• XVII TRZEBNICKI SAMORZĄDOWY KONKURS NASTOLATKÓW ,,OŚMIU WSPANIAŁYCH”

          •    24 marca w naszej szkole odbyły się eliminacje do Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. W przesłuchaniach wzięło udział 24 kandydatów: 16 osób ze szkół podstawowych i 8 osób z gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów: Kamila Boczar Ib, Anna Sychla Ib, Dominika Józefiak IIc, Natalia Ostolska IIIb, Alicja Wojtaś IIIb i Bartosz Śliwiński IIId.  Do konkursu przygotowała uczniów p. Monika Budziak-Mielnik.

               Ze wszystkich uczestników kapituła wybrała 8 osób: 5 uczniów ze szkoły podstawowej i 3 uczniów z  gimnazjum. Wśród wspaniałej ósemki znalazły się dwie uczennice z naszej szkoły – Anna Sychla Ib i Dominika Józefiak II c. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratuluję.

               Już wkrótce odbędzie się finał miejsko-gminnej edycji Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Rodzice „najwspanialszych” otrzymają listy gratulacyjne, a sami uczestnicy konkursu dyplomy i statuetki. Poznamy również ,,Pierwszego Wspaniałego Miasta i Gminy Trzebnica”.

                                                                                                                                                             Monika Budziak-Mielnik

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS OLIMPUS Z CHEMII

          • 23 marca odbyła się sesja wiosenna ogólnopolskiego konkursu Olimpus z chemii. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów: Kamila Boczar (1b), Kateryna Bobryka (1b), Oliwia Cwynar (2a), Agnieszka Krawczyk (2a), Natalia Sługocka (2a), Dominika Szymańska (2a), Maria Gaweł (2b), Maciej Katura (2b), Wiktoria Kręgulewska (2c), Maciej Jurlewicz (3a), Aleksander Krzanecki (3a), Jakub Świat (3a), Klaudia Kamela (3b), Natalia Ostolska (3b) i Alicja Wojtaś (3b). Wszyscy rozwiązywali testy wielokrotnego wyboru, rożne dla poszczególnych klas. Dziękuję uczniom za zaangażowanie i przygotowanie do konkursu.

             

             

            WYNIKI SESII ZIMOWEJ

             

            Z dużym opóźnieniem, ale są już wyniki sesji zimowej z chemii.

             

            W szkole najlepsze wyniki uzyskali.

             

            1. Boczar Kamila 1b

            2. Bobryka Kateryna 1b

            3. Krzanecki Aleksander 3a

            4. Ostolska Natalia 3b

            5. Wojtaś Alicja 3b

            6. Maciej Jurlewicz 3a

             

            Wszystkim uczniom gratuluję. Kamila i Kateryna uzyskały najwyższe miejsca ze wszystkich edycji konkursu. Czekamy na wyniki z sesji wiosennej.

             

             

            Sylwia Drewniak

        • Biegamy dla potrzebujących
          • Biegamy dla potrzebujących

          • Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły nie byli obojętni na potrzeby innych, wsparli potrzebujących, włączając się do Wrocławskiego Biegu Sponsorowanego, który odbył się 21 marca.

                 Bieg  łączy  charytatywność ze sportem i przedsiębiorczością. Zasada jest prosta – aby pobiec trzeba znaleźć sponsorów, osoby lub instytucje, które zapłacą za wysiłek fizyczny biegacza. Pieniądze finalnie trafiają na konto Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci i są przeznaczane na potrzeby podopiecznych. Cały dochód z biegania jest przeznaczony na cele statutowe Fundacji, a w szczególności na zakup materiałów medycznych dla chorych dzieci,  m.in. opatrunki, rurki tracheostomijne, strzykawki i wiele innych potrzebnych na bieżąco rzeczy. W tym roku konferansjerem biegu był strongmen Tyberiusz „Tyberian” Kowalczyk.  Zebraliśmy 730 zł, które zostały przekazane na konto fundacji. Gratulujemy!

          • Gminna Gimnazjada w Piłce Ręcznej Dziewcząt

          • 3 marca byliśmy organizatorem Gminnych Zawodów w Piłkę Ręczną Dziewcząt. Do rozgrywek przystąpiły dwa zespoły: Gimnazjum nr 1 i Powiatowe Gimnazjum Sportowo-Językowe. Oczekiwaliśmy sporych emocji i wyrównanej rywalizacji, jednak nasze przeciwniczki postawiły twarde warunki i od początku meczu prowadziły bezpieczną różnicą. Naszej drużynie towarzyszyła słaba skuteczność i złe wykończenie akcji, a nawet brak szczęścia. Chwilowe zrywy akcji i zdobycie kolejnych bramek nie pomagało naszym dziewczynom, a rywalki grały bardzo skutecznie, czego efektem było zwycięstwo różnicą ponad 10 bramek. Rywalizacja odbyła się w duchu fair-play i co najważniejsze bez kontuzji.

            skład drużyny: Paulina Łakota, Zuzanna Kupiec, Zuzanna Kaczmarek, Aleksandra Dąbek, Sandra Mosoń, Izabela Grzesiak, Wiktoria Kręgulewska, Julia Lutomska, Marysia Kluga, Aleksandra Sadło, Paulina Żołnierowska, Milena Żuk.

                                                                                                                                                                       Opiekun zespołu:

                                                                                                                                                                Józef Wojciechowski

        • Powiatowy Konkurs "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego"
          • Powiatowy Konkurs "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego"

          • Po przeprowadzeniu etapu szkolnego i wyłonieniu reprezentacji szkoły, w dniu 17 marca w Pęgowie odbył się XVI Powiatowy Turniej "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego". Naszą szkołę w tym roku reprezentowali: Kamila Boczar, Anna Sychla, Jakub Świat oraz Michał Nowakowski. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej, która sprawdzała znajomość znaków, przepisów drogowych i zasad zachowania się na drogach oraz części praktycznej, która polegała na przejechaniu rowerem przygotowanego przez organizatorów toru przeszkód. Nasza drużyna uzyskała dobre wyniki z testu pisemnego, lecz duży stres i brak umiejętności w drugiej części  turnieju sprawiły, że ostatecznie uplasowaliśmy się na IV miejscu. Opiekunem drużyny był pan P. Rojewski. Życzymy powodzenia w przyszłym roku i zapraszamy do galerii foto.

             

                                                  Kamila Boczar 1b

             

          • SKRZYNKA KORCZAKOWSKA JUŻ JEST W NASZEJ SZKOLE

          • „Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do poważnego ich rozważania” 
            Janusz Korczak

            Od dzisiaj w naszej szkole działa Skrzynka Korczakowska, do której wszyscy uczniowie mogą anonimowo wrzucać listy z prośbami, pytaniami i skargami. Skrzynka ma służyć młodzieży do zgłaszania trudnych spraw anonimowo. Znajduje się w w czytelni bibliotecznej.

            Jakie sprawy można między innymi zgłaszać:

            Jeśli jest się ofiarą lub świadkiem agresji lub przemocy

            Jeśli wie się, że komuś dzieje się krzywda

            Jeśli się jest krzywdzonym przez dorosłych

            Jeśli dokuczają komuś rówieśnicy i ktoś sobie z tym nie radzi

            Jeśli ktoś ma pytanie natury prawnej/jest w kłopotach

            Jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji i nie wie jak rozwiązać swój problem

            Jeśli ktoś nie ma się do kogo zwrócić, nie wie komu może zaufać

            Każdy może liczyć na pomoc, nie jest sam w szkole.

            To uczniowie decydują w jakiej formie chcą uzyskać odpowiedź: poprzez indywidualną rozmowę z konkretną osobą np. nauczycielem, wychowawcą, pedagogiem/psychologiem szkolnym, dyrektorem, członkiem S.U, rozwiązanie problemu, sytuacji w klasie czy może w inny sposób. Jeśli tego osoba, która napisała list nie zrobi, wówczas odpowiedź w formie ogólnej będzie podana przez dyrektora na apelu porządkowym do wiadomości całej społeczności szkolnej i równocześnie podjęte zostaną działania w celu rozwiązania problemu. Listy będą opróżniane ze Skrzynki Korczakowskiej raz na tydzień w obecności przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.

            Kim był Janusz Korczak, którego imieniem nazwano ogólnopolską akcję "Prawo w szkole"?

            Janusz Korczak,ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. około 6 sierpnia 1942 w Treblince, był polskim pedagogiem, publicystą, pisarzem, lekarzem pochodzenia żydowskiego. Działał na rzecz praw dziecka i całkowitego równooprawnienia dzieci.Wprowadził samorządy wychowanków, zainicjował pierwsze pismo publikowane przez dzieci. Działał głównie w dziedzinie resocjalizacji dzieci, opieki nad dziećmi trudnymi itp. Napisał ponad 20 książek, 1400 tekstów drukowanych i 200 materiałów niepublikowanych. Najbardziej znane utwory to " Król Maciuś Pierwszy" "Bankructwo małego Dżeka. "


            Więcej o Januszu Korczaku:
            https://youtu.be/HBKfFuyOclY
            Polecamy również do obejrzenia film biograficzny w reżyserii A. Wajdy pt. "Korczak".

          • "PATRONI ROKU 2017" - projekt czytelniczo-teatralny dla uczniów klas I- II.

          • Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Joseph Conrad-Korzeniowski, Adam Chmielowski, Honorat Koźmiński, 300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i rzeka Wisła to na mocy sejmowych uchwał patroni roku 2017 w Polsce. Zapraszam wszystkich chętnych uczniów z klas I-II do udziału w projekcie czytelniczo-teatralnym pośw. patronom roku 2017. Rozpoczęcie projektu jeszcze w tym semestrze, zakończenie na przełomie września i października 2017 r. Wiadomość w bibliotece.

          • Zebrania z rodzicami !!!

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców w dniu 20 marca 2017r

            - 1700-aula szkolna  - spotkanie z dyrektorem szkoły na temat przebiegu i organizacji egzaminu gimnazjalnego

                                         - spotkanie z dyrektorami szkoł ponadgimnazjalnych PZS nr 1 oraz PZS nr 2 w Trzebnicy

                                            na temat oferty edukacyjnej oraz zasad rekrutacji

            - 1730- spotkania rodziców uczniów klas I i II  z wychowawcami

            - 1800 - 1900 - konsultacje wszystkich nauczycieli

        • XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski
          • XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski

          •     10 marca 2017 roku Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy gościło uczestników XVII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego, w którym wzięli udział reprezentanci następujących szkół powiatu trzebnickiego: Gimnazjum im. M. Rataja w Żmigrodzie, Gimnazjum Publicznego w Krynicznie, Publicznego Gimnazjum im. Polskich Profesorów Lwowskich w Pęgowie, Publicznego Gimnazjum im. Polskich Laureatów Nagrody Nobla w Obornikach Śląskich, Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim, Powiatowego Gimnazjum Sportowo- Językowego w Trzebnicy, a także gospodarza konkursu - Gimnazjum nr 1 im. Księcia Henryka Brodatego w Trzebnicy. Naszą szkołę reprezentowali: Maria Gaweł, Kamila Boczar i Błażej Basiak. 
                W tym roku młodzież prezentowała recytację wybranych utworów polskich autorów i fragment prozy H. Sienkiewicza.

            Laureaci:

            I miejsce – Anna Bochenek – Powiatowe Gimnazjum Sportowo- Językowe w Trzebnicy
            II miejsce – Zuzanna Kozicka – Powiatowe Gimnazjum Sportowo- Językowe w Trzebnicy
            III miejsce – Karolina Prostak – Gimnazjum Publiczne w Krynicznie
            IV miejsce – Agata Cerkowniak – Publiczne Gimnazjum im. Polskich Profesorów Lwowskich w Pęgowie
            V miejsce – Kamila Boczar – Gimnazjum nr 1 im. Księcia Henryka Brodateg0o w Trzebnicy

            Gratulacje!

          • V edycja ogólnopolskiego konkursu  „Wędrówki przez Chiny”.

          • Zapraszam do udziału w V edycji ogólnopolskiego konkursu „Wędrówki przez Chiny”. Konkurs polega na wykonaniu samodzielnej prezentacji multimedialnej (składającej się z max. 10 slajdów), dotyczącej wymarzonej podróży po Chinach. Prezentacja musi zawierać wyobrażoną relację z już odbytej podróży oraz oba dodatkowe elementy: 
            • spotkanie z wybraną postacią z chińskiej historii lub mitologii 
            • wykorzystanie min. jednego starożytnego chińskiego wynalazku (np. jako narzędzie, środek transportu itp.)
            Na prace czekam do 20.03.2017 r. (poniedziałek)
                                                                                                                                                                            K. Mackiewicz

        • Szkolny Turniej Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym
          • Szkolny Turniej Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

          • W czwartek 9 marca w naszej szkole odbył się turniej z wiedzy o ruchu drogowym. Celem głównym tego Turnieju jest propagowanie wśród młodzieży właściwych zachowań na drodze poprzez znajomość przepisów i zasad ruchu drogowego. Do rywalizacji przystąpiło trzech chłopców i cztery dziewczęta, którzy rozwiązywali test i rozpoznawali znaki na wyświetlanych slajdach. Najlepsze cztery osoby będą reprezentowały nasze Gimnazjum na Powiatowym Turnieju, który odbędzie się 16 marca w Pęgowie.
            Jakub Świat, Kamila Boczar, Anna Sychla uzyskali wynik po 15 punktów, Michał Nowakowski zdobył 12 punktów, Klaudia Piasecka 11pkt, Natan Kowalski i Justyna Wysota po 10 pkt. Organizatorem turnieju byli Lidia i Piotr Rojewscy.

        • Stypendia im. Jana Pawła II i  Burmistrza Gminy Trzebnica
          • Stypendia im. Jana Pawła II i Burmistrza Gminy Trzebnica

          • 129 stypendiów im. Jana Pawła II oraz Burmistrza Gminy Trzebnica o łącznej wartości ponad 115 000 złotych. Tym razem do grona wyróżnionych do tej pory uczniów, dołączyło kolejnych pięciu stypendystów im. Jana Pawła II i siedmiu stypendystów Burmistrza Gminy Trzebnica.
            Wśród wyróżnionych znalazły się nasze uczennice: 
            Stypendium Burmistrza Gminy Trzebnica uhonorowano Klaudię Kamelę, zaś Stypendium im. Jana Pawła II Zuzannę Kaczmarek.
            Uroczystość rozpoczęła i zakończyła się pokazem tanecznym w wykonaniu Natalii Karpińskiej i Bartosza Lorka, którzy reprezentują Champion Team. Niezwykle zdolni tancerze szkolą się u Mistrzów Polski i Wicemistrzów Świata i mają na swoim koncie spory dorobek taneczny. Porywająca cha-cha i zmysłowa rumba zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Warto dodać, że w ubiegłym roku Burmistrz Marek Długozima przyznał Bartkowi stypendium sportowe, które jak zapewnił chłopak przeznaczył na dodatkowe indywidualne lekcje tańca. Ich rezultat zaprezentował właśnie podczas gali.
            Podczas gali wystąpiły również uczennice Gminnej Szkoły Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy: Helena Szkwerko i Weronika Biernat. Obie artystki zostały niedawno wyróżnione podczas przesłuchań organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej.
            Źródło: www. trzebnica.pl

          • Wirtualny Festiwal Filmowy - kinomaniacy znów w akcji!

          • W ramach Wirtualnego Festiwalu Filmowego nasi kinomaniacy za zadanie mieli stworzyć komiks inspirowany twórczością Andrzeja Wajdy. Do komiksu inspirowanego filmem pt. "Popiół i diament" wykorzystali zrobione wcześniej zdjęcia.

            Ponadto mieli za zadanie nakręcic krótki film z wykorzystaniem motywów powiązanych z twórczością A. Wajdy.

            Link do filmu:https://youtu.be/wywRsalYk8k

        • Dzień Żołnierzy Wyklętych
          • Dzień Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca - w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - klasy Ic i IIb uczestniczyły w gminnych obchodach tego święta, które odbyły się na trzebnickim rynku i na Rondzie Żołnierzy Wyklętych.
            Uroczystości rozpoczęły się Hymnem Państwowym. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, który był inicjatorem wydarzenia. Podkreślił, że Gmina Trzebnica kultywuje pamięć o Bohaterach Narodowych – przypominają o nich m.in. Dęby Katyńskie, Krzyż Katyński, Pomnik Sybiraków, Pomnik II Armii Wojska Polskiego, ul. Armii Krajowej, ul. Żołnierzy Września oraz Rondo Żołnierzy Wyklętych.
            Następnie odbyła się prelekcja dra Sławomira Węgrzynowicza, historyka, doktora nauk humanistycznych nt. działalności żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości Państwa Polskiego przeciwstawiali się agresji sowieckiej.
            Podsumowaniem tej części obchodów był program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów: Klaudii Piaseckiej, Zofii Szpil, Eweliny Pindel, Dominiki Józefiak, Filipa Adamca, Adriana Dudziaka, Jakuba Czerwonego, Bartosza Śliwińskiego i Błażeja Basiaka. 
            W drugiej części uroczystości, która odbyła się przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych, odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę „W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym”.
            Zdjęcia w albumie: Waldemar Józef Marzec

             

        • Walentynki
          • Walentynki

          • 10 lutego w naszej szkole obchodziliśmy walentynki. Imprezę przygotowała klasa IIc oraz SU. Tego dnia nie zabrakło słodkości, kwiatów no i - rzecz jasna - poczty walentynkowej. W szkole panowała radosna atmosfera, przerwy umilała wszystkim muzyka. Dochód z kawiarenki został przeznaczony na akcję charytatywną – "Złociaki na zwierzaki"

        • Ferie w szkole - webinarium
          • Ferie w szkole - webinarium


          • 14 lutego grupa uczniów należąca do Filmoteki Szkolnej wraz z opiekunami wzięła udział w webinarium: ''Nakręć by nakręcać. Podstawy tworzenia filmów reklamowych w dobie social mediów'' prowadzonym przez Olę Górecką. Było to z kolei piąte webinarium, w którym uczestniczyli nasi gimnazjaliści. To dla nich nowe doświadczenie, kiedy mogą wraz ze swoimi nauczycielami stanąć po tej samej stronie „ tablicy”. Ferie w szkole, dlaczego nie! Zajęcia byłyniezwykle ciekawe, ponieważ prowadząca włączyła odbiorców do współtworzenia szkolenia. Zadawała pytania, na które uczestnicy po obejrzeniu kolejnej reklamy starali się odpowiedzieć. W trakcie webinarium rodziły się nowe pomysły, które młodzi miłośnicy kina na pewno wykorzystają przy tworzeniu filmów. 
            Nawet ferie zimowe nie zatrzymały Julii, Kasi i Klaudii w domu, ciekawość i chęć rozwijania zainteresowań wzięły górę. Było super!

                                                                                                                                                     B. Milner-Firkowska

        • Ferie z projektem :}
          • Ferie z projektem :}

          • Pierwsze dni ferii zimowych były czasem intensywnej pracy projektowej dla kilku uczniów naszej szkoły. Projekt zatytułowano:

            Czy Trzebnica i okolice mogą być atrakcyjne turystycznie dla młodzieży?

            Problem, którego rozwiązaniem zajmował się zespół uczniów dotyczył zagadnienia, jak zareklamować nasze miasto, aby było atrakcyjne turystycznie dla młodzieży z zagranicy?

            W projekcie wzięli udział:

            Agnieszka Boruszewska – klasa 3A

            Kamila Kasperek klasa – 3D

            Wiktor Pietrzak klasa – 3C

            Kacper Sikora klasa – 3D

            Krzysztof Kłosiński klasa – 3A

            Cała grupa spotkała się na 3-dniowych warsztatach, w czasie których pracując zespołowo poddali obróbce zgromadzony materiał dzieląc go tematycznie pod względem atrakcyjności dla turysty na trzy kategorie:

            • religijno-kulturowa
            • rekreacyjna
            • sportowa.

            Do każdej z nich stworzyli mapkę z wyznaczoną trasą, a punkty na nich oznaczone - opisali tworząc mini przewodnik po Trzebnickich atrakcjach w języku angielskim. Na koniec wykonali plakat zachęcający do odwiedzenia Trzebnicy.

            Za udział, zaangażowanie i sympatyczną atmosferę wszystkim bardzo dziękuję.

            Opiekun projektu - Dorota Lutek