Medycznym TRZEBNICA-ZDRÓJ. W Kinie Polonia 3D przed seansami wyświetlane były filmiki oraz plansze przygotowane przez UNICEF.

            Dziś w kulminacyjnym dniu, do akcji przystąpiły dzieci i młodzież z gminnych placówek oświatowych. W Szkole Podstawowej nr 1, za zaproszenie klasy 2b, rozmawialiśmy o prawach dzieci i ich realizacji, a także wspólnie przemaszerowaliśmy ze szkoły do Rynku. Dominował oczywiście kolor niebieski – dzieci przygotowały flagi, czapki, niebieskie serduszka, transparenty i tabliczki. Wcześniej w szkole odbyły się liczne zajęcia dotyczące tematyki praw dzieci. Pracowano także na materiałach udostępnionych przez UNICEF.

            W Trzebnicy, podobnie jak w innych miastach na całym świecie, podświetlimy dziś na niebiesko jeden z budynków użyteczności publicznej - Gminne Centrum Kultury.

            Więcej na -

            https://www.facebook.com/unicefpolska

          • Świąteczna zbiórka darów dla potrzebujących

          • Szkolny Klub Wolontariusza serdecznie zaprasza do włączenia się w: „Świąteczną zbiórkę darów dla potrzebujących”. W tym roku naszym głównym celem jest zebranie:

             

            ·       Artykułów spożywczych

            z długą datą ważności (makaron, kasza, cukier, olej, przyprawy, herbata, kawa, słodycze);

             

            ·       Chemii gospodarczej i środków czystości

            (żele, proszki, płyny do prania, mleczka do czyszczenia, płyny do mycia naczyń, szampony, żele pod prysznic, mydła, pasty do zębów).

             

            Dary zbieramy w szkole do 27.11.2020r. w godzinach pracy placówki przy wejściu na łącznik od strony boiska (w koszu za drzwiami) lub przy głównym wejściu od ulicy św. Jadwigi (prosimy wywołać pracownika szkoły domofonem).

             

            Prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego. Dbajmy o siebie i swoich bliskich, nie zapominajmy o potrzebujących.

             

            Pozdrawiam serdecznie

            Monika Wojewódka

          • Projekt klasowy pt. „Z ekonomią na ty” w ramach realizacji programu ERASMUS+

          • Uczniowie 6c zrealizowali projekt klasowy pt. „Z ekonomią na ty” (dobre praktyki ERASMUS+), którego celem było rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów. W ramach 3 spotkań klasowych rozmawialiśmy o podstawach ekonomii, stworzyliśmy wytyczne dla tworzenia firmy i uczniowie sami w grupach wymyślili firmę, jej nazwę, zastanowili się nad pozyskaniem kapitału, zagrożeniami, stworzyli reklamę i.... musieli wybronić sensowność istnienia swojej nowej firmy w Trzebnicy.

            https://drive.google.com/.../1PTCkYTqbBKHXFzCWsnHkWTv62Wu...

            Zapraszamy do obejrzenia wybranych reklam.

            Społeczność klasy 6c

          • 16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • 16 listopada dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:

            „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”

            Po zakończonych lekcjach online zachęcamy do obejrzenia prezentacji:

            https://view.genial.ly/5fafe85dadefec0d0e858b8f/interactive-content-dzien-tolerancji-copy

             

            Pozdrawiam serdecznie Marta Poddębniak

          • Zdrowe śniadanie w 4c

          • Podczas ostatniej lekcji wychowawczej klasa 4c zjadła "wspólne śniadanie" online...a wszystko to w ramach Dni Kultury Zdrowotnej.

            Pozdrawiam

            Kasia Proksza

          • Nasze uprawy domowe

          • Ważnym sposobem zdobywania wiedzy przyrodniczej jest obserwacja własna. Zapraszam na prezentację czy światło ma wpływ na rozwój roślin, którą wykonała uczennica klasy 4c Aleksandra Broda.

            K. Proksza

          • "Lekturka zza biurka". O Wartościach. Opowieść pt. "Burza".

          • Drodzy Czytelnicy,

            dziś, zgodnie z zapowiedzią, rozpoczynamy cykl audycji pt. "Lekturka zza biurka". Te cykliczne spotkania z lekturą zaproponowanych przeze mnie tekstów rozpocznę od opowiadania autorstwa K. Terechowicz i W. Cesarza pt. "Burza". Tekst pochodzi z książki zatytułowanej "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach".

            O jakie ważne sprawy chodzi w tej książce?

            Rzecz będzie o WARTOŚCIACH.

            O jakiej ważnej sprawie będzie mowa w opowiadaniu "Burza"? Dowiecie się z niego, czym jest WOLNOŚĆ.

            ZAPRASZAM!

            Czas słuchowiska:(27')

            Adresaci: dla wszystkich

            AST

            https://drive.google.com/.../1PBg_a-xG-r8AI.../view..

          • Fizjoterapeuta Marcin Durczak z apelem do rodziców

          • Dużą grupę moich pacjentów stanowią dzieci i młodzież z wadami postawy.

            Dzisiejszy post to apel do rodziców.

            Bardzo często zdarza się, że rodzice, którzy przyprowadzają dziecko mówią "niech Pan zobaczy jaka ona jest krzywa! I te odstające łopatki...a najgorzej, że ten brzuch taki wywalony".

            Kochani rodzice...wada postawy to nie koniec świata, oczywiście powinniśmy z nią pracować i starać się ją niwelować...ale...nie ma żadnych przekonujących dowodów na to, że dziecko z wadą postawy będzie chorym dorosłym. Meta badania mówią, że dorośli ze skoliozą nie zgłaszają się do lekarza częściej z powodu bólu pleców niż dorośli bez skoliozy.

            Wiemy jednak na pewno, że dorośli z kompleksami spowodowanymi zaburzonym poczuciem własnej wartości, spowodowanym np. tym, że całe dzieciństwo słuchali o tym, że są krzywi i to strasznie wygląda, mają w życiu trudniej.

            Pamiętaj, poczucie własnej wartości jest dużo ważniejsze od prawidłowej postawy ciała.

            Powiedz dziecku, że je kochasz. Silne psychicznie dziecko będzie silnym psychicznie dorosłym. Silny psychicznie dorosły to szczęśliwy człowiek. Szczęśliwy człowiek to człowiek sukcesu.

            #osteopatia #fizjoterapia #osteopatiadzieci #fizjoterapiadzieci #osteopatiawpediatrii #fizjoterapiawpediatrii #dziecko #parenting #rodzicielstwo #wadypostawy #skolioza #poczuciewłasnejwartości #dzieckotoskarb #dajdzieckusiłę

          • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w okresie nauki zdalnej

          • Szanowni Rodzice,

            W związku z zaistniałą sytuacją, informujemy, że psycholog i pedagog pracują bez zmian. Oferujemy pomoc pychologiczno - pedagogiczną dla uczniów i rodziców. W każdej sytuacji trudnej będziemy dostępne przez e-dziennik. Prosimy o przekazanie tej wiadomości zwłaszcza naszej najstarszej młodzieży. Z doświadczenia wiemy, że posiadają różne swoje małe i duże sprawy, o których czasem trudno porozmawiać z mamą i tatą. Gdyby Państwa coś niepokoiło, również zapraszamy na konsultacje (ustalimy dogodny termin dla Państwa). Jak będzie potrzeba, połączymy się na video czacie lub spotkamy w szkole.Jeżeli życzą Państwo sobie kontaktu z psychologiem czy pedagogiem szkolnym, prosimy o informację.

            Życzymy dużo spokoju, mamy nadzieję, że obecna sytuacja skończy się szybko i wszyscy będziemy mogli spotkać się w bezpośrednim kontakcie.

            PozdrawiamyPaulina Skalska-Kurnat

            Marta Poddębniak

          • Tu wszędzie jest moja Ojczyzna

          • Świadomość patriotyzmu jest tym, co powinno nam towarzyszyć na co dzień w pracy, szkole i domowym zaciszu, i to niezależnie od daty w kalendarzu. Uczniowie sami się zorganizowali, sami dobrali utwór i sami nagrali z uśmiechami na twarzy, tak po prostu, spontanicznie, z ich młodzieńczym duchem.  

            Opiekun Samorządu Uczniowskiego

            Anna Matwiszyn

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Tegoroczne Święto Niepodległości będziemy przeżywać inaczej niż zazwyczaj. Nie odbędą się uroczyste pochody i nie będzie wspólnych delegacji składających kwiaty oraz znicze pod pomnikami. Wierzę jednak, że nadal możemy świętować. 102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę przypomina nam wszystkim na nowo, jak wielkim darem jest wolność. Serdecznie zapraszam wszystkich do włączenia się w świętowanie we własnych domach i we własnych sercach.

            Burmistrzgminy Trzebnica

            Marek Długozima

          • "Lekturka zza biurka" - codzienne audycje dla młodszych i starszych czytelników

          • "Lekturka zza biurka" - to propozycja codziennych audycji dla młodszych i starszych czytelników, transmitowanych z biblioteki szkolnej, mających na celu urozmaicenie uczniom czasu spędzonego w domu, niosących wartości poznawcze, wychowawcze i nade wszystko biblioterapeutyczne.

            Początek audycji - 12 listopada 2020 r.

            Ps. Będą niepodzianki:)

            Serdecznie zapraszam

            Alicja Stręk-Tworek

          • Jak przezwyciężyć trudności, gdy dziecko nie chce słuchać ani czytać książek?

          • Jeszcze przed narodzinami dziecka obiecywałaś sobie, że książki będą ważnym elementem jego życia. Od małego będziesz mu czytała na głos, później twoje dziecko samo chętnie będzie sięgać po książki. Planowałaś także piękną biblioteczkę w dziecięcym pokoju… jednak rzeczywistość okazała się inna. Syn nie chce słuchać, jak mu czytasz, a córka wzdryga się na samą myśl, że miałby sama sięgnąć po jakąś książkę.

            Twoje dziecko nie chce słuchać bajek? Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne:

            Czytasz za szybko. Gdy czytasz wolno, spokojnym tempem, dziecko ma szansę wyobrazić sobie, o czym jest historia.

            Nie pokazujesz ilustracji. Obrazki są dla dzieci równie ważne jak tekst!

            Czytasz o złej porze. Być może czytasz dziecku przed snem, a ono jest bardziej skupione po śniadaniu lub w południe. Sprawdź, która pora jest najlepsza dla twojego dziecka.

            Tematyka książki nie jest interesująca dla dziecka. Staraj się czytać dziecku książki, które samo ci wskazuje lub te związane z jego zainteresowaniami.

            Nie intonujesz. Czytając, zmieniaj głos, wcielaj się w bohaterów i przede wszystkim nie przynudzaj!

            Pamiętaj, głośne czytanie doskonale wpływa na rozwój twojego dziecka! Dlatego przyłóż się do tej czynności i nie traktuj jej jako swój obowiązek. To ma być czas budowania i zacieśniania więzi między wami.

            Twoje dziecko nie chce czytać? Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne:

            Daj dziecku wybrać książkę. Nie narzucaj mu, co ma czytać.

            Dziecko powinno mieć czas na czytanie. Być może twoje dziecko nie chce czytać, bo ma zbyt dużo zajęć pozalekcyjnych, a przez to nie ma czasu na spokojne zagłębienie się w książkę.

            Daj dziecku przykład. Czy w kwestii czytania jesteś dla swojego dziecka przykładem? Czy czytasz przy nim? Czy dziecko może z tobą porozmawiać o przeczytanej książce?

            Dobierz dobrą tematykę. Być może dziecku nie odpowiada tematyka książek, które mu proponujesz. Porozmawiaj z nim – może zamiast książek historycznych woli fantasy?

            Przyjrzyj się dokładnie dziecku. Niechęć do czytania może mieć podłoże zdrowotne. Być może twoje dziecko ma dysleksję lub problem ze wzrokiem.

            Czytanie daje dużo korzyści twojemu dziecku, m.in. rozwija jego wyobraźnię oraz pozytywnie wpływa na zdrowie psychicznie. Zidentyfikuj problem i pomóż dziecku przezwyciężyć niechęć do czytania, a zobaczysz, że zaprocentuje to w przyszłości.

             

            ŹRÓDŁO:wielki-czlowiek.pl

          • Organizacja pracy szkoły od dnia 9 listopada 2020r.

          • Szanowni Państwo, 

            od dnia 9 listopada br. klasy I - III będą realizowały naukę w trybie zdalnym z wykorzystaniem platformy MTeams. Zajęcia odbywać się będą wg obowiązującego tygodniowego planu lekcji. Klasy IV- VII pracują w ustalonej już organizacji do 29 listopada br. Nie wprowadza się zmian w funkcjonowaniu oddziałów przedszkolnych.

            Z poważaniem

            Elżbieta Nowak