• Filmoteka Szkolna

          • W ramach projektu "Filmoteka Szkolna. Akcja!" zapraszamy wszystkich miłośników kina na projekcję filmu w dniu 8 listopada o godzinie 17 00 /zbiórka przed wejściem głownym do szkoły/

            opiekunowie projektu

            Beata Milner - Firkowska, Józef Wojciechowski

          • Spotkanie z Jaśkiem Melą

          •  

            W poniedziałek 29 października 2012 r. w Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy odbyło się spotkanie młodzieży trzebnickich szkół z najmłodszym polskim polarnikiem - Janem Melą. W spotkaniu uczestniczyli: wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 3, członkowie Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz wolontariusze z Gimnazjum nr 1.

            Podczas spotkania Jasiek opowiadał o swojej niepełnosprawności oraz o założeniu fundacji, której celem jest pomoc osobom takim jak on. Janka cechuje wytrwałość i upór w dążeniu do wyznaczonych przez siebie życiowych celów. Mimo swojej niepełnosprawności w wieku piętnastu lat zdobył dwa bieguny. Ale zanim do tego doszło, bardzo doświadczył go los.

               Wszystko zaczęło się, gdy w wieku 13 lat, podczas ulewnego deszczu, wraz z kolegami schował się do niezabezpieczonej stacji transformatorowej. Tam poraził go prąd o napięciu 16 000 V. Stracił przytomność. Po jej odzyskaniu o własnych siłach dotarł do domu, skąd niezwłocznie został zawieziony do szpitala. Spędził tam 3 miesiące, w trakcie których przeszedł około pięćdziesięciu operacji. Mimo starań lekarzy podjęto decyzję o amputacji lewego podudzia i prawego przedramienia.

               Nie mógł sobie wyobrazić swojego życia po wyjściu ze szpitala. Słowa: „No tak, ale ja nie mam nogi i ręki” były odpowiedzią na każdą koncepcję, która powstała w głowie Janka. „Nie było mi łatwo, ale bardzo wiele zawdzięczam moim rodzicom, którzy ani na moment we mnie nie zwątpili” – podkreśla. Podczas jego pobytu w szpitalu rodzice robili wszystko, aby ułatwić mu powrót do normalnego życia. To właśnie wtedy mama Janka nawiązała kontakt z Markiem Kamińskim.

               „Pewnego dnia mama powiedziała do mnie: - Chodź, pojedziesz ze mną do Szczecina, tam ktoś chce się z Tobą spotkać.”– relacjonuje Janek. Wtedy mama zabrała go do biura Marka Kamińskiego. Propozycja, jaką otrzymał, była dla niego wielkim zaskoczeniem. Został zaproszony do wzięcia udziału w wyprawie na Biegun Północny.

              „Pomyślałem sobie wtedy, że nie dam rady, bo jak ktoś, kto nie ma ręki i nogi, może zdobyć biegun, kiedy nie każdy w pełni sprawny człowiek podołał temu zadaniu”– kontynuował. Myślał, że to nie dla niego, ale uwierzył w siebie i już po rocznych przygotowaniach razem z Markiem Kamińskim wyruszył na biegun. Udało się. Dokonał rzeczy wręcz niemożliwej, dla wielu było to zdumiewające.

                Janek pokazał, że stać go na więcej i jeszcze tego samego roku postanowił zdobyć drugi biegun. Tak oto stał się najmłodszym polarnikiem, który w ciągu jednego roku zdobył dwa bieguny. Jednocześnie jest pierwszym niepełnosprawnym w świecie, który dokonał takiego wyczynu. Ponadto wielokrotnie odwiedzał afrykańskie kraje, w których wspinał się na najwyższe szczyty, m.in.  Kilimandżaro, zdobył też Elbrus  –  najwyższy szczyt w górach Kaukazu.

               Podczas spotkania Janek poruszył również kwestię wielu problemów, z którymi zmagają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Głównym jest niewiedza samych zainteresowanych na temat niepełnosprawności, form pomocy itp. Zwrócił również uwagę na odbiór społeczny ludzi takich jak on, a ściślej ciekawość, której skutkiem jest ciągła obserwacja tego „innego” człowieka, dla wielu tak uciążliwa. Nie ukrywał też problemów natury psychologicznej, które towarzyszyły mu w procesie akceptacji własnej niepełnosprawności. Miał wiele chwil zwątpienia, ale, jak żartobliwie mówi, zwalczył je chorobą. Uważa, że uśmiech jest taką chorobą, którą trzeba zarażać innych, bo bez tego człowiek nie jest w stanie poradzić sobie z wieloma spotykającymi go na co dzień trudnościami.

               Janek sobie poradził, ale powrót do codzienności umożliwiła mu proteza. Taka proteza jest bardzo droga i wiele osób ze względów finansowych nie może sobie pozwolić na jej zakup. Dlatego w 2008 roku założył fundację „Poza Horyzonty”, której statutowym celem jest spełnianie marzeń osób pokrzywdzonych przez los, tak jak on. W ramach działań fundacji Janek odwiedza zarówno polskie jak i zagraniczne szkoły i szpitale oraz osobiście odwiedza podopiecznych fundacji.  W ramach takich właśnie spotkań trafił do naszej szkoły.

               Uważam, że ze spotkania z Jankiem Melą popłynęło wiele nauki dla młodych wolontariuszy, którym potrzeba takiej wytrwałości w działaniach i  takiej miłości do ludzi, z jakimi idzie przez życie on sam.

              Wszystkim zgromadzonym spotkanie bardzo się podobało, co było widać po uśmiechach i skupieniu słuchaczy. Bardzo dziękujemy Jankowi, że zgodził się nas odwiedzić i zapraszamy ponownie.

             

                                                                                                                                                      Przemek Świderski

          • zebrania z rodzicami

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na zebrania w dniu 6 listopada 2012r.

            klasy I - 16.30                                klasy II - 16.45                           klasy III - 17.00

          •  

            Koło Regionalno - Turystyczne zorganizowało rajd  pieszy szlakiem pomników przyrody w Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”. Jest to park najbliższy Trzebnicy, a zarazem największy w Polsce. Łączy w sobie walory przyrodnicze (jako siedlisko wielu cennych gatunków roślin i zwierząt oraz kulturowe (jako wytwór działalności człowieka).

                My skupiliśmy się na pomnikach przyrody. Zobaczyliśmy między innymi 110-cio oraz 120-to letnią lipę i 340-to letni dąb. Naprawdę imponujące były ich rozmiary. Wspomniany dąb liczył w obwodzie aż 6 metrów. Aby go objąć wszyscy razem musieliśmy złapać się za ręce. Pani Beata Śródka oraz Pan Lech Taraszczuk - opiekunowie szkolnego koła regionalno-turystycznego dla uczestników rajdu ogłosili konkurs na napisanie legendy związanej ze wspomnianym wcześniej dębem.

               Według przekazów historycznych dąb ten został posadzony przez Szwedów w czasach potopu szwedzkiego. Warta zapamiętania jest również daglezja. Jest to drzewo egzotyczne, które przywędrowało do Polski z Ameryki, gdyż tam naturalnie występuje. Każdy, kto miał do czynienia z jej igłami, wie, że są one bardzo miękkie, a pocierając je, można poczuć delikatną woń podobną do zapachu cytryny. Dodatkową atrakcją dla wszystkich było zbieranie grzybów. Początkowo piechurzy niechętnie chcieli zbierać grzyby, gdyż uważali, że to żmudne zajęcie. Po chwili przekonali się jednak, że grzybobranie jest bardzo wciągające. W efekcie uzbieraliśmy tyle grzybów, że sztuką było je pomieścić jako nasz bagaż podręczny. Lokalny grzybiarz, który miał zaledwie pół wiaderka grzybów, gdy zobaczył nasze rwące się siaty, wypełnione po brzegi, skomentował krótko: „W grupie siła” i zirytowany odszedł. Wśród naszych zdobyczy znalazły się zarówno prawdziwki czy kozaki,  jak i podgrzybki oraz maślaki.

               Dla wszystkich śmiałków, którym udało się pokonać całą trasę, nagrodą było ognisko przy leśnym źródełku. Warto dodać, że trasa liczyła aż 12 km, a jej przejście łącznie z ogniskiem trwało około 5 – 6 godzin. Podsumowując: ładna pogoda, świetne towarzystwo, dobra zabawa, a wszystko na świeżym powietrzu. Ten rajd jest dowodem na to, że aby spędzić fajnie czas nie trzeba mieć przed sobą komputera i konsoli do gier, a wystarczy nam jedynie las. Do zobaczenia na następnym rajdzie!

            zdjęcia w albumie fotograficznym :)                                                                                         kronikarz rajdu

                                                                                    Przemek Świderski kl. II d

             
             

             

          • sztafetowe biegi przełajowe

          • 5 października 2011 r. nasi uczniowie zdobyli tytuł wicemistrzów powiatu, zajmując II miejsce w Sztafetowych Biegach przełajowych.

            Oto skład reprezentacji:

            1. Eryk Okoński
            2. Piotr Ziomek
            3. Artur Mroziński
            4. Dominik Blabuś
            5. Daniel Kornaś
            6. Andrzej Bujak
            7. Maciej Ciosek
            8. Mateusz Świdziński
            9. Adrian Kmiecik
            10. Patryk Chojak
            11. Jakub Suder

            Reprezentacja dziewcząt uplasowała się na ósmym miejscu.

            Zdjęcia w albumie fotograficznym :)

        • Święto Szkoły
          • Święto Szkoły

          •  

               27 września 2012r.  nasza szkoła obchodziła uroczyście swoje sześć­dzie­siąte siódme urodziny  Obchody rozpoczęliśmy uroczystym przemarszem ze szkoły do bazyliki, gdzie specjalnie dla naszej szkoły mszę św.  koncelebrował proboszcz Parafii Pw. Św. Bartłomieja i św. Jadwigi-  ksiądz Jerzy Olszówka wspólnie z księdzem Pawłem Wróblem.  Nasi uczniowie odczytali liturgię słowa, przedstawiciele każdej klasy złożyli na grobowcu Księcia Henryka Brodatego- patrona szkoły. Ksiądz proboszcz wy­gło­sił ho­mi­lię, w której podkreślił, iż człowiek powinien być ciekawy świata, wiedzy. Życzył uczniom, by nie marnowali czasu na puste rozrywki, by jak patron Henryk Brodaty, wykorzystali swoją szansę na godne, wartościowe życie.

             

            Po mszy świętej w hali ZAPO odbył się uroczysty apel prowadzony przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego- Dominikę Borsuk, i ucznia klasy IIIe Jakuba Sudera, którzy w imieniu całej społeczności szkolnej, powitali: Burmistrza Gminy Trzebnica- Pana Marka Długozimę, Wiceburmistrza- Pana Jerzego Trelę, Przewodniczącego Rady Miasta- Mateusza Stanisza, Radną, przew. komisji oświaty – Panią Krystynę Haładaj, księdza dziekana- Bogdana Grabowskiego, księdza proboszcza Jerzego Olszówkę, Komendanta Straży Miejskiej- Pana Krzysztofa Zasieczonego, dyrektora Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej- Panią Danutę Buczek, dyrektora PZS nr 1- Panią Danutę Szuber, dyrektora ZAPO – Panią Agnieszkę Moździerz, dyrektorów szkół i placówek oświatowych Gminy Trzebnica, przedstawicieli Kombatantów Armii Krajowej, Sybiraków, Pionierów Ziemi Trzebnickiej, byłych pracowników szkoły, uczniów, nauczycieli i rodziców.

             

            W tym wyjątkowym dniu pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, aktu pasowania na uczniów gimnazjum dokonali: Pan Burmistrz Marek Długozima, Pan wiceburmistrz- Jerzy Trela, Pani Krystyna Haładaj, Agnieszka Moździerz i dyrektor szkoły- Elżbieta Nowak. Na pamiątkę tej chwili uczniowie otrzymali od starszych kolegów pamiątkowe dyplomy.

            Specjalnie na tę uroczystość Pani Leontyna Gagało opracowała scenariusz przedstawienia o pierwszym klasztorze Cysterek obediencji zakonnej w Trzebnicy na Śląsku, ufundowanym 28 czerwca 1202 r. w diecezji wrocławskiej przez  patrona szkoły, Księcia Henryka Brodatego. Historię tę, opowiedzieli nasi uczniowie, pięknie przygotowani przez Panią Katarzynę Bahryn- Kamińską.

             

            Po występie uczniów, głos zabrał Pan Burmistrz Marek Długozima, który podkreślił, iż nasza szkoła jest najważniejszą, pierwszą na ziemi trzebnickiej szkołą, o bogatej historii i tradycjach. Święto szkoły, obecność na niej osób szczególnie zasłużonych dla naszego miasta ale i kraju: kombatantów, pionierów, nauczycieli to jest okazja do uczenia młodzieży, przypominania jej o najcenniejszych wartościach, tradycjach, zasadach, o pięknych, ale i tragicznych kartach historii naszego kraju. Pan burmistrz odniósł się także do postaci patrona, szkoły, która swoim postępowaniem, stała się wzorem godnym do naśladowania.

             

            Zaproszeni goście przekazali na ręce Pani dyrektor upominki, prezenty oraz  listy gratulacyjne, które po uroczystości, zostały wywieszone na tablicy Samorządu Uczniowskiego.

             

             

             

            Pani dyrektor Elżbieta Nowak podziękowała gorąco  wszystkim gościom za przybycie, a szczególnie pierwszym uczniom tej szkoły, którzy 67 lat temu, w trudnych, powojennych czasach, pomagali w jej tworzeniu,  i którzy dziś, swoja obecnością, wspierają szkołę w kultywowaniu tradycji, szacunku dla wartości. Pani dyrektor życzyła także uczniom sukcesów, zachęcała do rzetelnej pracy, aby czas w gimnazjum nie był straconym, przypomniała, że nas należy wybór słów, dróg i czynów, i że zawsze uczniowie zawsze powinni się zachowywać w sposób godny ucznia Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy.

             

            Na koniec pani dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Po uroczystości goście zostali zaproszeni na poczęstunek i krótki recital absolwentki naszej szkoły Patrycji Król. Na pamiątkę spotkania, Goście otrzymali wrześniowy numer gazetki szkolnej- Echa Jedynki.

          • AKADEMIA SZTUKI ŚPIEWU I AKTORSTWA

          • W dniu 05.10. na długiej przerwie w auli odbędzie się spotkanie informacyjne dla uczniów zainteresowanych rozwijaniem swoich uzdolnień artystycznych w Akademii Sztuki Śpiewu i Aktrorstwa w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu. Zajęcia są bezpłatne, skierowane do uczniów w wieku 10-18 lat. Przesłuchania odbędą sie w dniu 16. 10. w godz. 16.00-20.00 w TCKiS przy ul Prusickiej.

          • Młodzi Śpiewni 4 -koncert galowy

          • Wczoraj w TCKIS odbył się kolejny koncert w ramach projektu Młodzi Śpiewni. W koncercie, którego tematem przewodnim był POLSKI BIG BEAT wzięła udział  uczennica naszej szkoły: Klaudia Boczar. Gratulujemy  Klaudii wspaniałego występu!

             

          • Turniej Orlika o "Puchar Premiera Donalda Tuska"

          • Z przyjemnościa informujemy, iż w turnieju piłki nożnej o "Puchar Premiera Donalda Tuska"  rozegranym  na boisku Orlik, przy ul. Oleśnickiej, udział wzięły trzy drużyny z naszej szkoły i zdobyły: I i II miejsce w kategorii chłopcy 12-13 lat i I miejsce w kategorii dziewczęta 12-13 lat. Serdecznie gratulujemy druzynom i ich opiekunom: Pani Lidii Rojewskiej, Panu Piotrowi Rojewskiemu i Panu Marcelowi Wolarowi.

          • Rozpoczęcie roku

          • Dnia 3.09.2012 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Poznaliśmy nowego Dyrektora szkoły p. E. Nowak . Przywitaliśmy również nowych uczniów naszej szkoły. 

          • Minimistrzostwa Europy 2012

          • W dniu 16.06.2012r w Trzebnicy odbyły się rozgrywki piłki nożnej dziewcząt i chłopców w wieku 7-11 lat. Gościliśmy w gimnazjum uczniów z całej Polski. Sponsorem akcji była firma Deichmann.

          • Egzaminy gimnazjalne

          • W dniach 24, 25 i 26 kwietnia egzaminy gimnazjalne.

            Pierwszego dnia 24 kwietnia: z Języka polskiego, Historii i WOS-u.

            Drugiego dnia 25 kwietnia: z Matematyki oraz Chemii, Fizykii, Geografii i Biologii.

            Trzeciego dnia 26 kwietnia: z Języka obcego nowożytnego niemieckiego lub angielskiego.

          • Dzień pioniera ziemi trzebnickiej

          • Dnia 20 kwietnia br. w naszej szkole odbyły się obchody dnia Pioniera ziemi trzebnickiej. Wspominaliśmy 67 rocznicę przybycia pierwszych osadników do trzebnicy po wojnie!