• Ogólnopolska Olimpiada Chemiczna - sesja wiosenna
          • Ogólnopolska Olimpiada Chemiczna - sesja wiosenna

          • 23 marca odbyła się sesja wiosenna ogólnopolskiej olimpiady Olimpus z chemii. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów. Wszyscy rozwiązywali testy wielokrotnego wyboru rożne dla poszczególnych klas.
            Miło mi poinformować, że KATERYNA BOBRYKA uczennica klasy 1b została LAURETKĄ ogólnopolskiej olimpiady z chemii w sesji wiosennej.

            W szkole najlepsze wyniki uzyskali.

            1. Kateryna Bobryka 1b
            2. Kamila Boczar 1b
            3. Agnieszka Krawczyk 2a
            4. Maciej Katura 2b
            5. Maciej Jurlewicz 3a
            6. Oliwia Cwynar 2a
            7. Aleksander Krzanecki 3a.

            Wszystkim uczniom serdecznie gratuluję.

            Sylwia Drewniak

          • Kinomaniacy jadą na Festiwal do Warszawy

          • Po pracowitym, pełnym sukcesów roku, nasi kinomaniacy wybierają się do Warszawy na Festiwal Szkolnych Klubów Filmoteki Szkolnej podsumowanie swojej działalności. Serdecznie gratulujemy! Więcej nt. ich działalności przeczytacie tutaj:


            https://filmoteka.ceo.org.pl/aktualnosci/ostatnie-zadanie-na-sciezce-rozwiazane

        • Dramatyczne chwile i utrata szansy na walkę o medal w Gimnazjadzie Powiatowej Dziewcząt
          • Dramatyczne chwile i utrata szansy na walkę o medal w Gimnazjadzie Powiatowej Dziewcząt

          • 11 maja był wyjątkowo pechowy dla piłkarek nożnych w tegorocznej Gimnazjadzie Powiatowej. Choć dzień powitał je pięknym słońcem, to zbieg nieszczęśliwych wydarzeń już od samego rana rzucał drużynie kłody pod nogi. Najpierw nie przyjechał zamówiony bus na zawody, potem pechowe losowanie grup spowodowało, że zespół znalazł się w tak zwanej grupie śmierci. Wszystkie trzy drużyny tej grupy mogły być zwycięzcą całego turnieju. Pierwsze spotkanie dziewczęta rozegrały z Gimnazjum im. Rataja ze Żmigrodu. Obie drużyny od samego początku do końca grały zawzięcie i bardzo dobrze technicznie. Nasze dziewczyny jako pierwsze strzeliły bramkę, jednak w ostatniej minucie przeciwnik wyrównał i mecz zakończył się remisem 1-1. Kolejne spotkanie w naszej grupy rozegrało Gimnazjum z Obornik Śląskich z Gimnazjum ze Żmigrodu. Tutaj również mecz zakończył się bezbramkowym remisem 0-0. O naszym awansie decydował pojedynek z Obornikami Śl. Wystarczył nam remis 2-2. Niestety przy wyniku spotkania 1-2 nasza czołowa zawodniczka Iza Grzesiak, mając 100 procentową szansę na zdobycie złotego gola, upadła, doznając poważnej kontuzji kolana. Z bólem została przewieziona karetką do Wrocławia, a drużyna schodziła z murawy boiska z wielkim żalem i utraconą szansą dalszej walki nawet o złoty medal.
            Nasze dziewczyny zagrały dwa piękne, pokazowe mecze, które dawały wspaniałe widowisko wszystkim kibicom. Każda z naszych zagrała swój życiowy mecz. Gratulujemy!!!
            Skład zespołu: Iza Grzesiak, Paulina Żołnierowska, Weronika Dymińska, Iza Dymińska, Marysia Kluga, Zosia Szpil, Natalia Rau Natalia, Paulina Łakota, Wiktoria Modelska, Ola Sadło, Julia Lutomska i Justyna Wysota.
            Przygotowującą i prowadzącą zespół była Lidia Rojewska.

        • Gimnazjaliści z Trzebnicy najlepsi w  powiecie!
          • Gimnazjaliści z Trzebnicy najlepsi w powiecie!

          • Ogromnym sukcesem zakończyły się tegoroczne powiatowe rozgrywki w piłce nożnej chłopców. Zawody były rozgrywane w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, kilka stopni powyżej zera i z dynamicznie zmieniającą się aurą. Pomimo tego atmosfera na boisku była bardzo gorąca w każdym  rozgrywanym spotkaniu. Do rywalizacji przystąpiło siedem szkół gimnazjalnych z powiatu trzebnickiego. Po losowaniu utworzono dwie grupy: pierwsza z czterema drużynami i druga z trzema. W każdej grupie spotkania rozgrywane były systemem każdy z każdym (dwie połowy po 12 minut).

             

            Grupa 1: Gimnazjum Sportowo- Językowe w Trzebnicy

                            Gimnazjum w Obornikach Śląskich

                            Gimnazjum w Prusicach

                            Gimnazjum Nr 1 w Trzebnicy

             

            Grupa 2: Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie

                            Gimnazjum w Zawoni

                            Gimnazjum w Szewcach

            Po rozegranych meczach do półfinałów powiatowych awansowały dwie drużyny z grupy pierwszej i dwie z drugiej. W pierwszym półfinale spotkały się drużyny z Gimnazjum Sportowo-Językowego w Trzebnicy z Gimnazjum ze Żmigrodu. My natomiast walczyliśmy o awans do ścisłego finału z Gimnazjum w Zawoni. Po nerwowych i emocjonujących momentach na obu boiskach przyszedł czas na… „Wielkie Derby Trzebnicy”!  W finale spotkały się obie drużyny trzebnickich gimnazjów. Pomimo tego atmosfera była bardzo przyjazna, a gra od samego początku do końca odbywała się zgodnie z zasadami fair-play.  W tym dniu szczęście dopisało naszym przeciwnikom, mecz zakończył się wynikiem 2:1. Obie drużyny awansowały do dalszych etapów rozgrywek – międzypowiatowych.

            Skład naszych vice-mistrzów powiatu:

            Konrad Pietralik, Marcel Baura, Jakub Świat, Maciej Wożniak, Hubert Bartela, Jakub Jasiński, Błażej Ciachorowski, Kacper Oleniasz, Piotr Zięba, Szymon Osik, Jakub Pastuszka, Bartosz Śliwiński.

            Drużynę prowadził pan Piotr Rojewski.  Nad przebiegiem i respektowaniem zasad i przepisów rywalizacji sportowej czuwali pan Józef Wojciechowski i drugi sędzia pan Marek Siemiątkowski.

        • Rap Pedagogia
          • Rap Pedagogia

          •  9 maja cała szkoła uczestniczyła w projekcie RAP PEDAGOGIA – opartym na muzyce Hip Hop, elementach profilaktyki, inspirowanym przeszłym życiem autora i wykonawcy DOBROMIRA MAKOWIECKIEGO. Spotkanie, a raczej wyjątkowa wspólna lekcja wychowawcza miała miejsce w sali kinowej TCKiS w Trzebnicy.

            Autor projektu "RapPedagogia" jest założycielem fundacji "Młodzi dla Młodych" która swoją siedzibę ma w Pabianicach. Jest także pedagogiem oraz animatorem projektów pedagogicznych z młodzieżą na ulicach. Przed laty sam mierzył się z wieloma problemami, będąc wychowankiem Domu Dziecka. Jako młody człowiek przedawkował narkotyki i omal nie umarł. Obecnie jeżdżąc po Polsce dociera do wielu szkół, domów dziecka, domów poprawczych i zakładów karnych, mówiąc do młodzieży, iż można żyć inaczej.

            Prosty, bezpośredni przekaz, a nade wszystko autentyczność, otwartość i zmysł pedagogiczny prowadzącego natychmiast  wytworzyły pewne porozumienie, co pozwoliło mu opowiedzieć swoje trudne dzieciństwo i drogę do szczęśliwego i spełnionego życia. 

            Serdecznie gratulujemy panu Dobromirowi Makowskiemu wyjątkowo wartościowego i inspirującego programu, talentu pedagogicznego, a nade wszystko empatii i serdeczności, co zostało docenione przez wzruszoną publiczność należnymi brawami. Jesteśmy pod wrażeniem!!!

            Dziękujemy!!! Niech moc Dobromira będzie z Wami!

        • Prace plastyczne naszych uczniów
          • Prace plastyczne naszych uczniów

          • Pozostając w kręgu osiągnięć artystycznych naszych uczniów, pragniemy zaprezentować najciekawsze prace plastyczne powstałe w ostatnich latach pod kierunkiem nauczycielki sztuki p. Moniki Bony. Są wśród nich dzieła absolwentów i obecnych uczniów naszej szkoły. Zapraszamy do galerii!

        • Julia Umańska laureatką Powiatowego Konkursu Plastycznego
          • Julia Umańska laureatką Powiatowego Konkursu Plastycznego

          •    

            Miło nam poinformować, że nasza uczennica Julia Umańska zdobyła I miejsce w XIV Powiatowym Konkursie Plastycznym "Nasza Mała Ojczyzna" pod hasłem ,"Moja miejscowość na znaczku pocztowym",. Konkurs odbył się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Trzebnicy. Julii oraz jej opiekunowi artystycznemu p. Monice Bonie serdecznie gratulujemy.

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • Tegoroczne uroczystości gminne Święta Konstytucji 3 Maja uświetnił występ naszych uczennic w składzie: Kamila Boczar, Maria Gaweł, Anna Sychla, Klaudia Piasecka, Katarzyna Bobryka, Oliwia Cwynar, Emilia Wieczorek, Daria Burgiel, Maja Zamolska i Aleksandra Sadło. Program ilustrowany muzycznie przygotowały panie: Joanna Nieradka, Katarzyna Bahryn-Kamińska i Beata Milner-Firkowska. Uroczystości szkolne z bogatszym programem artystycznym, w wykonaniu klasy IIb, chóru szkolnego oraz Błażeja Basiaka i Klaudii Piaseckiej, odbyły się 4 maja.

        • II miejsce w konkursie "Ratamaga"
          • II miejsce w konkursie "Ratamaga"

          • 25 kwietnia 2017 drużyna Gimnazjum1 wzięła udział w XVII Konkursie Matematycznym „RATAMAGA”,  którego celem jest propagowanie myślenia matematycznego, zachęta do doskonalenia się i możliwość sprawdzenia się w zawodach z innymi uzdolnionymi uczniami. Uczennica klasy 1b Kamila Boczar zajęła II miejsce wśród uczniów klas pierwszych.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Joanna Jurlewicz

          • Gimnazjaliści czytają lektury

          •     O zaletach czytania nie trzeba przekonywać uczniów klas trzecich, którzy 7 kwietnia wzięli udział w trzeciej edycji  konkursu: „Bohaterowie naszych lektur”. Była to świetna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy z j. polskiego tuż przed egzaminem gimnazjalnym. Test rozwiązywały  24 osoby, a miejsca na podium zajęły:

            Klaudia Kamela- klasa 3b – I miejsce

            Zuzanna Jaremko- klasa 3b – II miejsce

            Weronika Skotna – klasa 3a – III miejsce

            Alicja Wojtaś- klasa 3b- III miejsce

            Zadania polegały między innymi na dopasowywaniu tytułów książek do odpowiedniego gatunku literackiego, rozpoznawaniu bohaterów lektur na podstawie ich opisu, poszukiwaniu motywu podróży  w różnych tekstach literatury pięknej. Uczniowie musieli również rozpoznać, z jakich utworów pochodzą znane cytaty. Dobra znajomość treści lektur była niezbędna do udzielenia prawidłowych odpowiedzi na różne pytania. Umiejętnościami pisarskimi natomiast młodzież  mogła  wykazać się w ostatnim zadaniu, które polegało na ułożeniu reklamy dowolnej lektury bądź zredagowaniu krótkiego wiersza o wybranym bohaterze literackim.

            B. Milner-Firkowska

             

          • Powiatowy Konkurs o Krajach Niemieckojęzycznych

          •  

            7 kwietnia uczennice naszej szkoły: Maria Gaweł, Agnieszka Krawczyk i Emilia Wieczorek wzięły udział w III Powiatowym Konkursie o Krajach Niemieckojęzycznych w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Profesorów Lwowskich w Pęgowie. W tym roku pytania konkursowe dotyczyły Szwajcarii. Trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą na temat położenia geograficznego, największych miast, osób związanych z polityką, kulturą i sportem, jedzenia, ale także znajomością języka niemieckiego, gdyż wszystkie pytania sformułowane były właśnie po niemiecku. Dziewczyny poradziły sobie bardzo dobrze. Bardzo miłym gestem ze strony organizatorów było to, że każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i książkę.

            K. Szymkowiak

          • Szkolny Konkurs upamiętniający XII rocznicę śmierci Wielkiego Polaka – Papieża Świętego Jana Pawła II

          •  7 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs upamiętniający XII  rocznicę śmierci Papieża Świętego Jana Pawła II dla wszystkich klas  gimnazjalnych.  W konkursie wzięło udział 60 osób. Uczniowie mięli do rozwiązania test składający się z 47 pytań. Za trzy pierwsze miejsca otrzymają dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratuluję.

             

            LAUREACI KONKURSU:

            I miejsce  Agnieszka Krawczyk II A

            II miejsce Kamila Boczar I B

            III miejsce Klaudia Kamela  III B

            Organizator konkursu

               Monika Budziak-Mielnik

             

             

        • Udział  uczniów w konferencji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu
          • Udział uczniów w konferencji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

          • 5 kwietnia grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami: Urszulą Dufrat, Lidią Rojewską i Beatą Trelą-Żelazko, brała udział w konferencji przyrodniczej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ekonatura pt. „Wpływ jakości środowiska na zdrowe żywienie człowieka”. Konferencja odbyła się w Auli Jana Pawła II Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.Wykłady koncentrowały się wokół problematyki zdrowiego żywienia, m.in.
            1. „Jak produkowana jest żywność ekologiczna?”
            2. „ Wybrane owoce w profilaktyce przewlekłych chorób niezakaźnych”.
            3. „Zdrowa żywność w szkole – możliwe czy nie?”
            4. „Alergia – epidemia XXI wieku”.
            Nasi uczniowie w otoczeniu profesorów, doktorów, studentów i innych uczniów, z zaciekawieniem wysłuchali wykładów. Byli bardzo zadowoleni z konferencji i stwierdzili, że ta wiedza na pewno im się przyda w życiu.

          • Zapisy do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Trzebnicy- wybór klasy

          • Szanowni Państwo,

            Szkoła Podstawowa Nr 1 prowadzi zapisy:

            - do klasy pierwszej:

            a) językowej (ze zwiększoną liczba godzin języka angielskiego)

            b) sportowej - piłka nożna

            c) realizującej podstawę programową.

            Utworzenie ww. klasy językowej i sportowej jest uwarunkowane liczbą zgłoszeń dzieci. Rodzice dzieci z klasy sportowej i realizującej podstawę programową mogą wybrać język, kórego dziecko będzie się uczyło od klasy pierwszej- język angielski lub język hiszpański. 

            do klasy drugiej:

            a) językowej (ze zwiększoną liczba godzin języka angielskiego)

            b) realizującej podstawę programową.

            do klasy trzeciej:

            a) językowej (ze zwiększoną liczba godzin języka angielskiego)

            b) realizującej podstawę programową.

            - do klasy czwartej:

            a) językowej (ze zwiększoną liczba godzin języka angielskiego)

            b) sportowej (koszykówka, piłka siatkowa, pływanie, piłka nożna)

            c) realizującej podstawę programową

            Utworzenie klasy językowej i sportowej jest uwarunkowane liczbą zgłoszeń dzieci.

            Od klasy 4 dzieci mają możliwość uczenia się drugiego języka obcego:

            a. jeżeli dziecko w szkole podstawowej ( w klasie I-III) uczyło się języka angielskiego będzie on nadal językiem obowiązkowym, drugim językiem może być: niemiecki lub hiszpański.

            b. jeżeli dziecko w szkole podstawowej ( w klasie I-III)  uczyło się języka niemieckiego będzie on nadal językiem obowiązkowym, drugim językiem może być: angielski lub hiszpański.

            - do klasy piątej:

            a) językowej (ze zwiększoną liczba godzin języka angielskiego)

            b) sportowej (koszykówka, piłka siatkowa, pływanie, piłka nożna)

            c) realizującej podstawę programową

            Utworzenie klasy językowej i sportowej jest uwarunkowane liczbą zgłoszeń dzieci.

            Dodatkowy język w klasie 5:

            a. jeżeli dziecko w dotychczasowej szkole podstawowej uczyło się języka angielskiego będzie on nadal językiem obowiązkowym, drugim może być niemiecki lub hiszpański

            b. jeżeli dziecko w dotychczasowej szkole podstawowej  uczyło się języka niemieckiego będzie on nadal językiem obowiązkowym, drugim językiem będzie:angielski lub hiszpański.

            - do klasy szóstej:

            a) językowej (ze zwiększoną liczba godzin języka angielskiego)

            b) sportowej (koszykówka, piłka siatkowa, pływanie, piłka nożna)

            c) realizującej podstawę programową

            Utworzenie klasy językowej i sportowej jest uwarunkowane liczbą zgłoszeń dzieci.

            Dodatkowy język w klasie 6:

            a. jeżeli dziecko w dotychczasowej szkole podstawowej uczyło się języka angielskiego będzie on nadal językiem obowiązkowym, drugim językiem będzie: niemiecki lub hiszpański.

            b. jeżeli dziecko w dotychczasowej szkole podstawowej  uczyło się języka niemieckiego będzie on nadal językiem obowiązkowym, drugim językiem będzie:angielski lub hiszpański.

            - do klasy siódmej:

            a) językowej (ze zwiększoną liczba godzin języka angielskiego)

            b) sportowej (koszykówka, piłka siatkowa, pływanie, piłka nożna)

            c) matematyczno- informatycznej

            d) realizującej podstawę programową

            Utworzenie klasy językowej lub matematyczno- informatycznej , sportowej jest uwarunkowane liczbą zgłoszeń uczniów.

            Drugi język obowiązkowy w klasie 7:

            a. jeżeli dziecko w szkole podstawowej uczyło się języka angielskiego będzie on nadal językiem obowiązkowym, drugim językiem będzie: niemiecki lub hiszpański.

            b. jeżeli dziecko w szkole podstawowej uczyło się języka niemieckiego będzie on nadal językiem obowiązkowym, drugim językiem będzie: angielski lub hiszpański.

            Oferta edukacjna szkoły jest poszerzona o zajęcia z robotyki w klasach 1-7.

        • WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA
          • WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA

          • 30 marca po raz trzeci odbyły się Warsztaty Kreatywnego Pisania dla chętnych uczniów naszego gimnazjum. W konkursie wzięło udział 35 uczniów, którzy kształcili umiejętność redagowania twórczego opowiadania. W trakcie spotkania młodzież miała możliwość przedstawienia swoich uczuć za pomocą metafory lub porównania. Była to świetna okazja do utrwalenia wybranych środków stylistycznych. W dalszej części spotkaniauczniowie w grupach zastanawiali się nad tym, z czym kojarzy im się kreatywność. Główny etap ich pracy polegał na napisaniu twórczego opowiadania według dowolnej konwencji, np. komediowo, kulinarnie, pierwszoosobowo, krzykliwie. Chętni czytali swoje prace na forum. Wszystkie prace zostaną przeczytane przez polonistki, a najciekawsze nagrodzone. Spotkanie prowadziły: Beata Milner- Firkowska i Katarzyna B. Kamińska.

          • XVIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

          •  28 marca w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 odbył się XVIII Konkurs Języka Niemieckiego. Naszą szkołę reprezentowała Maria Gaweł z klasy 2b. Zadaniem uczniów było napisanie testu sprawdzającego umiejętność rozumienia ze słuchu, wiadomości leksykalno-gramatyczne oraz wiedzę na temat Niemiec. Wprawdzie nie udało się zdobyć nagradzanego miejsca, ale sam udział w konkursie był wyróżnieniem i cennym doświadczeniem.

            K. Szymkowiak

        • PRELEKCJA NT. ZAGROŻEŃ TERRORYSTYCZNYCH
          • PRELEKCJA NT. ZAGROŻEŃ TERRORYSTYCZNYCH

          • 28 marca wszystkie klasy naszej szkoły uczestniczyły w prelelekcji w ramach wojewódzkiego programu edukacyjno-informacyjnego "Alfa", skierowanego do dzieci i młodzieży. Celem programu jest podnoszenie świadomości i kształtowanie pożądanych postaw i zachowań w sytuacji zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Spotkanie poprowadzili trzebniccy policjanci - sierż. sztab. Daria Szydłowska i st. asp. Przemysław Łagowski.

            Terroryzm to obecnie jedno z największych wyzwań dla współczesnego świata.

            – Mimo że nie ma żadnych sygnałów o tego typu zagrożeniach w Polsce, należy kłaść duży nacisk na edukację w zakresie właściwych zachowań na wypadek takiego zagrożenia – mówią mundurowi. Program edukacyjno-informacyjny Alfa, opracowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przy współpracy z Urzędem Wojewódzkim, skierowany jest do wszystkich mieszkańców województwa dolnośląskiego. Wpisuje się on w założenia Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019, w którym zdefiniowane zostały zadania Policji.

        •  GIMNAZJUM NR 1 PO RAZ KOLEJNY NA POLITECHNICE WROCŁAWSKIEJ
          • GIMNAZJUM NR 1 PO RAZ KOLEJNY NA POLITECHNICE WROCŁAWSKIEJ

          • 27 marca  14 uczniów klas trzecich po raz kolejny wzięło udział w zajęciach laboratoryjnych w ramach współpracy z Politechniką Wrocławską. W budynku A, w którym znajduje się Wydział  Chemiczny, uczniowie ubrani w odzież ochronną i okulary, otrzymywalitrudno rozpuszczalne wodorotlenki i sole oraz gazy w reakcjach jonowych.
            W laboratorium uczniowie byli pod opieką pań; mgr inż. Magdy Drewniak i mgr inż. Sylwii Baluta. Wszyscy mogli liczyć na ich wsparcie podczas wykonywanych doświadczeń czy pisania równań reakcji chemicznych. Uczniowie poznali również jedną z metod wykrywania glukozy. Probówki ze srebrem oczywiście zabrali do domu. Serdeczne i miłe słowa skierowała do uczestników zajęć pani prof. Jadwiga Sołoducho pełnomocnik ds. współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Pełni wrażeń wróciliśmy do Trzebnicy.

             

                                                                                                                                             Sylwia Drewniak